Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tak mi už konečně otec koupil nový hardware. Desku s procesorem a novým zdrojem jsem úspěšně namontoval a spustil PC. Při bootu se po vybrání Arch linuxu z menu grubu stal zásek. Proces přepnutí do chráněného režimu procesoru se nepovedl.
Restartoval jsem tedy PC a vstoupil do BIOSU. Zrušil jsem logo, vypnul QuickBoot, uložil změny a restartoval PC. Ve chvíli, kdy BIOS kontroloval RAMky, došlo k chybě. Zásek na 128 (z 2x256). RAMky jsem přinesl ke kamarádovi a zjistili jsme, že je jeden modul zničený od mé staré desky. Modul jsem hodil do koše a úspěšně nabootoval svůj linux s 256M RAM. Druhý den mi otec udělal radost tím, že mi koupil nové RAMky (512 DDR400 Kingstom CL 2.5). Bohužel jsem všechny komponenty dostal předem k Vánocům, takže pod stromečkem už asi nic nebude :(
Jelikož jsem chtěl využít maximální výkon nového 64bit procesoru, rozhodl jsem se, že vyzkouším 64bit distribuci. Hledal jsem něco jako svůj Arch linux. Našel jsem Arch64, ale zjistil jsem, že neobsahuje moc softwaru a že balíčky nejsou v moc aktuálním stavu oproti 32bit bratrovi. Rozhodl jsem se tedy, že vyzkouším Gentoo, u kterého "všichni" chválí jeho rychlost.
Na stránkách www.linuxos.sk jsem našel docela solidní článek popisující instalaci této distribuce. Podle článku jsem rozdělil disk, připojil oddíly, rozbalil stage3, portage systém, zkopíroval složku distfiles z cd a chrootnul do nového systému.
Teď jsem postupně prováděl příkazy dle návodu:
source /etc/profile passwd ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/localtime emerge gentoo-sources emerge genkernel
Bohužel, ten poslední příkaz skončil neůspěšně. Emerge chtělo nainstalovat genkernel-3.3.5, kdežto na CD byla verze 3.3.2 (teď si nejsem přesně jistý těmi verzemi) a chtělo ho stáhnout z internetu. Já se ale připojuji přes GPRS a internet sem při instalaci nenastavoval, takže to ukázalo ten error o nemožnosti stáhnout genkernel.
Nejprve jsem si rozmýšlel, zda mám nainstalovat a nastavit ppp. Jenže to by už pak asi nestačilo znovu spustit příkaz na instalaci genkernel. Musel bych zřejmě aktualizovat databázi a následně i zbytek systému, abych to mohl nainstalovat. Jenže stahovat dalších x*100 MB přes GPRS se mi opravdu nechce. Stačilo mi už stahovat to skoro 400MB velké ISO (stahoval sem ho celé dva dny v kuse).
Takže na instalaci jsem se vykašlal. Ještě, že jsem instaloval Gentoo na jiný disk a nechal si tam ten Arch linux.
POZNÁMKA: Opravdu nechápu, proč chce po mně emerge nainstalovat genkernel jiné verze, než je na CD.
Tak jsem to zkusil ještě jednou a bez genkernelu. Vše už funguje, tak jak má. Teď se v tom Gentoo zkusím trochu lépe vyznat, přeci jenom v Arch linuxu je vše přehlednější a je mnohem čistější. V gentoo je každý konfigurační soubor někde jinde. Např. /etc/hostname v /etc/config.d/hostname. Když nastavím klávesnici v /etc/rc.conf, tak to na mě při startu řve, ať ji nastavím v /etc/config.d/janevimco. Možná je přeci jenom není Gentoo pro mně :(. Ještě se v tom tedy trochu porejpu a pak uvidím, co s ním udělám.
Tiskni
Sdílej:
Hledal jsem a na netu jsem našel ČESKÝ PŘEKLAD HANDBOOKU, kde je mimo jiné popsána i instalace BEZ internetu.Musim Te zklamat, zadny aktualni a udrzovany cesky preklad Handbooku popisujici instalaci bez pristupu k Internetu tohoto casu k dispozici neni. Pokud instalujes z CD 2005.1 (prip. 2005.1-r1), coz je aktualni dostupna verze, musis se ridit bud anglickym originalem nebo jednim z mnoha prekladu, ve kterych zatim cestina bohuzel chybi (a velmi pravdepodobne chybet bude porad, pockame az na 2006.0). Myslim, ze bych o necem takovem musel vedet
Tenhle projekt je ve stadiu klinické smrti. Aktuální překlad najdete na adrese http://www.gentoo.org/doc/cs/.(http://www.fuzzy.cz/gentoo/)
je to proste najnovšia verzia tak čo sa čuduješ?!Precti si prosim jeste jednou puvodni prispevek, zjistis, ze se v nem mluvi o instalaci z CD bez Internetu.
4.) OT: Luboš Doležel -> môžeš mi láskavo a hlavne s faktami vysvetliť, že prečo je genkernel hnus ??? Ahá - sakra - on tak do.... kompiláciu kernelu - alebo proste musíš byť hustý husťák ?!?!?!Zkus se na to zeptat na nejakem gentoo IRC kanalu