Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Skript Jamleech je napsaný v Pythonu a umí hromadně stahovat alba ze serveru Jamendo – místo s legální hudbou. Funguje jednoduše: otevřete svůj torrent klient, nastavíte jaké tagy chcete stahovat, aktualizujete XML dump a spustíte skript. Ten najde torrent soubory a nasází je do torrent klienta (např. do KTorrenta přes DCOP).
Používám AmaroK a dost často edituji zančky u svých MP3/OGG souborů, seřazuji playlisty a podobně. Bohužel AmaroK mi dost často padá a s pádem přichází uživatel i o aktuální playlist. V případě, že dělám nějaký dlouhý playlist, tak jsem často hodně naštvaný. Rozhodl jsem se věc řešit.
Následující krátký skriptík provede na všech serverech ze seznamu přes ssh apt-get update & upgrade. Určeno pro Debian/Ubuntu a jiné DEB distribuce.
Včera jsem ale se zděšením objevil novinku roku 2007 – autorské poplatky. Často vypaluji CD a DVD, ale nejsem žádný zloděj, který by potřeboval preventivně pohlavkovat. Vypaluji free software, pro sebe, kamarádům nebo k práci. Zálohuji (eh), vypaluji "svobodnou hudbu" (dávám do uvozovek, zní to trochu divně) nebo i svoji tvorbu. Nelíbí se mi platit jakési neprůhledné poplatky, které schlamstne OSA. Kolikpak peněz jde autorům open-source a free softwaru, který si vypaluji?
Rádi byste chtěli něco podobného, jako mají uživatelé MacOS nebo Visty, tedy rychlé prohledávání metadat? V Linuxu sice existují nástroje, například Beagle, jenže to je žrout prostředků napsaný v jazyce C#. A projekt Kat je mrtvý. Co teď?
Tento handy terminál ve stylu Quake založený na aplikaci Konsole se zařadil mezi mé oblíbené aplikace, nabindoval jsem si jej na klávesu Access IBM. Doplnil mou sbírku aplikací: Katapult, Klipper, Kpf a KWallet.
Snažím se dát dohromady seznam open-source projektů, které by potřebovaly výpomoc. Mělo by se jednat o programátorské nebo dokumentační práce pokud možno nezávislé v rozsahu asi 80-160 pracovních hodin (2-4 týdny). Máte nějaké konkrétní tipy?
Nedávno jsem upgradoval PC a pořídil si Athlona 64. Prozatím zůstávám u 32 bitového systému, zejména z důvodů stability programů. Zajímalo by mě, jak jsou na tom čtenáři AbcLinuxu. Používáte 64bitový systém na 64bitovém procesoru?
Dneska jsem zkusil nastavit tuto integrovanou grafiku na dualhead a hned napoprvé jsem uspěl.
Byl jsem na krátké návštěvě v kanceláři u kamaráda a když jsme se chystali k odchodu, vypnul počítač pomocí nějakého příkazu ve Windows, který umí odložit vypnutí o několik minut. Ptal jsem se ho, proč to dělá...
Pokud sledujete zahraniční "tisk" (tedy zahraniční portály), jistě jste si již všimli, že většina své články rozděluje.
Častokrát slyšívám, že Celeron-M umí nebo neumí SpeedStep. Rád bych to uvedl na pravou míru a také poskytl návod na zprovoznění CPU "frequency scalingu".
Verze 7 mého oblíbeného textového editoru Vim se už rýsuje a vypadá to opravdu zajímavě. Doplňování slov je pěkně "grafické" a Bram Moolenaar rozšířil i vestavěný jazyk, takže bude snazší doprogramovat podporu pro inteligentní doplňování kódu pro různé jazyky.
Za svůj život jsem vyměnil mnoho ICQ/Jabber klientů. Zkoušel jsem snad už všechny (všetně těch pro KDE/QT - ačkoli KDE nepoužívám). Pak jsem natrvalo zakotvil u GAIMu, ale i ten mě někdy štval. Zejména jeho "fíčurka" u znovupřipojení na jabber server, kdy se ukáže roaster, mě doháněla k šílenství.
Konečně jsem se dokopal k tomu, dodělat nedokončenou práci a zprovoznit také suspend to memory na mém notebooku. Koho by to zajímalo, tak skripty jsou dostupné zde.
Můj nick je lzap. Já, lzap, objevil lzop. Program lzop komprimuje. Já nikoli. Tímto bych rád předešel dalším diskuzím: já nekomprimuji. A rychle už vůbec ne.
Tak jsem dnes jako obvykle (v pátek) updatnul portage a podivil jsem se, že to chce aktualizovat jeden z mých konfiguračních souborů. Toto se obvykle děje jen po instalaci/upgradu programů. Spustil jsem dispatch-conf, což je nástroj usnadňující patchování změn konfiguráků:
--- /etc/portage/package.keywords 2005-06-14 12:04:54.000000000 +0200 +++ /etc/portage/._cfg0000_package.keywords 2005-07-01 16:03:54.000000000 +0200 @@ -12,6 +12,6 @@ media-sound/easytag dev-util/rapidsvn dev-util/esvn -net-www/trac +www-apps/trac dev-util/monodevelop mail-client/sylpheed
Vývojáři zkrátka přesunuli balíček trac do jiné skupiny, a jelikož jej mám ve svém package.keywords (pro neznalé: chci mít nejaktuálnější verzi nehledě na stabilitu v portage), tak mi portage chtěl usnadnit práci... Taky že jo, dal jsem klávesu U a tím byla změna zanesena.
Já Gentoo prostě miluju :-)
Tak to přišlo. Vyhýbal jsem se tomu jak čert kříži, ale muselo to přijít. Instalace databáze Oracle. Obávaná, zdlouhavá a vyčerpávající. Pocity jsou smíšené.
Zase mi spadlo Xfce a už jsem opravdu namíchnutý. Vyzkoušel jsem snad všechny okenní správce, teda až na jeden. V KDE jsem nikdy nezkoušel pracovat, nevím, snad proto, že je to takový bumbrlík.