Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zvykl jsem si psát každý den do blogu. A vůbec nepopírám, že jsem vždy zvědavý jak čtenáři reagují.Navíc se přitom trénuji v používání textového editoru VIM. Čtu si návody pana Satrapy a pana Kysilky a říkám si jak je dobře, že jsou lidé, kteří umí a zároveň jsou schopni a ochotni dát své pracně nabyté vědomosti veřejnosti. Jistě by byli bohatší na peníze, kdyby své vědomosti striktně prodávali.
Konečně, ale a to říkám bez jakékoliv pohrdání, pokud podnikají nebo píší knihy, určitě jim to v obchodě prospívá. Což je dobře. Vůbec mám rád lidi, kteří se o sebe umí postarat. Ti jsou skutečně solí země. Myslím postarat v tom smyslu, že mají plné hlavy a kapsy(čti účty). Jedině ti a nikdo jiný mají možnost se o něco s někým rozdělit. Dobrovolně. Kdo nic nemá, nemá se o co rozdělit. A kdo se nemá o co rozdělit je chudý a většinou odkázán na ty druhé.
Není pochyb o tom, že všichni jsme nějak odkázáni na ty druhé. Potřebujeme je aby nás měli rádi, aby nám sem tam pomohli, někdy aby s námi mluvili. Největší trest pro člověka je být vyřazen ze společnosti. Nepochybně existují samotáři, kteří milují svou samotu a žijí v pustinách Sibiře. Sahary, Amazonských pralesů, či centrální Austrálie. Ale běžný průměrný člověk bez ohledu na bohatství peněz i ducha potřebuje druhé lidi.
Ze začátku devadesátých let se v byznysu objevilo spousta lidí, kteří se domnívali, že zbohatnutí je otázkou agrese, podvodu a bezohlednosti. Ještě dnes jsou mnozí takoví. Ale ubývají. Ubývají proto že ti druzí s nimi přestávají spolupracovat. Lidská komunita jako taková se vždy dokázala vyrovnat s extrémy. Ty jsou většinou krátkodobého charakteru a potom nastává období řádu. Konečně to málo co vím o teorii chaosu, říká: "I chaos má svůj skrytý řád".
Nechodím sem dlouho pravidelně. Mám na mysli Abíčko. Předtím jsem nahlížel jen když jsem něco hledal. Ale v poslední době si tak listuji v různých blozích, čtu konference a jsem mile překvapen postojem většiny těch co pravidelně píši, pravidelně zde publikují své nápady a postřehy.Hodně to vypovídá o jejich ochotě se učit a učit tím i druhé.
Někdo mi tuhle v komentáři na můj blog naznačil něco o grafomanství. Možná že jsem grafoman, ale za pomoci psaní si urovnávám myšlenky. Dělám to tak i v případě Linuxu. Něco o něm napíši a přitom se mi většinou líhnou nápady jak některé potíže řešit. Nejen s Linuxem ale i jiné životní potíže. Linux je pro mne zábava a relaxace. To stále zdůrazňuji.A jsem li relaxovaný, pak se mi snadněji žije, snadněji se mi pracuje. Před více než dvaceti lety jsem začal praktikovat jógu a zen. Před třemi lety sem k tomu přidal Linux. Musím říct, že svou určitou schopnost snášet zátěžové situace přičítám i experimentům s Linuxem. Takže jdu pokračovat v nácviku a zvládání toho tajemného, mocného editoru VIM.
Tiskni
Sdílej:
cat
?