Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Častokrát slyšívám, že Celeron-M umí nebo neumí SpeedStep. Rád bych to uvedl na pravou míru a také poskytl návod na zprovoznění CPU "frequency scalingu".
Tak předně: současné procesory Intel Celeron-M neumí technologii SpeedStep(TM). Nicméně jsou postaveny na technologii Intel Pentium 4 a tyto procesory mají podporu pro změnu frekvence hodin (clock modulation). A toho se dá využít!
Stačí tedy zavést potřebné moduly cpufreq-*, freq_table a hlavně p4_clockmod. V případě Ubuntu Dapper Drake stačí dopsat do /etc/modules řádek s "p4-clockmod" (ostatní moduly jsou již natažené). To je ze strany jádra vše.
Nyní je třeba ještě userspace program (démon), který bude ovládat změny frekvence. To je rozdíl například od technologie SpeedStep(TM), kde je všechno transparentní a nepotřebujete žádné takové programy. Zkoušel jsem dva démony: powernowd (default v Ubuntu) a cpufreqd.
Budu se věnovat prvnímu jmenovanému. Je dosti jednoduchý - umí prostě jen měnit frekvenci na základě zátěže. Druhý jmenovaný (cpufreqd) zvládá o mnoho více věcí - zejména konfiguraci profilů (například když je spuštěn mplayer - tj sledujete film - nastaví maximální frekvenci a podobně). Bohužel mně s p4-clockmodem nefungoval (diskuze).
Stačí tedy démon powernowd spustit. Nelekejte se, ačkoli démon slouží ke změně frekvence pro procesory od AMD, funguje spolehlivě i s Intely (vizte manuálovou stránku). Pak můžete dynamickou změnu frekvence hodin aktivovat příkazem sudo cpufreq-selector -g ondemand (a deaktivovat, tedy nastavit maximální frekvenci, příkazem sudo cpufreq-selector -g performance).
Tyto příkazy je vhodné umístit jako .sh skripty do adresářů /etc/acpi/ac.d a /etc/acpi/battery.d, pokud je vaše distribuce má. Například Ubuntu pak při připojení či vypojení zdroje všechny .sh soubory z těchto adresářů spustí. Na co to bude dobré asi nemusím vysvětlovat.
Bohužel clock modulation není ani zdaleka tak efektivní jako SpeedStep(TM). Mé zkušenosti jsou takové, že výdrž prodlouží o několik minut (diskuse). Dalších pár minut můžete získat trothlingem (vkládání instrukce NOP), nejlepší je ale vyndat CD-ROM, vypnout WiFi/Bluetooth a všechny služby včetně cronu/syslogu, snížit maximálně jas LCD...
Názory, zkušenosti, doplnění?
Tiskni
Sdílej:
speedstep u Celeronu M chybi a modul tedy i pres jeho zavedeni nepracuje (repsktive nenajde nic, co by se dalo u tohoto procesoru pouzit). U Pentia M (plnohodnotneho) by meli pracovat oba moduly, s tim ze speedstep bude o mnoho efektivnejsi.
p4-clockmod totiz nedokaze u Celeronu zmenit napeti, speedstep u P-M ano)
Moje kapka do mlýna:
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 13 model name : Intel(R) Celeron(R) M processor 1.50GHz stepping : 8 cpu MHz : 1500.000 cache size : 1024 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss tm pbe nx bogomips : 3000.78
Doplnění (na baterku jedu většinou na 375MHz nebo 563MHz):
$ cpufreq-info cpufrequtils 0.4: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004 Report errors and bugs to linux@brodo.de, please. analyzing CPU 0: driver: p4-clockmod CPUs which need to switch frequency at the same time: 0 hardware limits: 188 MHz - 1.50 GHz available frequency steps: 188 MHz, 375 MHz, 563 MHz, 750 MHz, 938 MHz, 1.13 GHz, 1.31 GHz, 1.50 GHz available cpufreq governors: conservative, ondemand, powersave, userspace, performance current policy: frequency should be within 990 MHz and 1.50 GHz. The governor "performance" may decide which speed to use within this range. current CPU frequency is 1.50 GHz.
cpu family : 6
model : 14
model name : Intel(R) Celeron(R) M CPU 430 @ 1.73GHz
tak by me zajimalo jak to je u Tebe
Co do procesoru tam mám:
CONFIG_X86_PC=y CONFIG_MPENTIUM4=y CONFIG_X86_CMPXCHG=y CONFIG_X86_XADD=y CONFIG_X86_L1_CACHE_SHIFT=7 CONFIG_RWSEM_XCHGADD_ALGORITHM=y CONFIG_GENERIC_CALIBRATE_DELAY=y CONFIG_X86_WP_WORKS_OK=y CONFIG_X86_INVLPG=y CONFIG_X86_BSWAP=y CONFIG_X86_POPAD_OK=y CONFIG_X86_CMPXCHG64=y CONFIG_X86_GOOD_APIC=y CONFIG_X86_INTEL_USERCOPY=y CONFIG_X86_USE_PPRO_CHECKSUM=y CONFIG_X86_TSC=y CONFIG_HPET_TIMER=y CONFIG_HPET_EMULATE_RTC=y CONFIG_PREEMPT_VOLUNTARY=y CONFIG_X86_UP_APIC=y CONFIG_X86_UP_IOAPIC=y CONFIG_X86_LOCAL_APIC=y CONFIG_X86_IO_APIC=y CONFIG_X86_MCE=y CONFIG_X86_MCE_NONFATAL=y CONFIG_X86_MCE_P4THERMAL=y