OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak jsem zase jednou prováděl údržbu toho mého "tamagoči" gentoo linuxu, na kterém provozuju hlavně vdr na satelitní kartě skystar1 (přes její TV-out).
Sleduji TV, divx, fotky, mp3 skrz linux a vdr .
vdr je podle mě geniální aplikace - a zatím jsem nic podobného na žádném systému nepotkal. Začínal jsem s mou satelitní kartou v MS Win ale nepotkal jsem nic co by mělo OSD na televizi a šlo ovládat přes ati remote wonder ovladač - aniž by to narušovalo běžnou práci na PC.
Zpět k údržbě gentoo:
Jako obvykle:
emerge sync && gensync gentoo-de
emerge -avud --newuse worlda zkompiloval novější jádro 2.6.14-r2 a potom i "externi" moduly ( ati-drivers a lirc )
No - to lirc se právě nezkompilovalo. Po zagooglování jsem objevil, ze standardní lirc-0.7.2 se s novým jádrem zatím nesnáší. Taky jsem si vzpoměl, že jsem to už řešil a používal jsem ebuild z gentoo-de, který se jmenoval lirc-cvs - a kvůli závislostem jsem musel dát lirc do package.provided. Jenomže lirc-cvs bylo taky nejaké špatné a nechtělo se zkompilovat.
Takže jsem podle vygooglovaného řešení stáhnul lirc-0.7.3pre1 a jemnou úpravou originálu ebuildu pro verzi 0.7.2 vytvořil "lokální" ebuild.
Bohužel ani 0.7.3pre1 verze se nezkompilovala. lirc-0.8.0pre1 ale uz šla.
část nového ebuildu - u mě /usr/local/portage/app-misc/lirc-0.7.3
( přidal jsem tam to přejmenování adresáře mv) :
src_unpack() { unpack ${A} mv lirc-0.8.0pre1 lirc-0.7.3 cd ${S} #epatch ${FILESDIR}/lirc-0.7.0-xbox.patch.bz2
Závěr: pokud používáte lirc a nove jádro a chcete to mít přes portage, asi musíte používat buď lirc-cvs ebuild nebo lirc-0.8.0pre1 ze sourceforge.
Snad to někomu pomůže.... - i když je to jen dočasné než budou funkční stable oficiální ebuildy lirc a to bude doufejme brzy.
Tiskni
Sdílej: