Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tak to přišlo. Vyhýbal jsem se tomu jak čert kříži, ale muselo to přijít. Instalace databáze Oracle. Obávaná, zdlouhavá a vyčerpávající. Pocity jsou smíšené.
V prvé řadě musíte začít tím, že dočasně změníte distribuci na RHEL. To se provede takto:
[root@localhost oracle]# cp /etc/redhat-release /etc/redhat-release.orig [root@localhost oracle]# cat > /etc/redhat-release << EOF > Red Hat Enterprise Linux AS release 3 (Taroon) > EOF
Nyní konečně můžeme začít s vlastní instalací, otevřte si druhý terminál, kde se přihlašte jako uživatel oracle a spusťte soubor runInstaller, ale pozor - musíte mít spuštěn systém X Window, protože instalační program je grafický. Po odklepnutí úvodní strany se program zeptá na cestu pro adresář oraInventory, ponechte /opt/oracle/orainventory. V dalším kroku bude požadovat spuštění skriptu orainstRoot.sh v tomtéž adresáři pod uživatelem root. Učiňte tak a stiskněte tlačítko Continue v instalačním programu. V dalším kroku pouze zkontrolujte, zda instalační adresář instance souhlasí a na další krok, kde zvolte Custom.
V následujícím kroku může selhat několik testů operačního systému - pro naše testovací účely není třeba nastavovat parametry jádra přesně tak, jak se píše v dokumentaci, protože instalujeme Oracle pro testovací účely. Server pro ostrý provoz by ale samozřejmě měl projít všemi testy, proto bych doporučil nastavit celý systém podle pokynů dokumentace. Nyní vyberte komponenty, které chcete nainstalovat. Na dalších obrazovkách neměňte nastavení a vyčkejte, až instalační program překopíruje potřebné soubory. Nakonec bude chtít instalační program znovu spustit jeden shell skript pod uživatelem root, po provedení této triviální operace dokončete instalaci.
Instalátor nyní spustí nastavení sítě. Postačí, když nakonfigurujete TCP naslouchač. Hned poté se spustí administrátor databáze, vytvořte databázi test, použijte obyčejné uložení v souborech.
V posledním kroku nezapomeňte vrátit zpět původní soubor redhat-release. To je všechno? Jo, pokud spňujete základní požadavky (spoustu paměti, spoustu místa na disku, rychlý systém), pak si můžete začít hrát.
Jak rychle jsem Oracle nainstaloval, tak rychle jsem jej odinstaloval. Zápočtový úkol jsem dělal raději na katedrálním systému. Dost mi to zpomalilo počítač, jelikož jsem nesplňoval všechny podmínky, tak to pořád varovalo a nefungovalo a po odinstalování mi nechal tento sympatický instalátor binec v /etc/inittab. Krása.
Tiskni
Sdílej:
Ještě mnohem zábavnější je instalace Forms Developeru (nebo jak se ta šílenost jmenuje). V půlce instalace mi to nahlásilo, že nemám potřebných 128MB paměti (mám 256) a instalace se ukončila...
Instalace ORACLE je prostě za trest. Nakonec jsem to vyřešil stejně jako ty - databázi jsem použil školní a na Forms developer si pořídil extra disk s WinXP