Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak to přišlo. Vyhýbal jsem se tomu jak čert kříži, ale muselo to přijít. Instalace databáze Oracle. Obávaná, zdlouhavá a vyčerpávající. Pocity jsou smíšené.
V prvé řadě musíte začít tím, že dočasně změníte distribuci na RHEL. To se provede takto:
[root@localhost oracle]# cp /etc/redhat-release /etc/redhat-release.orig [root@localhost oracle]# cat > /etc/redhat-release << EOF > Red Hat Enterprise Linux AS release 3 (Taroon) > EOF
Nyní konečně můžeme začít s vlastní instalací, otevřte si druhý terminál, kde se přihlašte jako uživatel oracle a spusťte soubor runInstaller, ale pozor - musíte mít spuštěn systém X Window, protože instalační program je grafický. Po odklepnutí úvodní strany se program zeptá na cestu pro adresář oraInventory, ponechte /opt/oracle/orainventory. V dalším kroku bude požadovat spuštění skriptu orainstRoot.sh v tomtéž adresáři pod uživatelem root. Učiňte tak a stiskněte tlačítko Continue v instalačním programu. V dalším kroku pouze zkontrolujte, zda instalační adresář instance souhlasí a na další krok, kde zvolte Custom.
V následujícím kroku může selhat několik testů operačního systému - pro naše testovací účely není třeba nastavovat parametry jádra přesně tak, jak se píše v dokumentaci, protože instalujeme Oracle pro testovací účely. Server pro ostrý provoz by ale samozřejmě měl projít všemi testy, proto bych doporučil nastavit celý systém podle pokynů dokumentace. Nyní vyberte komponenty, které chcete nainstalovat. Na dalších obrazovkách neměňte nastavení a vyčkejte, až instalační program překopíruje potřebné soubory. Nakonec bude chtít instalační program znovu spustit jeden shell skript pod uživatelem root, po provedení této triviální operace dokončete instalaci.
Instalátor nyní spustí nastavení sítě. Postačí, když nakonfigurujete TCP naslouchač. Hned poté se spustí administrátor databáze, vytvořte databázi test, použijte obyčejné uložení v souborech.
V posledním kroku nezapomeňte vrátit zpět původní soubor redhat-release. To je všechno? Jo, pokud spňujete základní požadavky (spoustu paměti, spoustu místa na disku, rychlý systém), pak si můžete začít hrát.
Jak rychle jsem Oracle nainstaloval, tak rychle jsem jej odinstaloval. Zápočtový úkol jsem dělal raději na katedrálním systému. Dost mi to zpomalilo počítač, jelikož jsem nesplňoval všechny podmínky, tak to pořád varovalo a nefungovalo a po odinstalování mi nechal tento sympatický instalátor binec v /etc/inittab. Krása.
Tiskni
Sdílej:
Ještě mnohem zábavnější je instalace Forms Developeru (nebo jak se ta šílenost jmenuje). V půlce instalace mi to nahlásilo, že nemám potřebných 128MB paměti (mám 256) a instalace se ukončila...
Instalace ORACLE je prostě za trest. Nakonec jsem to vyřešil stejně jako ty - databázi jsem použil školní a na Forms developer si pořídil extra disk s WinXP