Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Tak to přišlo. Vyhýbal jsem se tomu jak čert kříži, ale muselo to přijít. Instalace databáze Oracle. Obávaná, zdlouhavá a vyčerpávající. Pocity jsou smíšené.
V prvé řadě musíte začít tím, že dočasně změníte distribuci na RHEL. To se provede takto:
[root@localhost oracle]# cp /etc/redhat-release /etc/redhat-release.orig [root@localhost oracle]# cat > /etc/redhat-release << EOF > Red Hat Enterprise Linux AS release 3 (Taroon) > EOF
Nyní konečně můžeme začít s vlastní instalací, otevřte si druhý terminál, kde se přihlašte jako uživatel oracle a spusťte soubor runInstaller, ale pozor - musíte mít spuštěn systém X Window, protože instalační program je grafický. Po odklepnutí úvodní strany se program zeptá na cestu pro adresář oraInventory, ponechte /opt/oracle/orainventory. V dalším kroku bude požadovat spuštění skriptu orainstRoot.sh v tomtéž adresáři pod uživatelem root. Učiňte tak a stiskněte tlačítko Continue v instalačním programu. V dalším kroku pouze zkontrolujte, zda instalační adresář instance souhlasí a na další krok, kde zvolte Custom.
V následujícím kroku může selhat několik testů operačního systému - pro naše testovací účely není třeba nastavovat parametry jádra přesně tak, jak se píše v dokumentaci, protože instalujeme Oracle pro testovací účely. Server pro ostrý provoz by ale samozřejmě měl projít všemi testy, proto bych doporučil nastavit celý systém podle pokynů dokumentace. Nyní vyberte komponenty, které chcete nainstalovat. Na dalších obrazovkách neměňte nastavení a vyčkejte, až instalační program překopíruje potřebné soubory. Nakonec bude chtít instalační program znovu spustit jeden shell skript pod uživatelem root, po provedení této triviální operace dokončete instalaci.
Instalátor nyní spustí nastavení sítě. Postačí, když nakonfigurujete TCP naslouchač. Hned poté se spustí administrátor databáze, vytvořte databázi test, použijte obyčejné uložení v souborech.
V posledním kroku nezapomeňte vrátit zpět původní soubor redhat-release. To je všechno? Jo, pokud spňujete základní požadavky (spoustu paměti, spoustu místa na disku, rychlý systém), pak si můžete začít hrát.
Jak rychle jsem Oracle nainstaloval, tak rychle jsem jej odinstaloval. Zápočtový úkol jsem dělal raději na katedrálním systému. Dost mi to zpomalilo počítač, jelikož jsem nesplňoval všechny podmínky, tak to pořád varovalo a nefungovalo a po odinstalování mi nechal tento sympatický instalátor binec v /etc/inittab. Krása.
Tiskni
Sdílej:
Ještě mnohem zábavnější je instalace Forms Developeru (nebo jak se ta šílenost jmenuje). V půlce instalace mi to nahlásilo, že nemám potřebných 128MB paměti (mám 256) a instalace se ukončila...
Instalace ORACLE je prostě za trest. Nakonec jsem to vyřešil stejně jako ty - databázi jsem použil školní a na Forms developer si pořídil extra disk s WinXP