abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 497 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    XEN - drobná úskalí

    10.2.2008 20:43 | Přečteno: 3435× | Výběrový blog | poslední úprava: 11.2.2008 05:58

    Ano, o XENu už toho bylo na internetu napsáno spoustu, ale po posledních dvou dnech strávených instalací a hlavně konfigurací musím říci, že ne všechny návody fungují, nečekám, že tento bude fungovat každému, ale snad většíně pomůže. Chtěl bych se zde zmínit hlavně o dvou drobných zádrhelích , které mne stály dva dny života, tak ať tím nemusí projít někdo další.

    Pravda, měl bych zmínit konfiguraci na které to provozuji, tak tedy:

    CPU: Intel P4 2,4 GHz
    Motherboard: Intel 865 Pearl
    Ram: 2GB
    Distribuce: Debian Etch
    

    Většina odkazů na instalaci XENu bývá jak jinak než v angličtině, tak že pro ty angličtinou nepoznamenané, ve stručnosti to je takto:

    Pokud máte jinou distribuci, tak samozřejmě podle ní, tady píši o Debianu, u Vás to bude jistě dost podobné. V Debianu se již nepodporují procesory bez rozšíření "pae", proto zkuste následující, zda se v přehledu flagů Vašeho procesoru vyskytuje "pae", pokud nemáte a chcete mermomocí Debian, tak máte smůlu.

    cat /proc/cpuinfo | grep flags

    Ti šťastnější, mohou pokračovat dál a instalovat. Zjistíme poslední verzi balíku xen-linux-system.

    #apt-cache search xen-linux-system

    V mém případě to je xen-linux-system-2.6.18-6-xen-686, proto zadám:

    #apt-get install xen-linux-system-2.6.18-6-xen-686

    Jelikož je verze hypervisoru pae standardně určené pro systémy s více než 4GB paměti, obtěžovala by Vás chybová hláška "4gb seg fixup ...." tu odstraníme instalací upravené knihovny libc pro XEN.

    #apt-get install libc6-xen

    To byl první zádrhel co mne trápil, ale ani toto řešení nepomohlo úplně, proto jsem nalez ještě jedno, to sice funguje, ale nevím proč, no nevadí, třeba někdo poradí. :-)

    #mv /lib/tls /lib/tls.disables

    Chápu, že přesunu knihovnu tls tak aby ji ten kdo ji bude hledat nenašel, ale nevím co dělá. No hlavně že to funguje.

    Dále doplníme balíky pro bridge a nástroje pro XEN

    #apt-get install bridge-utils xen-tools

    Nyní upravím síťování XENu, tak aby všechny virtuální stroje mohly do vnější sítě.

    #vim /etc/xen/xend-config.sxp !!odkomentuji!! (network-script network-bridge) !!zakomentuji!! #(network-script network-dummy)

    Nyní vytvořím adresář pro obrazy virtuálních disků pro jednotlivé virtuální stroje.

    #mkdir /home/xen

    A upravím konfigurační nástroj xen-tools, tak aby jsem při vytváření virtuálních strojů nemusel zadávat skoro nic.

    #vim /etc/xen-tools/xen-tools.conf dir = /home/xen debootstrap = 1 memory = 256 Mb (není to nutné, ale raději) dist = etch gateway = (IP vaší brány) netmask = 255.255.255.0 (nebo dle vaší sítě) kernel = /boot/vmlinuz-2.6.18-6-xen-686 initrd = /boot/initrd.img-2.6.18-6-xen-686 mirror = http://ftp.cz.debian.org/debian/

    Nyní je nutné restartovat Váš systém.

    #reboot

    Teď vytovříme nový virtuální stroj:

    xen-create-image --ip=192.168.G.H --hostname=pokus

    A je čas do nového virtuálního stroje nabootovat.

    xm create -c pokus.cfg

    Pokud vše proběhlo dobře a já věřím, že ano, nacházíte se ve Vašem novém virtuálním stroji s názvem pokus. Přihlásíte se jako root a nejlépe ihned změníte heslo

    #passwd

    Ve virtuálním stroji se chovejte stejně jako v jakémkoliv jiném počítači, vypnutí je příkazem "halt" a dostanete se zpět do původního systému.

    #halt

    Nyní k dalšímu, pro mne velmi závažnému zádrhelu, pokud nemáte předřazený router, následující zádrhel se Vás nebude týkat. Já jsem si ovšem na svém domácím routeru před cca. třemi lety zapnul na firewallu MAC filtering, moc hezká věc, pokud máte wifi, nebo trochu rozvětvenou drátovou síť určitě se hodí, že se nemůže přihlásit nikdo bez zadané a schválené MAC adresy. Mě ale trvalo skoro dva dny než jsem si na toto pravidlo na routeru vzpoměl, když jsem se snažil rozchodít síť směrem ven. Fungoval mi ping mezi virtuálními stroji, mezi hostem a hostitelem i opačně ale do vnější sítě ani ťuk. Tak že pozor. Pakaty ven odcházeji s MAC adresou virtuálního stroje, tak že takto nastaveným routerem neprojdou. Jsou tu dvě možnosti, zaprvé zjistit MAC adresu, kterou náhodně vygeneroval XEN, nebo MAC adresu virtuálnímu stroji přidělit. Ať tak nebo tak tuto adresu je třeba sdelit routeru. No a aby to zase nebylo tak snadné, MAC adresy jsou několika druhů, tak že pokud chceme přidělovat lokální MAC, musí mít jeden z dolních bitů prvního oktetu nastaven na nulu. To znamená, že adresa je šestnáctková ve tvaru XY:XX:XX:XX:XX:XX , kde X je hexadecimální číslo od 0 do F a Y jsou sudá čísla (0,2,4,6,8,a,c,e). Nastavit to lze jednoduše zde:

    #vim /etc/xen/(název vačeho stroje).cfg vif = [ 'ip=192.168.G.H, mac=02:00:00:00:00:d5' ]

    Nečekal jsem že to vyjde tak dlouhé, ale snažij jsem se zaznamenat vše potřebné, kdyby náhodou jsem zase chtěl rozcházet Virtuální síť pomocí XENu. Ne není na tom nic těžkého, akorát je třeba přemýšlet :-). Předpokládám, že se najde spousta lidí, kterým se nebude to či ono v mém zápisu zamlouvat, tak že prosím pište, ať se případné chyby a nesrovnalosti opraví a tento zápis poslouží dalším v budování virtuálních strojů.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Používáte virtuální stroje v produkčním prostředí ?
     (82 %)
     (18 %)
    Celkem 51 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.2.2008 21:31 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN - drobná úskalí
    PAE je physical address extension, tedy podpora vice nez 4GB RAM pro 32bitove systemy. jak toto souvisi se XENem? nebo se pletu?
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    michich avatar 10.2.2008 22:03 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN - drobná úskalí
    S Xenem to souvisí tak, že Xen bez PAE nefunguje.
    10.2.2008 22:24 Marv-CZ | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN - drobná úskalí

    S XENem jsem se taky pěkně natrápil. Instaloval jsem pod něj dva virtuální stroje - jeden Debian a jedny Windows Vista. Používá se hw paravirtualizace. Vše v 64 bitových verzích, jak Linux tak Windows (BTW kopit 64bit Visty ne Ultimate je pěkná pakárna, MS snad vyloženě nechce, aby to lidi používali). Proto jsem taky volil Xen, protože jako snad jediný z free podporuje 64bit Windows.

    Narazil jsem na dva hlavní zádrhely, když pominu jeden můj překlep v konfiguraci, kterého jsem si všiml až po několika hodinách :-(.

    První byl, že Windows při instalaci vždy po prvním rebootu hodily modrou smrt. Ukázalo se, že virtuální stroj, nemůže mít víc než 1 CPU. Na opravě se údajně pracuje, ale jestli je už v novější verzi opravené nevím. Použitý byl Debianní balík xen-hypervisor-3.1-1-amd64

    Druhý byl, že Debian po instalaci nechtěl nabootovat, protože Grub se nemohl dostat na správnou partišnu. To byla opět chyba Xenu, která se vyřešila přechodem na novější verzi, Debianní balík xen-hypervisor-3.2-1-amd64, který jsem musel vzít z Unstable. Ale koukal jsem teď, že už ho přesunuli do Testing.

    10.2.2008 23:03 dik
    Rozbalit Rozbalit vše vice eth ?
    Ahoj, o xen se v soucasne dobe taky trosku zajimam a celkem by me zajimalo toto: mam na domu0 dve fyzicke sitovky a dva virtualni stroje. Sit pouzivam v modu bridovani a pro kazdy virtualni stroj pouzival samostatnou sitovku ... zatim mi oba vyuzivaji pouze eth0.. dik
    11.2.2008 05:52 eudyptes | skóre: 12 | blog: eudyptes | Teplice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vice eth ?
    Ahoj, tak tohle je docela dobře popsáno třeba zde.
    Max avatar 11.2.2008 00:07 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN - drobná úskalí
    Používám v produkční sféře vmware-server.
    Intel P4 3GHz, 1GB DDR 400, 40GB HDD
    Mám tam 2x WinxpPro(1xplaikace, 3xaplikace) a na Debianu FTP, uptime 156dní (blížím se k překonání uptime tamního Novell Serveru 5.1 :D ).
    Ještě neco málo přes měsíc a jde se slavit :D
    Jinak server je HW poddimenzován. Všechno běží na chlup, procák dost často na stovku, paměť vycuclá, odezvy zatím tak nějak v dostačujících rozmezích. Disk dostává pěkně na frak. Není tam RAID, chudák, čekám, kdy odejde do věčných víte co :-/
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    13.4.2010 21:07 fresk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN - drobná úskalí
    když chci mít 10 virtuálních servů,mysléte,že mi to utáhnou 2 64x (3,6 jeden) procesory intel xeon a 8gb ram?
    14.4.2010 00:24 LuděkS | skóre: 31 | blog: publish | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN - drobná úskalí
    Zkuste si Vaši konfiguraci vydělit deseti (nebo spíš jedenácti) a získáte (velmi) přibližnou představu o tom kolik Vám zbude na jeden serveru. Běžel by normálně s takovým hardwarem?
    15.4.2010 20:19 fresk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN - drobná úskalí
    aha tak to jsem netušil,že to jde takhle jednoduše vypočítat tak to by nejelo mno :D

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.