Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ano, o XENu už toho bylo na internetu napsáno spoustu, ale po posledních dvou dnech strávených instalací a hlavně konfigurací musím říci, že ne všechny návody fungují, nečekám, že tento bude fungovat každému, ale snad většíně pomůže. Chtěl bych se zde zmínit hlavně o dvou drobných zádrhelích , které mne stály dva dny života, tak ať tím nemusí projít někdo další.
Budu se sice ptát, ale jelikož se otázka netýká přímo linuxu, tak použiji blog, snad to nebude vadit.
Stojím před volbou nového hardware pro webový server a nějak se nemohu rozhodnout pro správný hardware. Patrně to bude tím, že jsem nikdy žádný server nestavěl a tak nemám srovnání. Na serveru poběží apache+php, mysql a výhledově jetty nebo tomcat (to se ještě uvidí s čím se víc skamarádím :-) ). Ve volbě distribuce mám jednoznačně jasno, bude to Gentoo (prosím žádný flame na tohle téma v diskusi). Současná návštěvnost stránek je cca. 400/den. Do budoucna počítám s nárůstem tak k 1000/den.
tak a teď uvažovaná konfigurace:
Základní deska: BOA AS P4VM800,S478,VIA PM800 Procesor: Intel Celeron D345 3.06GHz Paměť: 1GB Disk: Segate 160GB 7200ot, 8MB cache
No a teď otázka, co si o tom myslíte, je to dostatečné i s nějakou to rezervou do budoucna?