Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Koupil jsem si novou klávesnici, protože ta předchozí potvora za 70,-Kč nebyla moc použitelná.
Už z předchozí věty je zřejmé, že já ke štěstí nepotřebuji zase až tak moc ;), takže jsem si vybral Geniusku model KB-19e za cca 3 stovky.
Po několika týdnech jsem se rozhodl, že si rozjedu multimediální klávesy. Hned mne přitom napadlo, že pak blognu nastavení Xmodmap či tak něco. Bohužel jsem zažil velké zklamání. Ta potvora se rozchodí jednoduše tak, že si v nastavení klávesnice vyberu jaký model mám. Kam ten svět spěje? ;)
Teda v reálu tam tenhle model ve výběru nebyl, tak jsem zvolil jednadvacítku a následně se ujistil, že všechny klávesy jsou správně namapovány na svoje XF86 symboly. A protože mám Mandrivu, je jasný že jsem měl v KDE rovnou i namapovaný příslušný akce na většinu z nich.
Abych měl vůbec o čem napsat, rozhodl jsem se shrnout alespoň některé postřehy:
Tiskni
Sdílej:
Multimediální klávesy jsou hezká věc, ale v praxi vidím jediný přínos v ovládání Amaroku. Používáte rutině někdo ještě něco jiného?KCalc, ztlumení a zesílení zvuku, další, předchozí, stop, obnovit, mkdir, KFind, KMail domů... copak nevidíš? :)
KCalc, ztlumení a zesílení zvuku, další, předchozí, stop, obnovit, mkdir, KFind, KMail domů.
ja vidím co je tam napsáno, případně vidím že mám něco předdefinováno i umím si namapovat něco jiného, ale nevím k čemu :)
Prostě Amarok a konec. Když chci kmail, kliknu na jeho ikonku, lehčí než v šeru hledat jeho klávesu. KCalc pouštím zásadně přes ALT+F2, lehčí výpočty zapisuji přimo tam a kcalc ani nepotřebuju.
ja mam chicony wireless kbr0108. tuto bolo treba (pred rokom, mozno viac) konfigurovat celu. pouzivam vsak len zaklad pre multimedia plus - gimp - umount + eject - eject -t + mount - xset dmps force off na wireless klavesnici sa tieto extra tlacitka daju akceptovat, sluzi mi i ako "dialkove ovladanie" jedno z tych tlacitiek je mam vyhradene na sw suspend, no zatial som sa zatial nedokopal ku konfiguraci)
WinLogo + sipky hore/dole -- hlasitost (aumix)
WinLogo + Insert/Delete -- basy
WinLogo + Home/End -- výšky