V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
v reakci venujete spise osobnim invektivam (uchyl, fasista...), nez skutecne argumentaci, jeste jsem zde od Vas v diskuzi nevidel nejaky konstruktivni nazor k problemuZatímco od tebe už něco zaznělo: zavraždit zodpovědným lidem děti. A když ne jejich děti, tak alespoň pomalou smrt přímo pro ně. Bravo. Tleskám těmto konstruktivním názorům.
ty poplatky mají být ne kvůli pirátství, ale jako kompenzace za zákonem schválenou možnost zhotovit si kopii pro osobní potřebuZajímavě absurdní oxymorón. Proč by měl být někdo kompenzován za to, že si (pro vlastní potřebu) vytvořím záložní kopii? A to pomíjím fakt, že jsou tyto "kompenzace" automaticky odváděny i z médií a přístrojů, které nejsou použity k vytváření žádných kopií.
Myslíte, že bude možné OSu žalovat o náhradu škody, až ten poplatek zruší?
Zajímalo by mě, jestli se autoři softwaru mohou u OSY přihlásit podobně jako autor hudby. Možná by to měla zaštítit nějaká organizace, která by shromáždila dostatek lidí kolem určitého projektu, peníze pak obdržela a zase je zpětně přerozdělila.Radši bych to neříkal moc nahlas, jinak se toho někdo chytne, bude se platit další poplatek, ale příjemcem rozhodně nebudou tvůrci free-SW. On totiž AZ v podstatě umožňuje kolektivní správu (a potažmo nějakou participaci na poplatcích) i u softwaru "pokud by to bylo účelné", o čemž rozhoduje ministerstvo kultury. Už tu byli zájemci o tuto činnost (pokud vím, tak lidé okolo Mironetu), nicméně na MK jim žádost zamítli. Ovšem může se stát, že to příště projde, nová ministryně Třeštíková se svoji přízní k přerozdělování peněz (i když hlavně do kinematografie) nijak netají.
Ale proboha ať všechno nemá Karel Gott a Microsoft (ten bude jistě první v řadě).To je právě ten problém. Pokud by se začalo něco z toho vybírat za software, musel by existovat nějaký model, jak potom ty peníze rozdělit. A tím modelem by byl skoro jistě počet užití (licencí). Jak by toto fungovalo u free-SW? Těžko. MS a další podobní snadno prokážou, kolik licencí poskytli. U jakéhokoli free-SW je to neprokazatelné. Navíc, kdokoliv může program (třeba pod GPL) upravit a tím se stává spoluautorem - jak by se to aplikovalo na něj, jakou část by měl dostat? Považuji za lepší vůbec žádné poplatky "na software" nevybírat. Jinak se dočkáme toho, že bude třeba MS inkasovat peníze z médií použitých pro distribuci Linuxu.
Když si třeba někdo z mé fotky udělá kalendář tak že by ho OSA vyždímala za mě?No ona by to asi ráda udělala a já bych asi stejně utřel...Tohle nedělá OSA (ta je jen pro díla hudební), nýbrž OOA-S. U té se mohou registrovat (za poplatek) např. grafici a fotografové, aby pak mohli inkasovat z vybraných peněz. Jenže každé dílo (tj. každá jednotlivá fotka) se jim musí hlásit a stejně si nedělám iluze, že by na tom člověk mohl nějak vydělat. Nejspíš to nedá ani na ten poplatek
Vážení diskutující. Pozorně jsem si přečetl vaše diskusní příspěvky a nemohu pochopit zda je vůbec možné (pokud se to zakládá na pravdě) že si toho nikdo s kompetentních institucí nevšiml. Jak to, že o tom v celostátních mediích není ani zmíňka?Jak se nakládá s vybranými prostředky, kdo s nimi hospodaří, kdo je za tento nešvar zodpovědný a hlavně komu?Připadá mi, že se hodí srovnání - zloděj volá - chyťte zloděje!! Při troše námahy lze zpoplatnit naprosto všechno: Nedovedu si představit, co by bylo poplatků prosté!! Jen mi je hanba, že jsem také Čech z Čech! Jen se děsím toho, co mně ještě čeká a co nemine. Naštěstí jsem 70 let stár, nestraník a bezvyznání, abstinent a nekuřák čili asi blb. Bylo by však potřebné v té věci něco dělat - kdo má děti - jistě ví o čem mluvím.
Tiskni
Sdílej: