Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
find
je find
… :-)
Ja uz si ani moc nedokazu predstavit, jak si v domovskem adresari ten bordel vytvorit.Proste mi to prijde automaticke, ze kdyz mam napriklad nejake video, tak ho plesknu nekam do adresare multimedia/video. Je to film, tak pujde mezi filmy, prednaska do adresare prislusneho predmetu v prednaskach a nejaky kratky vtipny filmecek hezky do adresare zabava. Hotovo, rozdeleno, nijak slozite to myslim neni a navic si tim usetrim spoustu problemu s hledanim.
![]()
Já vám to ani nemůžu mít za zlé, protože přesně takhle jsem si to také kdysi představoval. Jenže když pak množství těch souborů po letech poněkud naroste, přestane to být tak jednoduché. Buď totiž budete mít v příslušném adresáři těch souborů několik set (a pak začnou mít nejen Gtk, ale i Qt filepickery značné problémy) nebo těch adresářů bude trochu víc. Jen pro představu, právě jsem si to nechal spočítat a pod svým domácím adresářem mám 35094 adresářů a 389629 souborů. Když vynechám ~/source
, klesne počet v obou případech asi na třetinu, ale i tak je to pořád příliš mnoho na to, aby fungoval tak jednoduchý systém, jak jste tu nastínil.
První skupina by potřebovala spíše nějaký databázový filesystém, kde je možno mít jeden dokument na více místech, nejlépe automaticky. Například "Implementační smlouva" je stejně dobře součástí výběrového řízení i implementace samotné, takže není úplně zřejmé, kam ji umístit - nehledě na to, že můžu z fleku vymyslet další tři adresáře, kde bych ji chtěl mít taky. Bez ohledu na to, jak jsem moc pořádkumilovný, tato situace nemá bez nějakého symlinku řešení.
Za prvé má řešení bez symlinku, konkrétně hardlink. Za druhé přesně tohle je důvod, proč byly linky obou druhů vymyšleny, tak nevím, proč pracně vymýšlet něco jiného.
ls
nad souborem, abychom si vylistovali v jakých adresářích je zařazen # echo "app-misc/tracker -gnome" >>/etc/portage/package.use # emerge -av trackerTohle bude spíše problém tvé distribuce, že z toho neudělají dva balíčky. Za to nikdo z Gnome ani KDE nemůže
Všechny potřebné knihovny jsou součástí balíku, žádné velké závislosti se nekonají.
a beagle byla vzdycky prvni vec co sem zastavoval a odinstalovaval (jakoz i jiny indexovaci nastroje - treba kat). akorat to zpomalovalo ...
zase na druhou stranu, podari-li z toho udelat rychlej, lehkej a presto schopnej program a bude k tomu gui v qt nebo primo kde, tak by to za hrich jiste stalo. precijen clovek je linej a nechce se mu prolyzat tech par adresaru ... plus naka ta statistika kde mam kolik souboru jakyho druhu a jak sou asi velky a stary - to se taky hodiřešení (pokud máte stejný problém) jsem našel tady: http://jamiemcc.livejournal.com/5630.html?thread=57342
Stručně - musí být před spuštěním démona i klienta spuštěn dbus. Tj. spustit dbus-launch a ty dvě proměnné co vyplivne nastavit do prostředí a teprve potom začít spouštět trackerd a klienty. Pak mi to začalo fungovat.if test -z "$DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS" ; then # if not found, launch a new one eval `dbus-launch --sh-syntax --exit-with-session` fiPokud používáte KDE spolu s KDM (či jiným display managerem), tak ho přidejte do adresáře /opt/kde/env (případně ~/.kde/env) a učiňte spustitelným (chmod +x nazev_skriptu). Pokud nepoužíváte žádný display manager (Xka spouštíte z konzole pomocí startx), tak by možná mohlo stačit přidat ten skript do vašeho ~/.bashrc. Je prostě potřeba aby ty proměnné prostředí byly nastavené ještě před startem vašeho prostředí. Spustíte li ten skript až z Xek, je už pozdě, protože ostatní spouštěné programy ty proměnné neuvidí.
Tiskni
Sdílej: