Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dneska jsem četl blogspot o prodeji plyšových tučňáků v českých supermarketech.
Našel jsem si na webu jejich výrobce a s radostí jsem zjistil, že za ním stojí brňenská společnost MÚ BRNO.
Proč se z toho raduji? Protože za porod Svena, mladšího bráchy Tuxe, mohu možná tak trochu i já ;-)
Dnes na rootovi vyšel perferktní pokus vyvolat flamewar. Autor jakoby nestranně popisuje důvody, proč linux nekraluje na firemních desktopech a serverech. Přitom ale nezmiňuje milionkrát opakovanou oponenturu k těmto tvrzením.
Na druhou stranu nezmiňuje ani podle mne zásadnější argumenty nahrávající pro Windows.
Koupil jsem si novou klávesnici, protože ta předchozí potvora za 70,-Kč nebyla moc použitelná.
Už z předchozí věty je zřejmé, že já ke štěstí nepotřebuji zase až tak moc ;), takže jsem si vybral Geniusku model KB-19e za cca 3 stovky.
Po několika týdnech jsem se rozhodl, že si rozjedu multimediální klávesy. Hned mne přitom napadlo, že pak blognu nastavení Xmodmap či tak něco. Bohužel jsem zažil velké zklamání. Ta potvora se rozchodí jednoduše tak, že si v nastavení klávesnice vyberu jaký model mám. Kam ten svět spěje? ;)
GNU/Linux je kvalitní operační systém. Je dodáván obvykle ve formě ucelených distribucí, které zajišťují snadnou dostupnost software a jeho pohodlnou instalaci i pro nezkušené uživatele. Navíc ho lze obvykle získat zcela zdarma a legálně.
Jak je tedy možné, že si drží minoritní podíl na desktopech a není číslo jedna pro firemní intranetové servery?
Pokusím se shrnout některé důvody a popsat řešení, které není ničím novým a je nejen v IT využíváno pro prosazení vlastních produktů na trhu.
Jeden skener a kolem několik PC. Neozývá se občas "prosím, pusť mě tam na chvíli" nebo "prosím, naskenuj mi tohle"? Přestože 99% času nikdo neskenuje, kdo chce, musí čekat. Řešením je koupit více zařízení nebo jedno nasdílet na síti. Myslel jsem si, že sdílení bude nějaká magie. Naopak, se Saned je to dětsky snadné.
V pátek třináctého mi po dlouhých 50 dnech čekání dorazila objednaná deska VIA EPIA SP8000E. Rozměry 17x17cm, zaintegrováno skoro vše, včetně procesoru a bez větráku. Hurá do boje!
Právě jsem si doma instaloval Apache a PHP5ku. Používám cooker Mandrivy a předchozí update mi udělal pěknou paseku v konfigurácích. Ono to sice jelo, ale bylo zřejmé, že se hodně změnila struktura /etc/httpd, takže jsem si vše související zazálohoval a začal z nuly.