Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Včera jsem ale se zděšením objevil novinku roku 2007 – autorské poplatky. Často vypaluji CD a DVD, ale nejsem žádný zloděj, který by potřeboval preventivně pohlavkovat. Vypaluji free software, pro sebe, kamarádům nebo k práci. Zálohuji (eh), vypaluji "svobodnou hudbu" (dávám do uvozovek, zní to trochu divně) nebo i svoji tvorbu. Nelíbí se mi platit jakési neprůhledné poplatky, které schlamstne OSA. Kolikpak peněz jde autorům open-source a free softwaru, který si vypaluji?
Co jsem se tak díval po obchodech, tak poplatek na DVD médium DVD-R (jednovrstvé) dělá 50 haléřů. Nad čím se pozastavuji není tak ani částka samotná (zas tak často nevypaluji), ale spíše osud vybraných peněz. Připadá mi to hloupé, tohle není řešení problému ale jakási klička, která nic neřeší.
Zajímalo by mě, jestli se autoři softwaru mohou u OSY přihlásit podobně jako autor hudby. Možná by to měla zaštítit nějaká organizace, která by shromáždila dostatek lidí kolem určitého projektu, peníze pak obdržela a zase je zpětně přerozdělila.
Tiskni
Sdílej:
v reakci venujete spise osobnim invektivam (uchyl, fasista...), nez skutecne argumentaci, jeste jsem zde od Vas v diskuzi nevidel nejaky konstruktivni nazor k problemuZatímco od tebe už něco zaznělo: zavraždit zodpovědným lidem děti. A když ne jejich děti, tak alespoň pomalou smrt přímo pro ně. Bravo. Tleskám těmto konstruktivním názorům.
ty poplatky mají být ne kvůli pirátství, ale jako kompenzace za zákonem schválenou možnost zhotovit si kopii pro osobní potřebuZajímavě absurdní oxymorón. Proč by měl být někdo kompenzován za to, že si (pro vlastní potřebu) vytvořím záložní kopii? A to pomíjím fakt, že jsou tyto "kompenzace" automaticky odváděny i z médií a přístrojů, které nejsou použity k vytváření žádných kopií.
Myslíte, že bude možné OSu žalovat o náhradu škody, až ten poplatek zruší?
Zajímalo by mě, jestli se autoři softwaru mohou u OSY přihlásit podobně jako autor hudby. Možná by to měla zaštítit nějaká organizace, která by shromáždila dostatek lidí kolem určitého projektu, peníze pak obdržela a zase je zpětně přerozdělila.Radši bych to neříkal moc nahlas, jinak se toho někdo chytne, bude se platit další poplatek, ale příjemcem rozhodně nebudou tvůrci free-SW. On totiž AZ v podstatě umožňuje kolektivní správu (a potažmo nějakou participaci na poplatcích) i u softwaru "pokud by to bylo účelné", o čemž rozhoduje ministerstvo kultury. Už tu byli zájemci o tuto činnost (pokud vím, tak lidé okolo Mironetu), nicméně na MK jim žádost zamítli. Ovšem může se stát, že to příště projde, nová ministryně Třeštíková se svoji přízní k přerozdělování peněz (i když hlavně do kinematografie) nijak netají.
Ale proboha ať všechno nemá Karel Gott a Microsoft (ten bude jistě první v řadě).To je právě ten problém. Pokud by se začalo něco z toho vybírat za software, musel by existovat nějaký model, jak potom ty peníze rozdělit. A tím modelem by byl skoro jistě počet užití (licencí). Jak by toto fungovalo u free-SW? Těžko. MS a další podobní snadno prokážou, kolik licencí poskytli. U jakéhokoli free-SW je to neprokazatelné. Navíc, kdokoliv může program (třeba pod GPL) upravit a tím se stává spoluautorem - jak by se to aplikovalo na něj, jakou část by měl dostat? Považuji za lepší vůbec žádné poplatky "na software" nevybírat. Jinak se dočkáme toho, že bude třeba MS inkasovat peníze z médií použitých pro distribuci Linuxu.
Když si třeba někdo z mé fotky udělá kalendář tak že by ho OSA vyždímala za mě?No ona by to asi ráda udělala a já bych asi stejně utřel...Tohle nedělá OSA (ta je jen pro díla hudební), nýbrž OOA-S. U té se mohou registrovat (za poplatek) např. grafici a fotografové, aby pak mohli inkasovat z vybraných peněz. Jenže každé dílo (tj. každá jednotlivá fotka) se jim musí hlásit a stejně si nedělám iluze, že by na tom člověk mohl nějak vydělat. Nejspíš to nedá ani na ten poplatek
Vážení diskutující. Pozorně jsem si přečetl vaše diskusní příspěvky a nemohu pochopit zda je vůbec možné (pokud se to zakládá na pravdě) že si toho nikdo s kompetentních institucí nevšiml. Jak to, že o tom v celostátních mediích není ani zmíňka?Jak se nakládá s vybranými prostředky, kdo s nimi hospodaří, kdo je za tento nešvar zodpovědný a hlavně komu?Připadá mi, že se hodí srovnání - zloděj volá - chyťte zloděje!! Při troše námahy lze zpoplatnit naprosto všechno: Nedovedu si představit, co by bylo poplatků prosté!! Jen mi je hanba, že jsem také Čech z Čech! Jen se děsím toho, co mně ještě čeká a co nemine. Naštěstí jsem 70 let stár, nestraník a bezvyznání, abstinent a nekuřák čili asi blb. Bylo by však potřebné v té věci něco dělat - kdo má děti - jistě ví o čem mluvím.