Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
find
je find
… :-)
Ja uz si ani moc nedokazu predstavit, jak si v domovskem adresari ten bordel vytvorit.Proste mi to prijde automaticke, ze kdyz mam napriklad nejake video, tak ho plesknu nekam do adresare multimedia/video. Je to film, tak pujde mezi filmy, prednaska do adresare prislusneho predmetu v prednaskach a nejaky kratky vtipny filmecek hezky do adresare zabava. Hotovo, rozdeleno, nijak slozite to myslim neni a navic si tim usetrim spoustu problemu s hledanim.
![]()
Já vám to ani nemůžu mít za zlé, protože přesně takhle jsem si to také kdysi představoval. Jenže když pak množství těch souborů po letech poněkud naroste, přestane to být tak jednoduché. Buď totiž budete mít v příslušném adresáři těch souborů několik set (a pak začnou mít nejen Gtk, ale i Qt filepickery značné problémy) nebo těch adresářů bude trochu víc. Jen pro představu, právě jsem si to nechal spočítat a pod svým domácím adresářem mám 35094 adresářů a 389629 souborů. Když vynechám ~/source
, klesne počet v obou případech asi na třetinu, ale i tak je to pořád příliš mnoho na to, aby fungoval tak jednoduchý systém, jak jste tu nastínil.
První skupina by potřebovala spíše nějaký databázový filesystém, kde je možno mít jeden dokument na více místech, nejlépe automaticky. Například "Implementační smlouva" je stejně dobře součástí výběrového řízení i implementace samotné, takže není úplně zřejmé, kam ji umístit - nehledě na to, že můžu z fleku vymyslet další tři adresáře, kde bych ji chtěl mít taky. Bez ohledu na to, jak jsem moc pořádkumilovný, tato situace nemá bez nějakého symlinku řešení.
Za prvé má řešení bez symlinku, konkrétně hardlink. Za druhé přesně tohle je důvod, proč byly linky obou druhů vymyšleny, tak nevím, proč pracně vymýšlet něco jiného.
ls
nad souborem, abychom si vylistovali v jakých adresářích je zařazen # echo "app-misc/tracker -gnome" >>/etc/portage/package.use # emerge -av trackerTohle bude spíše problém tvé distribuce, že z toho neudělají dva balíčky. Za to nikdo z Gnome ani KDE nemůže
Všechny potřebné knihovny jsou součástí balíku, žádné velké závislosti se nekonají.
a beagle byla vzdycky prvni vec co sem zastavoval a odinstalovaval (jakoz i jiny indexovaci nastroje - treba kat). akorat to zpomalovalo ...
zase na druhou stranu, podari-li z toho udelat rychlej, lehkej a presto schopnej program a bude k tomu gui v qt nebo primo kde, tak by to za hrich jiste stalo. precijen clovek je linej a nechce se mu prolyzat tech par adresaru ... plus naka ta statistika kde mam kolik souboru jakyho druhu a jak sou asi velky a stary - to se taky hodiřešení (pokud máte stejný problém) jsem našel tady: http://jamiemcc.livejournal.com/5630.html?thread=57342
Stručně - musí být před spuštěním démona i klienta spuštěn dbus. Tj. spustit dbus-launch a ty dvě proměnné co vyplivne nastavit do prostředí a teprve potom začít spouštět trackerd a klienty. Pak mi to začalo fungovat.if test -z "$DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS" ; then # if not found, launch a new one eval `dbus-launch --sh-syntax --exit-with-session` fiPokud používáte KDE spolu s KDM (či jiným display managerem), tak ho přidejte do adresáře /opt/kde/env (případně ~/.kde/env) a učiňte spustitelným (chmod +x nazev_skriptu). Pokud nepoužíváte žádný display manager (Xka spouštíte z konzole pomocí startx), tak by možná mohlo stačit přidat ten skript do vašeho ~/.bashrc. Je prostě potřeba aby ty proměnné prostředí byly nastavené ještě před startem vašeho prostředí. Spustíte li ten skript až z Xek, je už pozdě, protože ostatní spouštěné programy ty proměnné neuvidí.
Tiskni
Sdílej: