V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Koupil jsem si novou klávesnici, protože ta předchozí potvora za 70,-Kč nebyla moc použitelná.
Už z předchozí věty je zřejmé, že já ke štěstí nepotřebuji zase až tak moc ;), takže jsem si vybral Geniusku model KB-19e za cca 3 stovky.
Po několika týdnech jsem se rozhodl, že si rozjedu multimediální klávesy. Hned mne přitom napadlo, že pak blognu nastavení Xmodmap či tak něco. Bohužel jsem zažil velké zklamání. Ta potvora se rozchodí jednoduše tak, že si v nastavení klávesnice vyberu jaký model mám. Kam ten svět spěje? ;)
Teda v reálu tam tenhle model ve výběru nebyl, tak jsem zvolil jednadvacítku a následně se ujistil, že všechny klávesy jsou správně namapovány na svoje XF86 symboly. A protože mám Mandrivu, je jasný že jsem měl v KDE rovnou i namapovaný příslušný akce na většinu z nich.
Abych měl vůbec o čem napsat, rozhodl jsem se shrnout alespoň některé postřehy:
Tiskni
Sdílej:
Multimediální klávesy jsou hezká věc, ale v praxi vidím jediný přínos v ovládání Amaroku. Používáte rutině někdo ještě něco jiného?KCalc, ztlumení a zesílení zvuku, další, předchozí, stop, obnovit, mkdir, KFind, KMail domů... copak nevidíš? :)
KCalc, ztlumení a zesílení zvuku, další, předchozí, stop, obnovit, mkdir, KFind, KMail domů.
ja vidím co je tam napsáno, případně vidím že mám něco předdefinováno i umím si namapovat něco jiného, ale nevím k čemu :)
Prostě Amarok a konec. Když chci kmail, kliknu na jeho ikonku, lehčí než v šeru hledat jeho klávesu. KCalc pouštím zásadně přes ALT+F2, lehčí výpočty zapisuji přimo tam a kcalc ani nepotřebuju.
ja mam chicony wireless kbr0108. tuto bolo treba (pred rokom, mozno viac) konfigurovat celu. pouzivam vsak len zaklad pre multimedia plus - gimp - umount + eject - eject -t + mount - xset dmps force off na wireless klavesnici sa tieto extra tlacitka daju akceptovat, sluzi mi i ako "dialkove ovladanie" jedno z tych tlacitiek je mam vyhradene na sw suspend, no zatial som sa zatial nedokopal ku konfiguraci)
WinLogo + sipky hore/dole -- hlasitost (aumix)
WinLogo + Insert/Delete -- basy
WinLogo + Home/End -- výšky