Byla vydána nová verze 12.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Počítačovou hru Gravity Circuit (ProtonDB) lze do 14. června do 19:00 získat na Steamu zdarma. Napořád.
Nejnovější X.Org X server 21.1.23 a Xwayland 24.1.12 řeší 9 bezpečnostních chyb.
npm balíčky @redhat-cloud-services byly kompromitovány.
Byly publikovány informace o zranitelnosti CVE-2026-46243 pojmenované CIFSwitch v Linuxu od roku 2007. Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). V upstreamu je již opraveno.
Nvidia na své konferenci NVIDIA GTC Taipei 2026 představila řadu novinek. Společně s Microsoftem představili superčip NVIDIA RTX Spark (až 6 144 jader GPU, 20 jader CPU, 1 petaflop AI výkonu v FP4 a 128 GB jednotné paměti). První notebooky a stolní počítače s tímto čipem od Nvidie místo Intelu nebo AMD by se měly na trh dostat na podzim letošního roku.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu kapesního počítače s Linuxem CardputerZero od společnosti M5Stack. Postaven je na Raspberry Pi Compute Module 0. Podporuje moduly M5. Koupit lze s rozšířeními LoRa a CC1101.
Tento týden se bude vyznačovat zejména deštěm, a proto vás může zajímat, že již v úterý proběhne 63. Virtuální Bastlírna, která se bude odehrávat přímo v teple vašich domovů a bastlíren. Proto se připojte k této volné otevřené diskuzi bastlířů, techniků, vědců, ve které se probírají novinky a zajímavá témata z techniky. Mezi největší novinky bude tentokrát patrně patřit oznámení hackerského nástroje Flipper One. Zároveň úspěšně probíhá
… více »86Box (Wikipedie), tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 6.0. Přibyly například zvuky pevného disku. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 4.6 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový plugin pro procházení soubory, podporu audio formátu Musepack SV8 nebo přechod na build systém Meson.
Budu se sice ptát, ale jelikož se otázka netýká přímo linuxu, tak použiji blog, snad to nebude vadit.
Stojím před volbou nového hardware pro webový server a nějak se nemohu rozhodnout pro správný hardware. Patrně to bude tím, že jsem nikdy žádný server nestavěl a tak nemám srovnání. Na serveru poběží apache+php, mysql a výhledově jetty nebo tomcat (to se ještě uvidí s čím se víc skamarádím
). Ve volbě distribuce mám jednoznačně jasno, bude to Gentoo (prosím žádný flame na tohle téma v diskusi). Současná návštěvnost stránek je cca. 400/den. Do budoucna počítám s nárůstem tak k 1000/den.
tak a teď uvažovaná konfigurace:
Základní deska: BOA AS P4VM800,S478,VIA PM800 Procesor: Intel Celeron D345 3.06GHz Paměť: 1GB Disk: Segate 160GB 7200ot, 8MB cache
No a teď otázka, co si o tom myslíte, je to dostatečné i s nějakou to rezervou do budoucna?
Tiskni
Sdílej:
Jinak pokud by na tom měl pak rozumně běžet Tomcat, bylo by docela záhodno uvažovat už o 2 GB paměti.
OutOfMemoryError. Dokonce se mi stalo, že jsem měl 4 neuložené soubory a nechtělo je to uložit (právě kvůli nedostatku paměti).
) a zatím ok. Jak to tak vidím, tak budu muset napsat spouštěcí skript, kde se velikost VM nastaví podle dostupné paměti a v programu se stím pak nějak vyrovnám. Celé mi to přijde zvláštní. Logické by bylo, kdyby s JVM mohla vzít celou virtuální paměť PC stejně jako nativní program, ale asi je to daň za multiplatformní JRE.
. Zadavatel prostě chce za co nejmíň peněz co nejvíc muziky, no ale to je asi vždy a všude.
<rejpanec>Jediné co ti na tom serveru bude žrát výkon je kompilace Gentoo
</rejpanec>
).