Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Co umí? Velmi rychle stahovat obaly pomocí rychlých dotazů na Google Image Search. Žádná speciální album-artová služba (kde 80 % mých českých alb chybí), žádný Amazon a jiné šaškárny. Google vyloví ten správný obal raz-dva-tři. Vyhledání = klik na adresář s názvem skupiny a alba. Kliknutím na obrázek se zahájí stahování na pozadí, můžete hledat další album. Covera vše ukládá do adresářů, mění velikost i formát dle nastavení.
Ti co mají alba řazená formou Skupina/Album to mají blbé, já to dávám formou Skupina - Album (kokrétně tedy ulítleji Skupina Rok Album – ale to je jedno). Do budoucna bych mohl přidat funčnost, aby to fungovalo i tím druhým způsobem ukládání alb (složka ve složce). A třeba to někdo dodělá sám.
Veškeré další detaily se dozvíte na webových stránkách http://covera.zapletalovi.com (DNS se teprve propaguje – bude fungovat až za „pár hodin“ neboli dní), a také na stránkách projektu https://launchpad.net/covera. Pokouším se vyzkoušet takový model „financování“ – program je open source, ale binárky pro Windows a Linux poskytuji pouze formou „shareware“.
Takže je čas vyzkoušet Coveru. Jsou dvě možnosti:
A) Stáhnout si Windows Build (funguje ovšem jako demoverze – pro kompletní funkčnost je nutné stisknout Donate knoflík (libovolná částka) a poté obdržet klíč): https://launchpad.net/covera/trunk/1.0r13. Přímý download link. Binárky pro Ubuntu budou brzy (do 14 dní).
B) Stáhnout si zdrojáky (GNU GPL v3) a zkompilovat si to „posvojem“.
Tiskni
Sdílej: