Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Tak mi už konečně otec koupil nový hardware. Desku s procesorem a novým zdrojem jsem úspěšně namontoval a spustil PC. Při bootu se po vybrání Arch linuxu z menu grubu stal zásek. Proces přepnutí do chráněného režimu procesoru se nepovedl.
Restartoval jsem tedy PC a vstoupil do BIOSU. Zrušil jsem logo, vypnul QuickBoot, uložil změny a restartoval PC. Ve chvíli, kdy BIOS kontroloval RAMky, došlo k chybě. Zásek na 128 (z 2x256). RAMky jsem přinesl ke kamarádovi a zjistili jsme, že je jeden modul zničený od mé staré desky. Modul jsem hodil do koše a úspěšně nabootoval svůj linux s 256M RAM. Druhý den mi otec udělal radost tím, že mi koupil nové RAMky (512 DDR400 Kingstom CL 2.5). Bohužel jsem všechny komponenty dostal předem k Vánocům, takže pod stromečkem už asi nic nebude :(
Jelikož jsem chtěl využít maximální výkon nového 64bit procesoru, rozhodl jsem se, že vyzkouším 64bit distribuci. Hledal jsem něco jako svůj Arch linux. Našel jsem Arch64, ale zjistil jsem, že neobsahuje moc softwaru a že balíčky nejsou v moc aktuálním stavu oproti 32bit bratrovi. Rozhodl jsem se tedy, že vyzkouším Gentoo, u kterého "všichni" chválí jeho rychlost.
Na stránkách www.linuxos.sk jsem našel docela solidní článek popisující instalaci této distribuce. Podle článku jsem rozdělil disk, připojil oddíly, rozbalil stage3, portage systém, zkopíroval složku distfiles z cd a chrootnul do nového systému.
Teď jsem postupně prováděl příkazy dle návodu:
source /etc/profile passwd ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/localtime emerge gentoo-sources emerge genkernel
Bohužel, ten poslední příkaz skončil neůspěšně. Emerge chtělo nainstalovat genkernel-3.3.5, kdežto na CD byla verze 3.3.2 (teď si nejsem přesně jistý těmi verzemi) a chtělo ho stáhnout z internetu. Já se ale připojuji přes GPRS a internet sem při instalaci nenastavoval, takže to ukázalo ten error o nemožnosti stáhnout genkernel.
Nejprve jsem si rozmýšlel, zda mám nainstalovat a nastavit ppp. Jenže to by už pak asi nestačilo znovu spustit příkaz na instalaci genkernel. Musel bych zřejmě aktualizovat databázi a následně i zbytek systému, abych to mohl nainstalovat. Jenže stahovat dalších x*100 MB přes GPRS se mi opravdu nechce. Stačilo mi už stahovat to skoro 400MB velké ISO (stahoval sem ho celé dva dny v kuse).
Takže na instalaci jsem se vykašlal. Ještě, že jsem instaloval Gentoo na jiný disk a nechal si tam ten Arch linux.
POZNÁMKA: Opravdu nechápu, proč chce po mně emerge nainstalovat genkernel jiné verze, než je na CD.
Tak jsem to zkusil ještě jednou a bez genkernelu. Vše už funguje, tak jak má. Teď se v tom Gentoo zkusím trochu lépe vyznat, přeci jenom v Arch linuxu je vše přehlednější a je mnohem čistější. V gentoo je každý konfigurační soubor někde jinde. Např. /etc/hostname v /etc/config.d/hostname. Když nastavím klávesnici v /etc/rc.conf, tak to na mě při startu řve, ať ji nastavím v /etc/config.d/janevimco. Možná je přeci jenom není Gentoo pro mně :(. Ještě se v tom tedy trochu porejpu a pak uvidím, co s ním udělám.
Tiskni
Sdílej:
). Genkernel by ti byl na co? Si to nastav sám, nebo zkopíruj .config z Archu.
Lepší je tam nacpat toho víc a pak ubírat.
Hledal jsem a na netu jsem našel ČESKÝ PŘEKLAD HANDBOOKU, kde je mimo jiné popsána i instalace BEZ internetu.Musim Te zklamat, zadny aktualni a udrzovany cesky preklad Handbooku popisujici instalaci bez pristupu k Internetu tohoto casu k dispozici neni. Pokud instalujes z CD 2005.1 (prip. 2005.1-r1), coz je aktualni dostupna verze, musis se ridit bud anglickym originalem nebo jednim z mnoha prekladu, ve kterych zatim cestina bohuzel chybi (a velmi pravdepodobne chybet bude porad, pockame az na 2006.0). Myslim, ze bych o necem takovem musel vedet
.
Tenhle projekt je ve stadiu klinické smrti. Aktuální překlad najdete na adrese http://www.gentoo.org/doc/cs/.(http://www.fuzzy.cz/gentoo/)
je to proste najnovšia verzia tak čo sa čuduješ?!Precti si prosim jeste jednou puvodni prispevek, zjistis, ze se v nem mluvi o instalaci z CD bez Internetu.
4.) OT: Luboš Doležel -> môžeš mi láskavo a hlavne s faktami vysvetliť, že prečo je genkernel hnus ??? Ahá - sakra - on tak do.... kompiláciu kernelu - alebo proste musíš byť hustý husťák ?!?!?!Zkus se na to zeptat na nejakem gentoo IRC kanalu
.