Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Skript Jamleech je napsaný v Pythonu a umí hromadně stahovat alba ze serveru Jamendo – místo s legální hudbou. Funguje jednoduše: otevřete svůj torrent klient, nastavíte jaké tagy chcete stahovat, aktualizujete XML dump a spustíte skript. Ten najde torrent soubory a nasází je do torrent klienta (např. do KTorrenta přes DCOP).
Používám AmaroK a dost často edituji zančky u svých MP3/OGG souborů, seřazuji playlisty a podobně. Bohužel AmaroK mi dost často padá a s pádem přichází uživatel i o aktuální playlist. V případě, že dělám nějaký dlouhý playlist, tak jsem často hodně naštvaný. Rozhodl jsem se věc řešit.
Následující krátký skriptík provede na všech serverech ze seznamu přes ssh apt-get update & upgrade. Určeno pro Debian/Ubuntu a jiné DEB distribuce.
Včera jsem ale se zděšením objevil novinku roku 2007 – autorské poplatky. Často vypaluji CD a DVD, ale nejsem žádný zloděj, který by potřeboval preventivně pohlavkovat. Vypaluji free software, pro sebe, kamarádům nebo k práci. Zálohuji (eh), vypaluji "svobodnou hudbu" (dávám do uvozovek, zní to trochu divně) nebo i svoji tvorbu. Nelíbí se mi platit jakési neprůhledné poplatky, které schlamstne OSA. Kolikpak peněz jde autorům open-source a free softwaru, který si vypaluji?
Rádi byste chtěli něco podobného, jako mají uživatelé MacOS nebo Visty, tedy rychlé prohledávání metadat? V Linuxu sice existují nástroje, například Beagle, jenže to je žrout prostředků napsaný v jazyce C#. A projekt Kat je mrtvý. Co teď?
Tento handy terminál ve stylu Quake založený na aplikaci Konsole se zařadil mezi mé oblíbené aplikace, nabindoval jsem si jej na klávesu Access IBM. Doplnil mou sbírku aplikací: Katapult, Klipper, Kpf a KWallet.
Snažím se dát dohromady seznam open-source projektů, které by potřebovaly výpomoc. Mělo by se jednat o programátorské nebo dokumentační práce pokud možno nezávislé v rozsahu asi 80-160 pracovních hodin (2-4 týdny). Máte nějaké konkrétní tipy?
Nedávno jsem upgradoval PC a pořídil si Athlona 64. Prozatím zůstávám u 32 bitového systému, zejména z důvodů stability programů. Zajímalo by mě, jak jsou na tom čtenáři AbcLinuxu. Používáte 64bitový systém na 64bitovém procesoru?
Dneska jsem zkusil nastavit tuto integrovanou grafiku na dualhead a hned napoprvé jsem uspěl.
Byl jsem na krátké návštěvě v kanceláři u kamaráda a když jsme se chystali k odchodu, vypnul počítač pomocí nějakého příkazu ve Windows, který umí odložit vypnutí o několik minut. Ptal jsem se ho, proč to dělá...
Pokud sledujete zahraniční "tisk" (tedy zahraniční portály), jistě jste si již všimli, že většina své články rozděluje.
Častokrát slyšívám, že Celeron-M umí nebo neumí SpeedStep. Rád bych to uvedl na pravou míru a také poskytl návod na zprovoznění CPU "frequency scalingu".
Verze 7 mého oblíbeného textového editoru Vim se už rýsuje a vypadá to opravdu zajímavě. Doplňování slov je pěkně "grafické" a Bram Moolenaar rozšířil i vestavěný jazyk, takže bude snazší doprogramovat podporu pro inteligentní doplňování kódu pro různé jazyky.
Za svůj život jsem vyměnil mnoho ICQ/Jabber klientů. Zkoušel jsem snad už všechny (všetně těch pro KDE/QT - ačkoli KDE nepoužívám). Pak jsem natrvalo zakotvil u GAIMu, ale i ten mě někdy štval. Zejména jeho "fíčurka" u znovupřipojení na jabber server, kdy se ukáže roaster, mě doháněla k šílenství.
Konečně jsem se dokopal k tomu, dodělat nedokončenou práci a zprovoznit také suspend to memory na mém notebooku. Koho by to zajímalo, tak skripty jsou dostupné zde.
Můj nick je lzap. Já, lzap, objevil lzop. Program lzop komprimuje. Já nikoli. Tímto bych rád předešel dalším diskuzím: já nekomprimuji. A rychle už vůbec ne.
Tak jsem dnes jako obvykle (v pátek) updatnul portage a podivil jsem se, že to chce aktualizovat jeden z mých konfiguračních souborů. Toto se obvykle děje jen po instalaci/upgradu programů. Spustil jsem dispatch-conf, což je nástroj usnadňující patchování změn konfiguráků:
--- /etc/portage/package.keywords 2005-06-14 12:04:54.000000000 +0200 +++ /etc/portage/._cfg0000_package.keywords 2005-07-01 16:03:54.000000000 +0200 @@ -12,6 +12,6 @@ media-sound/easytag dev-util/rapidsvn dev-util/esvn -net-www/trac +www-apps/trac dev-util/monodevelop mail-client/sylpheed
Vývojáři zkrátka přesunuli balíček trac do jiné skupiny, a jelikož jej mám ve svém package.keywords (pro neznalé: chci mít nejaktuálnější verzi nehledě na stabilitu v portage), tak mi portage chtěl usnadnit práci... Taky že jo, dal jsem klávesu U a tím byla změna zanesena.
Já Gentoo prostě miluju :-)
Tak to přišlo. Vyhýbal jsem se tomu jak čert kříži, ale muselo to přijít. Instalace databáze Oracle. Obávaná, zdlouhavá a vyčerpávající. Pocity jsou smíšené.
Zase mi spadlo Xfce a už jsem opravdu namíchnutý. Vyzkoušel jsem snad všechny okenní správce, teda až na jeden. V KDE jsem nikdy nezkoušel pracovat, nevím, snad proto, že je to takový bumbrlík.