Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Co umí? Velmi rychle stahovat obaly pomocí rychlých dotazů na Google Image Search. Žádná speciální album-artová služba (kde 80 % mých českých alb chybí), žádný Amazon a jiné šaškárny. Google vyloví ten správný obal raz-dva-tři. Vyhledání = klik na adresář s názvem skupiny a alba. Kliknutím na obrázek se zahájí stahování na pozadí, můžete hledat další album. Covera vše ukládá do adresářů, mění velikost i formát dle nastavení.
Ti co mají alba řazená formou Skupina/Album to mají blbé, já to dávám formou Skupina - Album (kokrétně tedy ulítleji Skupina Rok Album – ale to je jedno). Do budoucna bych mohl přidat funčnost, aby to fungovalo i tím druhým způsobem ukládání alb (složka ve složce). A třeba to někdo dodělá sám.
Veškeré další detaily se dozvíte na webových stránkách http://covera.zapletalovi.com (DNS se teprve propaguje – bude fungovat až za „pár hodin“ neboli dní), a také na stránkách projektu https://launchpad.net/covera. Pokouším se vyzkoušet takový model „financování“ – program je open source, ale binárky pro Windows a Linux poskytuji pouze formou „shareware“.
Takže je čas vyzkoušet Coveru. Jsou dvě možnosti:
A) Stáhnout si Windows Build (funguje ovšem jako demoverze – pro kompletní funkčnost je nutné stisknout Donate knoflík (libovolná částka) a poté obdržet klíč): https://launchpad.net/covera/trunk/1.0r13. Přímý download link. Binárky pro Ubuntu budou brzy (do 14 dní).
B) Stáhnout si zdrojáky (GNU GPL v3) a zkompilovat si to „posvojem“.
Tiskni
Sdílej: