Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zase mi spadlo Xfce a už jsem opravdu namíchnutý. Vyzkoušel jsem snad všechny okenní správce, teda až na jeden. V KDE jsem nikdy nezkoušel pracovat, nevím, snad proto, že je to takový bumbrlík.
Jenže když jsem se nad tím včera zamyslel, asi bych to zkusit. Na poštu mám KMail, na Jabber pak Sim, na kontakty Kontact. Vlastně proč ne.
Tak jsem ho zavedl, a světe div se, vypadá to dobře a ani to není extrémně pomalé, jak jsem si myslel. Nabídka je pohodlná, trošku mi to evikuje platformu Windows, ale co se dá dělat. Trošku jsem si pohrál s nastavením a hle - má se to k světu. Jen písmo je nějaké drobné...
Tak, písmo jsem zpravil, odhlásil se, přihlásil. Ach jo, zase je všechno drobné. Dalo mi práci než jsem zjistil, že musím nastavit správné písmo také pro GNOME pomocí gnome-font-properties. Že ovlivňuje velikost písma v KDE mi ani tak nevadí, jako že po restartu se zase vrátí všechno do "normálu".
Teda nenormálu, je to moc malé, hergot, já snad začnu používat ten Enlightenment 0.0001 nebo jaká je teďka aktuální verze. Zkusím ještě Google. Aha, musím spustit po startu gnome-settings-daemon. Tak jsem učinil a písmo již bylo v pořádku.
No nic, bez práce nejsou koláče. Takže, dámy a pánové, příští týden budu pracovat v KDE. Mimochodem, tenhle příspěvek píšu v Konqueroru, docela se mi líbí jeho rychlost, mouse gestures má díky KHotKeys také, snad jen nějaký AdBlock a já snad ten Firefox ani spouštět ráno nebudu.
Tiskni
Sdílej: