Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Právě jsem si doma instaloval Apache a PHP5ku. Používám cooker Mandrivy a předchozí update mi udělal pěknou paseku v konfigurácích. Ono to sice jelo, ale bylo zřejmé, že se hodně změnila struktura /etc/httpd, takže jsem si vše související zazálohoval a začal z nuly.
Změny u Apache shrnuje text, který se vypíše při instalaci:
Nutno dodat, že mě docela potěšily. Používám rád defaultní nastavení, takže když jsem si u předchozí verze vytvářel includovanou složku na vhosty, protože při všem v jednom souboru jsem začínal mít zmatek, srdíčko mi krvácelo (nojo, jsem exot )
U PHP je konečně za default považována pětka, čtyřka se stěhuje do contribu. Trochu mě zarazily změny v názvech balíčků, kdy ke čtyřkovým přibyla číslice 4, ale u pětky číslo zmizelo. Už by se to mohlo nějak sjednotit. Zdá se že praxe je: balíček v contribu číslo v názvu má a mimo ne.
IMHO stějně zbytečné zmatky nastaly i u číslování (nikoli verzování) apache.
Kompletní instalace apache2 s PHP5 kou je nadále mandrakovsky mandrivovsky triviální:
V deset dvojce (Mandriva 2005 LE) to bylo "urpmi apache2-mod_php5", tamto by pravděpodobně natáhlo historického apache1 a PHP4.
# urpmi apache-mod_php # ... a potvrdit závislosti
MySQL zatím nepotřebuju, tak jen dodám, že v contribu je experimentální 5.0 řada i stará 4.0, v mainu pak vévodí 4.1 (vše v posledních verzích), stejně tak postrgresql 8.0.3, naopak firebird zůstává pouze v nepodporovaném contribu.
Případná instalace by znamenala opět něco jako:
# urpmi MySQL php-mysql # případně php-mysqli, MySQL50 ...
Tiskni
Sdílej:
MySQL zatím nepotřebuju...Hmm, k cemu je PHP bez MySQL?
No hlavně jsem se pripojil na postgres v praci pres vpnku
(# urpmi php-pgsql
).
Trochu mě zarazily změny v názvech balíčků, kdy ke čtyřkovým přibyla číslice 4, ale u pětky číslo zmizelo.no tak zrovna tohle považuju za celkem logické ... když někdo chce mít nainstalováno php ve verzi, kterou vývojáři distribuce považují za stabilní, nainstaluje si balíček php bez čísla a má vždy aktuální verzi; naopak kdo potřebuje konkrétní verzi, nainstaluje si balíček s číslem a ví, že mu balíčkovač nepřichystá nepříjemné překvapení v podobě nechtěného upgrade - teda aspoň tak to chápu a používám já, jaké je oficiální vysvětlení nevím