Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Za svůj život jsem vyměnil mnoho ICQ/Jabber klientů. Zkoušel jsem snad už všechny (všetně těch pro KDE/QT - ačkoli KDE nepoužívám). Pak jsem natrvalo zakotvil u GAIMu, ale i ten mě někdy štval. Zejména jeho "fíčurka" u znovupřipojení na jabber server, kdy se ukáže roaster, mě doháněla k šílenství.
Jednou tak procházím gnomefiles.org, když můj zrak upoutá zajímavý název: Gajim. Kouknu na to, jó Python, nazdar. Klikám dál a zkouším aplikaci Quod Libet, která je určena pro přehrávání MP3/OGG a spol. Používám Rhythmbox, ale jeho vývoj je dost pomalý a chybí mu sposutu vlastností. Také ovládání se mi nezdálo, Quod Libet ovšem zabodoval.
Že je Quod Libet napsaný v Pythonu jsem si všimnul, až když mi jej portage sléval do systému. No což už, je to na disku, vyzkouším. Asi po 10 minutách zkoušení jsem se rychle (používám Operu) vrátil nazpět ke stránce o Gajmu. Vono to totiž nejen fungovalo, ale mělo to spoustu funkcí.
Je to fičák!
Řekl jsem si. Gajim nejen že přesně splňoval to, co od Jabber klienta očekávám, on měl také intuitivní ovládání, hezkou grafiku a zvuky (doporučuji aktuální SVN verzi) a velmi aktivní komunitu. Má obrosvký potenciál a když jsem tak brouzdal zdrojovým kódem, jako vývojář bych jeho návrh i implementaci oznámkoval za 1-. U čistě open-source projektu slušná známka.
Gajim u mě zakotvil na dobu neurčitou. Uvidíme, jak se vše vyvrbí, ale moc se mi líbí, že dělá to, co má -- konfigurace je otázkou tří obrazovek, vše je ale nastaveno rozumně (panelové chat okna, zobrazení posledního sezení atd). Taky jsem se chvíli obával vyšších nároků na prostředky počítače, ale byla to obava planá. Jistě, možná zabírá o megabajt, dva víc, než nativní GAIM, ale je to problém? Ne, on mně šetří nervy, to je důležité.
Abych se zde nerozplýval jako kostka cukru v hrnku kafe, musím podotknout, že prozatím neumožňuje přidávat pluginy. To se možná změní, ale pluginů u Gajimu netřeba. Ehm, no možná ten Google Talk by byl príma. Ale zas tak to nepálí.
Otázka: Zobrazuje vám příkaz gajim-remote správné kódování? Mě nějak vnucuje UTF-8, ačkoli jej na systému nepoužívám a nemám nastaven. Už jsem informoval vývojáře, ale nebyli schopni chybu reprodukovat. WONTFIX.
Tiskni
Sdílej:
s/GAIM/Gaim/g, s/Kopette/Kopete/ .
(Nerýpem, snažím sa zlepšovať.)