Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Za svůj život jsem vyměnil mnoho ICQ/Jabber klientů. Zkoušel jsem snad už všechny (všetně těch pro KDE/QT - ačkoli KDE nepoužívám). Pak jsem natrvalo zakotvil u GAIMu, ale i ten mě někdy štval. Zejména jeho "fíčurka" u znovupřipojení na jabber server, kdy se ukáže roaster, mě doháněla k šílenství.
Jednou tak procházím gnomefiles.org, když můj zrak upoutá zajímavý název: Gajim. Kouknu na to, jó Python, nazdar. Klikám dál a zkouším aplikaci Quod Libet, která je určena pro přehrávání MP3/OGG a spol. Používám Rhythmbox, ale jeho vývoj je dost pomalý a chybí mu sposutu vlastností. Také ovládání se mi nezdálo, Quod Libet ovšem zabodoval.
Že je Quod Libet napsaný v Pythonu jsem si všimnul, až když mi jej portage sléval do systému. No což už, je to na disku, vyzkouším. Asi po 10 minutách zkoušení jsem se rychle (používám Operu) vrátil nazpět ke stránce o Gajmu. Vono to totiž nejen fungovalo, ale mělo to spoustu funkcí.
Je to fičák!
Řekl jsem si. Gajim nejen že přesně splňoval to, co od Jabber klienta očekávám, on měl také intuitivní ovládání, hezkou grafiku a zvuky (doporučuji aktuální SVN verzi) a velmi aktivní komunitu. Má obrosvký potenciál a když jsem tak brouzdal zdrojovým kódem, jako vývojář bych jeho návrh i implementaci oznámkoval za 1-. U čistě open-source projektu slušná známka.
Gajim u mě zakotvil na dobu neurčitou. Uvidíme, jak se vše vyvrbí, ale moc se mi líbí, že dělá to, co má -- konfigurace je otázkou tří obrazovek, vše je ale nastaveno rozumně (panelové chat okna, zobrazení posledního sezení atd). Taky jsem se chvíli obával vyšších nároků na prostředky počítače, ale byla to obava planá. Jistě, možná zabírá o megabajt, dva víc, než nativní GAIM, ale je to problém? Ne, on mně šetří nervy, to je důležité.
Abych se zde nerozplýval jako kostka cukru v hrnku kafe, musím podotknout, že prozatím neumožňuje přidávat pluginy. To se možná změní, ale pluginů u Gajimu netřeba. Ehm, no možná ten Google Talk by byl príma. Ale zas tak to nepálí.
Otázka: Zobrazuje vám příkaz gajim-remote správné kódování? Mě nějak vnucuje UTF-8, ačkoli jej na systému nepoužívám a nemám nastaven. Už jsem informoval vývojáře, ale nebyli schopni chybu reprodukovat. WONTFIX.
Tiskni
Sdílej:
s/GAIM/Gaim/g, s/Kopette/Kopete/ .
(Nerýpem, snažím sa zlepšovať.)