Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Zvykl jsem si psát každý den do blogu. A vůbec nepopírám, že jsem vždy zvědavý jak čtenáři reagují.Navíc se přitom trénuji v používání textového editoru VIM. Čtu si návody pana Satrapy a pana Kysilky a říkám si jak je dobře, že jsou lidé, kteří umí a zároveň jsou schopni a ochotni dát své pracně nabyté vědomosti veřejnosti. Jistě by byli bohatší na peníze, kdyby své vědomosti striktně prodávali.
Konečně, ale a to říkám bez jakékoliv pohrdání, pokud podnikají nebo píší knihy, určitě jim to v obchodě prospívá. Což je dobře. Vůbec mám rád lidi, kteří se o sebe umí postarat. Ti jsou skutečně solí země. Myslím postarat v tom smyslu, že mají plné hlavy a kapsy(čti účty). Jedině ti a nikdo jiný mají možnost se o něco s někým rozdělit. Dobrovolně. Kdo nic nemá, nemá se o co rozdělit. A kdo se nemá o co rozdělit je chudý a většinou odkázán na ty druhé.
Není pochyb o tom, že všichni jsme nějak odkázáni na ty druhé. Potřebujeme je aby nás měli rádi, aby nám sem tam pomohli, někdy aby s námi mluvili. Největší trest pro člověka je být vyřazen ze společnosti. Nepochybně existují samotáři, kteří milují svou samotu a žijí v pustinách Sibiře. Sahary, Amazonských pralesů, či centrální Austrálie. Ale běžný průměrný člověk bez ohledu na bohatství peněz i ducha potřebuje druhé lidi.
Ze začátku devadesátých let se v byznysu objevilo spousta lidí, kteří se domnívali, že zbohatnutí je otázkou agrese, podvodu a bezohlednosti. Ještě dnes jsou mnozí takoví. Ale ubývají. Ubývají proto že ti druzí s nimi přestávají spolupracovat. Lidská komunita jako taková se vždy dokázala vyrovnat s extrémy. Ty jsou většinou krátkodobého charakteru a potom nastává období řádu. Konečně to málo co vím o teorii chaosu, říká: "I chaos má svůj skrytý řád".
Nechodím sem dlouho pravidelně. Mám na mysli Abíčko. Předtím jsem nahlížel jen když jsem něco hledal. Ale v poslední době si tak listuji v různých blozích, čtu konference a jsem mile překvapen postojem většiny těch co pravidelně píši, pravidelně zde publikují své nápady a postřehy.Hodně to vypovídá o jejich ochotě se učit a učit tím i druhé.
Někdo mi tuhle v komentáři na můj blog naznačil něco o grafomanství. Možná že jsem grafoman, ale za pomoci psaní si urovnávám myšlenky. Dělám to tak i v případě Linuxu. Něco o něm napíši a přitom se mi většinou líhnou nápady jak některé potíže řešit. Nejen s Linuxem ale i jiné životní potíže. Linux je pro mne zábava a relaxace. To stále zdůrazňuji.A jsem li relaxovaný, pak se mi snadněji žije, snadněji se mi pracuje. Před více než dvaceti lety jsem začal praktikovat jógu a zen. Před třemi lety sem k tomu přidal Linux. Musím říct, že svou určitou schopnost snášet zátěžové situace přičítám i experimentům s Linuxem. Takže jdu pokračovat v nácviku a zvládání toho tajemného, mocného editoru VIM.
Tiskni
Sdílej:
cat
?