1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Právě jsem si doma instaloval Apache a PHP5ku. Používám cooker Mandrivy a předchozí update mi udělal pěknou paseku v konfigurácích. Ono to sice jelo, ale bylo zřejmé, že se hodně změnila struktura /etc/httpd, takže jsem si vše související zazálohoval a začal z nuly.
Změny u Apache shrnuje text, který se vypíše při instalaci:
Nutno dodat, že mě docela potěšily. Používám rád defaultní nastavení, takže když jsem si u předchozí verze vytvářel includovanou složku na vhosty, protože při všem v jednom souboru jsem začínal mít zmatek, srdíčko mi krvácelo (nojo, jsem exot )
U PHP je konečně za default považována pětka, čtyřka se stěhuje do contribu. Trochu mě zarazily změny v názvech balíčků, kdy ke čtyřkovým přibyla číslice 4, ale u pětky číslo zmizelo. Už by se to mohlo nějak sjednotit. Zdá se že praxe je: balíček v contribu číslo v názvu má a mimo ne.
IMHO stějně zbytečné zmatky nastaly i u číslování (nikoli verzování) apache.
Kompletní instalace apache2 s PHP5 kou je nadále mandrakovsky mandrivovsky triviální:
V deset dvojce (Mandriva 2005 LE) to bylo "urpmi apache2-mod_php5", tamto by pravděpodobně natáhlo historického apache1 a PHP4.
# urpmi apache-mod_php # ... a potvrdit závislosti
MySQL zatím nepotřebuju, tak jen dodám, že v contribu je experimentální 5.0 řada i stará 4.0, v mainu pak vévodí 4.1 (vše v posledních verzích), stejně tak postrgresql 8.0.3, naopak firebird zůstává pouze v nepodporovaném contribu.
Případná instalace by znamenala opět něco jako:
# urpmi MySQL php-mysql # případně php-mysqli, MySQL50 ...
Tiskni
Sdílej:
MySQL zatím nepotřebuju...Hmm, k cemu je PHP bez MySQL?
No hlavně jsem se pripojil na postgres v praci pres vpnku
(# urpmi php-pgsql
).
Trochu mě zarazily změny v názvech balíčků, kdy ke čtyřkovým přibyla číslice 4, ale u pětky číslo zmizelo.no tak zrovna tohle považuju za celkem logické ... když někdo chce mít nainstalováno php ve verzi, kterou vývojáři distribuce považují za stabilní, nainstaluje si balíček php bez čísla a má vždy aktuální verzi; naopak kdo potřebuje konkrétní verzi, nainstaluje si balíček s číslem a ví, že mu balíčkovač nepřichystá nepříjemné překvapení v podobě nechtěného upgrade - teda aspoň tak to chápu a používám já, jaké je oficiální vysvětlení nevím