Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Tiskni
Sdílej:
CREATE USER velika_lama IDENTIFIED BY lama PASSWORD EXPIRE;bude fungovat stejne tak na mojem Solarisu, vasem Linuxu ci klikacove Windows 2003 SP1. S (ne)znalosti operacniho systemu to prece nijak nesouvisi ...
Dalsi rozdil ze v oknech se nemusi nastavovat jadro os, na unixu ano ... no nic ... :o)Skutečně? Musí?
.
, zapnutí off-line synchronizace se sítí se mi už nepodařilo vypnout (na mnoha fórech doporučují nezapínat a nahradit nějakýma free utilitkama - dá se soudit, že to nebude úplně rukama, že mi to nefunguje) a asi by se toho našlo víc.
Teď ještě řeším jak s tou centrální správou instalací a updatů win stanic - samba nic takového nepodporuje. Win 2000/2003 asi jo, ale moc se mi do toho nechce.
Petr
P.S. Pochopili někdo možnosti nebo snad přímo zkoušel sambu4? A může napsat případné zkušenosti?
posledni dobou (da se rict od nasazeni noveho dyzajnu) …
Nedá. Obsahově šel root dolů mnohem dříve. Redesignem se pouze zlepšil vzhled a trošičku uživatelské rozhraní, ale po obsahové stránce se nezměnilo vůbec nic, pouze na něj začali nadávat ti, kterým jiná barva než černá nepřipadá dostatečně "undergroundová". To mne na tom mrzí nejvíce: že většině kritiků evidentně vadil více přechod na světlé pozadí než hluboký obsahový úpadek. Takový underground je už několik let ve stádiu klinické smrti, ale nechal si černé pozadí, takže si toho nikdo nevšiml…
), tak tam bude asi situace dost podobna. Rekl bych ze tamni autori proste dostudovali a uz budou mit jine zajmy/starosti. Je to pochopitelne. Je to proste o generacni vymene.
Nimemne root.cz je narozdil od vyse uvedenych komercni projekt, takze tady bude asi pricina jina. Netroufam si hadat ...
Velmi těžko se mi sháněla informace o tom, co v systému Windows XP Home chybí oproti Pro verzi. Když jsem se dozvěděl, že nic závažného, zakoupil jsem licence - a ouha. Následné měsíční trampoty s nefunkčním sdílením zde popisovat ani nebudu.
Po těchto větách již článek ztratil smysl.Administrator) autentizovat proti NT doméně. A je mu srdečně jedno, že při instalaci nepadlo o NT doméně ani slovo, natož abyste zadával její jméno (vezme si to, co jste vyplnil jako jméno firmy). To byla mimochodem poslední kapka, po které jsem se definitivně zařekl, že už nikdy nikomu Windows instalovat ani administrovat nebudu, protože instalace Windows XP Home na sedmý pokus mne odradila dostatečně…
takze se predpokladam nepocita s nasazenim v kancelari. Ale to nechci rypat. Problemy, ktere si mi vyskytly pri pouzivani XP Home jsou nasledujici. Pokud byl sitovy kabel zapojen do sitovky az po nabehnuti systemu, nebyla schopna detekovat link, muselo se restartovat (pri pouziti stejnych ovladacu na nasledne preinstalovanych XP profi to bylo v pohode). Rozchodit nektere DOSove programy (napriklad stare Ucto) bylo prakticky nemozne (na XP profi s vychozim nastavenim uplne v pohode). Pokud se mi notebook s XP home uspal, uz se neprobudil, musel jsem ho restartovat pomoci vypinace. A subjektivne se mi zdalo, ze jsou XP home mene stabilni (narozdil od XP profi obcas vytuhly). Pozorovane problemy se vyskytly na notebooku od HP, kde na zacatku byla predinstalovana XP home a nyni tam bezi XP profi.
Od toho je to XP Hometakze se predpokladam nepocita s nasazenim v kancelari.
Hm, to dává smysl. Ještě mi vysvětlete, proč se potom mermomocí snaží autentizovat uživatele proti doméně, aniž by je o to kdokoli žádal, když je to tedy ten systém pro domácí použití…
Volba, zda je PC připojené k Internetu přímo nebo přes LAN se objeví pouze v průvodci připojením do sítě a znamená ve zkratce víceméně to, jestli se budou WXPH pokoušet hledat nastavení proxy atd. na serveru NT. Rozhodně je lepší neodklikávat automatické nastavení těchto věcí (to bych očekával jako samozřejmé u někoho, kdo používá Linux) a nastavit si parametry sítě včetně názvu pracovní skupiny ručně. Je to jenom několik snadno pochopitelných políček.
Asi to nebylo úplně jasné, takže podrobně: jedna z obrazovek téměř v závěru instalačního procesu obsahuje otázku: "Je váš počítač připojen k Internetu přímo nebo prostřednictvím lokální sítě (LAN)?" Pod tím jsou dva radiobuttony s odpovídajícími možnostmi. Kliknu-li na nápovědu (to jsem z čirého zoufalství udělal), objeví se velmi hodnotný (jak je ve Windows zvykem) text, který mi sdělí, že jsem-li připojen přímo, mám odpovědět že přímo, jsem-li připojen prostřednictvím lokální sítě, mám odpovědět že prostřednictvím lokální sítě. V instalaci nelze pokračovat jinak, než že vyberu jednu z těchto dvou možností. Pokud jsem vybral druhou možnost (protože to byla pravda, ten počítač byl na lokálním segmentu připojeném na Internet přes NAT), skončí instalace klasickou přihlašovací obrazovkou, ale po výběru jakéhokoli uživatele vytvořeného při instalaci mi řekne, že je špatně heslo. Totéž se děje, když tam ručně napíšu jméno Administrator.
Tohle jsem dohromady zkoušel osmkrát a osmkrát to takto dopadlo. Při pokusu o přihlášení začal navíc počítač generovat UDP datagramy, které ethereal identifikoval jako hledání PDC NT domény, jako jméno domény se v nich vyskytovalo přesně to, co jsem při instalaci napsal jako "jméno firmy". Strašně rád bych něco opravil v control panelech nebo nějakých konfiguračních dialozích, ale pochopte, že k těm jsem se prostě vůbec neměl šanci dostat, protože jsem se prostě nemohl přihlásit.
ale po výběru jakéhokoli uživatele vytvořeného při instalaci mi řekne, že je špatně heslo
Tedy ne přesně takto, spíš to bylo něco jako že přihlašovací údaje nejsou správné nebo tak nějak. A samozřejmě bych dodal, že problém se vyřešil přesně v okamžiku, kdy jako úplně jedinou věc během celé instalace jsem změnil odpověď na zmíněnou otázku.
Uživatelské rozhraní s podporou více jazyků: Můžete změnit jazyk uživatelského rozhraní a získat tak lokalizovaná dialogová okna, nabídky, nápovědu, slovníky, nástroje pro kontrolu pravopisu atd.To jsem nevěděl, heh, tušíte někdo jak na to?
Po těchto větách již článek ztratil smysl.Vizte příspěvek nahoře. Technické problémy mezi zasíťováním Home a Pro verzí vám Microsoft jen tak na internetu nevystaví a musel jsem hodně dlouho hledat...
V menších firmách to tak možná funguje a fungovat to určitě může, ale neřek bych, že IT technici budou obíhat celou pobočku banky a učit 500 lidí OpenOffice.Org, kterej může bejt díky jemný odlišnosti od MS Office na školení možná ještě náročnější, než alternativa vypadající a chovající se úplně jinak. Při tomhle počtu lidí se to prakticky vždycky řeší placenym školením (který samozřejmě hradí zaměstnavatel) a neni to levná sranda. Tady se ve výsledku může přechod pekelně prodražit.