Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Stát pořád vymýšlí jak omezovat podporu v nezaměstnanosti. Cílem navrhovaných opatření je, aby motivovala lidi k práci. Bohužel současně s tím může dotlačit některé za hranici bídy, protože prostě zákony nikdy nemohou pamatovat na všechno.
Napadlo mne IMHO velmi jednoduché opatření, které všem těm přehmatům předchází:
Zrušit vyplácení podpor v nezaměstnanosti a nahradit je institutem veřejně prospěšných prací.
Nezaměstnaní by přišli na úřad práce a zaregistrovali se tam. Stejně jako dnes by jim byl poskytován servis pro usnadnění nalezení nového místa.
Pokud by se rozhodli požádat o finanční podporu, dostali by ji výměnou za odpracování nějakého krátkého úvazku ve prospěch společnosti.
Obrovskou část veřejných výdajů na úrovni obcí činí úklid veřejných prostranství, kterýžto je povětšinou plně závislý na ruční nekvalifikované práci. Veřejné plochy potřebují posekat. Babičce Gondíkové někdo musí přinést kastrůlky s obědem.
Takových prací by se našlo jistě mnoho. Zrušením vojenské služby z veřejných a sociálních služeb odpadla armáda otroků/civilkářů, pracujících v podstatě zadarmo. A pro ty všechny práce byla.
Úvazek by byl zkrácený třeba i jen na jeden jediný pracovní den v týdnu.
Nezaměstnaní by zcela neztratili pracovní návyky.
Podvodníci, kteří dnes makají někde načerno, a pak si chodí ještě pro dávky, by měli vše mnohem těžší. Dopředu by netušili, jestli dostanou předepsány práce na pondělí nebo čtvrtek, takže by nedokázali chodit do žádného pravidelného zaměstnání.
Systém by více motivoval k hledání práce.
OK, při jednodenním týdenním úvazku to opticky vypadá pořád na 60% mzdy za 20% práce. Ale nejde přece o to, ušetřit na člověku, který přišel o práci. Současná motivace "nepracuješ=máš málo, pracuješ=máš více" by zůstala plně zachována.
Systém by měl více parametrů umožňujících regulaci.
Po delší době by nemuselo nutně docházet ke snižování nebo rušení dávek, ale přibyla by možnost zvyšovat týdenní úvazek. Proto tam, kde opravdu není práce, nedostávali by se lidé do bezvýchodné situace.
Administrativa by nijak nenarostla.
Úřady práce máme stále, že je třeba posekat trávu řeší obce již dnes. Starosta vesnice by prostě řekl Franto, posekej nám trávu kolem hřiště. Větší obce by pro podobné úkoly dál platily externí firmy, ale v podmínkách pro veřejné zakázky by byla povinnost využívat práci těchto lidí.
Tiše předpokládám, že by veřejné rozpočty tímto ušetřily.
Tiskni
Sdílej:
Zaprvé je to ponižujícíPráce je ponižující, to ano.
Ne, jen práci na veřejných zakázkách a nikdy ne srovnatelně s plným úvazkem. Ani trochu nechci, aby se politika nezaměstnanosti stala způsobem, jak sehnat levnou pracovní sílu.Ale to přesně navrhujete, protože vaše představa je moc idylická (Franto, posekej tu trávu) - zkuste si takhle organizovat nezaměstnané ve větších městech a zjistíte, že potřebujete extra legislativu a extra aparát, přičemž cílem nového úsilí a nových výdajů bude nikoliv zprostředkovat lidem práci, ale "zaměstnat" nezaměstnané, jen aby si nemysleli, že jim bude stát za ty odvody sociálního pojištění nějak přispívat (to doufám víte, že nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká až po určité době odvodů sociálního pojištění?).
S tím, že "špinavá" práce by měla být platově atraktivnější tak, aby ji lidé dělali dobrovolně, bez výhrad souhlasím. Když chci, aby se na mne usmívala česky rozumící prodavačka, těžko to bude dělat za 1.2 násobek minimální mzdy. Nicméně s tématem to IMHO nesouvisí.IMHO to s tím souvisí a docela dost. Protože "špinavá" práce nebude nikdy platově atraktivnější, dokud budou příspěvky v nezaměstnanosti takhle nízké (kamenujte mě
jenomže k čemu by mě jako zaměstnanci byla práce, za kterou bych neuživil sebe a svou rodinu...)Kdybyste dobře pracoval, tak byste sebe i rodinu uživil. Protože podle neoliberalistické (zvlášť té české "konzervativně liberální") ideologie zřejmě neexistuje, že byste za kvalitní práci dostávali špatně zaplaceno, to neviditelná ruka trhu prostě nedopustí. Takže prostě pracujete dobře. Teda... možná jen protože existuje minimální mzda a vůbec všechny ty sockovský sociální dávky, tak proto dostanete špatně zaplaceno. Kdyby minimální mzda nebyla, tak byste dostal určitě víc. A kdyby nebyly dávky, tak byste si žil za poctivou práci aspoň jako poslanec. To je tak těžké k pochopení??? A jinak, znáte to: najděte si první zaprášené odhozené jabko, to vyleštěte, prodejte za dva centy, za ty kupte dvě jabka, naleštěte, prodejte za čtyři... a když nebudou u moci socani, tak do pěti let vítejte mezi těmi, kterým se daňová reforma vyplatí! Když jste ale líná socka a furt jenom dřete a myslíte si, že si vyděláte něco prací, tak si žerte třeba trávu (obecní ne soukromou!!!).
Starosta vysila ty lidi sekat zahrady svym znamym a ti ho v pristich volbach opet zvoli.Pak je otázka, proč ti, kteří to vědí, na něj nepodali trestní oznámení a nesvědčili proti němu. To je totiž § 158 jak vyšitý - a dotyčný starosta patří za katr, a ne na radnici.
Jakmile by se to melo dostat do obratek, tak na to budou postizeni reagovat, napr. tim, ze nahlasi nemoc.Nemoc se nenahlašuje. Potvrzení o pracovní neschopnosti vystavuje lékař. Lze samozřejmě simulovat, ale to lze podrobnějším vyšetřením (včetně psychologického) odhalit.
Nutit nekoho delat co nechce je ztratove. Zapomente to.
Tomuto argumentu v zásadě rozumím. Kdybych přišel o práci a pracák mě poslal sbírat odpadky u silnice, také bych nebyl nadšený. Ale pořád mi to přijde lepší než současný systém, kdy statisíce asociálů spokojeně přežívají na sociálních dávkách a vesele plodí nové generace asociálů. To mi přijde mnohem ztrátovější a z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Myslím, že pokud někdo dostává od státu peníze, tak by za ně mohl odvést aspoň trochu práce.
Kdybych přišel o práci a pracák mě poslal sbírat odpadky u silnice, také bych nebyl nadšený.Natož abyste si ještě mezi hrabáním listí nezapomněl hledat práci a účastnit se příjmacích pohovorů... "Co teď děláte (jak využíváte čas, kdy nejste zaměstnaný)?" - Hrabu listí u pracáku..."
Ale pořád mi to přijde lepší než současný systém, kdy statisíce asociálů spokojeně přežívají na sociálních dávkách a vesele plodí nové generace asociálů.Pochybuju, že spokojené přežívání umožňuje pouhá podpora v nezaměstnanosti - to snad jen těm, kteří si vydělávali hodně peněz (a ti zpravidla nebývají ti dlouhodobě nezaměstnaní). Vesele z dávek si začnete žít teprve tehdy, když dostanete přídavky na hodně dětí a ty namísto potřeb pro děti použijete na financování vlastního živobytí.
To mi přijde mnohem ztrátovější a z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Myslím, že pokud někdo dostává od státu peníze, tak by za ně mohl odvést aspoň trochu práce.Hm, a vy a váš zaměstnavatel neodvádíte státu sociální pojištění? A víte, že je v něm zahrnut příspěvek na "státní politiku zaměstnanosti" (čili pracáky a podporu)? Jestli to není taky tak, že když už dostává stát na něco peníze, tak by za ně mohl poskytovat pojistné plnění v případě vzniku oprávněného nároku. Problém vzniká hlavně proto, že stejně jako tzv. zdravotní pojištění (de facto povinná a vymahatelná zdravotní daň) tečou peníze nikoliv do nějakého státního fondu "politiky zaměstnanosti" (když už), ale pěkně do věčně děravého a z principu nenasytného státního rozpočtu. A toho se žádná vláda dobrovolně nevzdá, ani kdyby byla plná modrých ptáků ... problém se tedy klasicky bude řešit nikoliv tam, kde je příčina a šance vyřešit (pokud je cílem stabilizace sociálních výdajů), ale tam, kde se pokud možno narazí na nejmenší odpor: u chudých a nezaměstnaných. Copak ty "statisíce asociálů" jsou nějaká konkurence pro vojenský transportéry, gripeny nebo kampaně za americký radar v Brdech? Je prostě třeba určit priority, na co ty peníze vybrané z odvodů na sociální pojištění utratit, že ano.
Pochybuju, že spokojené přežívání umožňuje pouhá podpora v nezaměstnanosti - to snad jen těm, kteří si vydělávali hodně peněz (a ti zpravidla nebývají ti dlouhodobě nezaměstnaní). Vesele z dávek si začnete žít teprve tehdy, když dostanete přídavky na hodně dětí a ty namísto potřeb pro děti použijete na financování vlastního živobytí.
S tím plně souhlasím. Současný sociální systém je výhodný pro jednu jedinou skupinu obyvatel - rozvětvené asociální rodiny, které plodí další generace asociálů. Čistě jen shodou okolností se většinou jedná o příslušníky jistého etnika
Hm, a vy a váš zaměstnavatel neodvádíte státu sociální pojištění? A víte, že je v něm zahrnut příspěvek na "státní politiku zaměstnanosti" (čili pracáky a podporu)? Jestli to není taky tak, že když už dostává stát na něco peníze, tak by za ně mohl poskytovat pojistné plnění v případě vzniku oprávněného nároku.
Teoreticky to zní logicky, ale praxi vidím několik problémů. Většina příjemců sociálních dávek nikdy žádné pojistné státu neodvedla. My, co pojistné odvádíme, dostaneme v případě potřeby mnohem horší plnění. Stát může člověku snížit sociální dávky s tím, že dotyčného může živit manžel (manželka), nebo může člověka donutit, aby prodal auto atd.
A toho se žádná vláda dobrovolně nevzdá, ani kdyby byla plná modrých ptáků ... problém se tedy klasicky bude řešit nikoliv tam, kde je příčina a šance vyřešit (pokud je cílem stabilizace sociálních výdajů), ale tam, kde se pokud možno narazí na nejmenší odpor: u chudých a nezaměstnaných. ano.
Nejmenší odpor nekladou chudí a nezaměstnaní, ale obyčejní pracující lidé. Sice budou reptat u piva, ale tím to končí. Nemají čas na demonstrace, pálení aut a rabování obchodů. A také se jich nezastane žádná mezinárodní organizace s tím, že je to rasismus a diskriminace.