Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »v reakci venujete spise osobnim invektivam (uchyl, fasista...), nez skutecne argumentaci, jeste jsem zde od Vas v diskuzi nevidel nejaky konstruktivni nazor k problemuZatímco od tebe už něco zaznělo: zavraždit zodpovědným lidem děti. A když ne jejich děti, tak alespoň pomalou smrt přímo pro ně. Bravo. Tleskám těmto konstruktivním názorům.
ty poplatky mají být ne kvůli pirátství, ale jako kompenzace za zákonem schválenou možnost zhotovit si kopii pro osobní potřebuZajímavě absurdní oxymorón. Proč by měl být někdo kompenzován za to, že si (pro vlastní potřebu) vytvořím záložní kopii? A to pomíjím fakt, že jsou tyto "kompenzace" automaticky odváděny i z médií a přístrojů, které nejsou použity k vytváření žádných kopií.
Myslíte, že bude možné OSu žalovat o náhradu škody, až ten poplatek zruší?
Zajímalo by mě, jestli se autoři softwaru mohou u OSY přihlásit podobně jako autor hudby. Možná by to měla zaštítit nějaká organizace, která by shromáždila dostatek lidí kolem určitého projektu, peníze pak obdržela a zase je zpětně přerozdělila.Radši bych to neříkal moc nahlas, jinak se toho někdo chytne, bude se platit další poplatek, ale příjemcem rozhodně nebudou tvůrci free-SW. On totiž AZ v podstatě umožňuje kolektivní správu (a potažmo nějakou participaci na poplatcích) i u softwaru "pokud by to bylo účelné", o čemž rozhoduje ministerstvo kultury. Už tu byli zájemci o tuto činnost (pokud vím, tak lidé okolo Mironetu), nicméně na MK jim žádost zamítli. Ovšem může se stát, že to příště projde, nová ministryně Třeštíková se svoji přízní k přerozdělování peněz (i když hlavně do kinematografie) nijak netají.
Ale proboha ať všechno nemá Karel Gott a Microsoft (ten bude jistě první v řadě).To je právě ten problém. Pokud by se začalo něco z toho vybírat za software, musel by existovat nějaký model, jak potom ty peníze rozdělit. A tím modelem by byl skoro jistě počet užití (licencí). Jak by toto fungovalo u free-SW? Těžko. MS a další podobní snadno prokážou, kolik licencí poskytli. U jakéhokoli free-SW je to neprokazatelné. Navíc, kdokoliv může program (třeba pod GPL) upravit a tím se stává spoluautorem - jak by se to aplikovalo na něj, jakou část by měl dostat? Považuji za lepší vůbec žádné poplatky "na software" nevybírat. Jinak se dočkáme toho, že bude třeba MS inkasovat peníze z médií použitých pro distribuci Linuxu.
Když si třeba někdo z mé fotky udělá kalendář tak že by ho OSA vyždímala za mě?No ona by to asi ráda udělala a já bych asi stejně utřel...Tohle nedělá OSA (ta je jen pro díla hudební), nýbrž OOA-S. U té se mohou registrovat (za poplatek) např. grafici a fotografové, aby pak mohli inkasovat z vybraných peněz. Jenže každé dílo (tj. každá jednotlivá fotka) se jim musí hlásit a stejně si nedělám iluze, že by na tom člověk mohl nějak vydělat. Nejspíš to nedá ani na ten poplatek
Vážení diskutující. Pozorně jsem si přečetl vaše diskusní příspěvky a nemohu pochopit zda je vůbec možné (pokud se to zakládá na pravdě) že si toho nikdo s kompetentních institucí nevšiml. Jak to, že o tom v celostátních mediích není ani zmíňka?Jak se nakládá s vybranými prostředky, kdo s nimi hospodaří, kdo je za tento nešvar zodpovědný a hlavně komu?Připadá mi, že se hodí srovnání - zloděj volá - chyťte zloděje!! Při troše námahy lze zpoplatnit naprosto všechno: Nedovedu si představit, co by bylo poplatků prosté!! Jen mi je hanba, že jsem také Čech z Čech! Jen se děsím toho, co mně ještě čeká a co nemine. Naštěstí jsem 70 let stár, nestraník a bezvyznání, abstinent a nekuřák čili asi blb. Bylo by však potřebné v té věci něco dělat - kdo má děti - jistě ví o čem mluvím.
Tiskni
Sdílej: