Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Za svůj život jsem vyměnil mnoho ICQ/Jabber klientů. Zkoušel jsem snad už všechny (všetně těch pro KDE/QT - ačkoli KDE nepoužívám). Pak jsem natrvalo zakotvil u GAIMu, ale i ten mě někdy štval. Zejména jeho "fíčurka" u znovupřipojení na jabber server, kdy se ukáže roaster, mě doháněla k šílenství.
Jednou tak procházím gnomefiles.org, když můj zrak upoutá zajímavý název: Gajim. Kouknu na to, jó Python, nazdar. Klikám dál a zkouším aplikaci Quod Libet, která je určena pro přehrávání MP3/OGG a spol. Používám Rhythmbox, ale jeho vývoj je dost pomalý a chybí mu sposutu vlastností. Také ovládání se mi nezdálo, Quod Libet ovšem zabodoval.
Že je Quod Libet napsaný v Pythonu jsem si všimnul, až když mi jej portage sléval do systému. No což už, je to na disku, vyzkouším. Asi po 10 minutách zkoušení jsem se rychle (používám Operu) vrátil nazpět ke stránce o Gajmu. Vono to totiž nejen fungovalo, ale mělo to spoustu funkcí.
Je to fičák!
Řekl jsem si. Gajim nejen že přesně splňoval to, co od Jabber klienta očekávám, on měl také intuitivní ovládání, hezkou grafiku a zvuky (doporučuji aktuální SVN verzi) a velmi aktivní komunitu. Má obrosvký potenciál a když jsem tak brouzdal zdrojovým kódem, jako vývojář bych jeho návrh i implementaci oznámkoval za 1-. U čistě open-source projektu slušná známka.
Gajim u mě zakotvil na dobu neurčitou. Uvidíme, jak se vše vyvrbí, ale moc se mi líbí, že dělá to, co má -- konfigurace je otázkou tří obrazovek, vše je ale nastaveno rozumně (panelové chat okna, zobrazení posledního sezení atd). Taky jsem se chvíli obával vyšších nároků na prostředky počítače, ale byla to obava planá. Jistě, možná zabírá o megabajt, dva víc, než nativní GAIM, ale je to problém? Ne, on mně šetří nervy, to je důležité.
Abych se zde nerozplýval jako kostka cukru v hrnku kafe, musím podotknout, že prozatím neumožňuje přidávat pluginy. To se možná změní, ale pluginů u Gajimu netřeba. Ehm, no možná ten Google Talk by byl príma. Ale zas tak to nepálí.
Otázka: Zobrazuje vám příkaz gajim-remote správné kódování? Mě nějak vnucuje UTF-8, ačkoli jej na systému nepoužívám a nemám nastaven. Už jsem informoval vývojáře, ale nebyli schopni chybu reprodukovat. WONTFIX.
Tiskni
Sdílej:
s/GAIM/Gaim/g, s/Kopette/Kopete/ .
(Nerýpem, snažím sa zlepšovať.)