Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
S Linuxem to koupil.
s/kompaktabilní/kompatibilní/g
Tento počin autora hodnotím velice kladně, článek se mi v*e*l*i*c*e líbil, přišel mi dost fundovaný. Souhlasím s ním.
Nikde není hodnocen MS jako zlý, je hodnocen především jako úspěšnější. Také uvádím, že nabízi řešeni která jsou často lepší volbou a snažím se pojmenovat příčiny proč tomu tak je a jak odstranit prislušné nedostatky u opensource řešení.
hry, angličtina, internetHry v nejbližsích letech linux pravděpodobně nedožene, proto nabízím řešení s herní konzolí, která je pro velkou část hráčů lepší volbou. S internetem není žádný problém, spíše naopak. Angličtina není jistě to, co je masově využíváno, nicméně opět: je to jistě nedostatek, patterny pro domácí pc by se jeho odstraněním mohli zabývat.
"nepoužívá nikdo z jejich okolí", "pověst mezi veřejností"V tomto se velmi lišíme. Podle mne, budeli pc dělat přesně to co je po něm požadováno, není potřeba hledat podporu u souseda. Typický BFU uživatel ani nechápe, co je to linux a windows a tedy nějaká pověst nemá žádný význam.
"nicneříkající názvy programů"Nevěřím že takový uživatel spouští nějaký program, obvykle kliká na ikonku "internet". Mandriva nabízí alternativní menu, kdy nepouštíte program ale klikáte na volbu "chci psát dopis" nebo "chci přehrávat video". Naopak uživatel bez schopnosti provázat název programu a jeho funkcí si takový program těžko sežena a nainstaluje, na Mandrivě ho bude mít již nainstalován.
Doporučuji srovnat názvy XMMS a WinAMP.
linux "nikdy není hotový"K tomuto závěru docházejí i komplementi distribucí, pravda spíše kvůli firemnímu sektoru. Opět budu jako příklad uvádět Mandrivu a jejich přechod na jednoletý cyklus. V první verzi spotu o patternech jsem uváděl jako příklad vhodné distribuce CentOS, který ma údajně 5 podporu, pak jsem to vypustil, protože o něm příliš nevím.
"X různých distribucí"Problém cidím v tom, že vás ani nikoho vám podobného nepovažuji za cílovou skupinu, kterou by měly patterny řešit. Vy mte určité znalosti, a tak je používejte. Zkušenějším uživatelům širší nabídka vyhovuje, naopak BFU na které by měl cílit pattern pro domácí pc, by neměl vůbec vědět, že něco jako distribuce existuje.
"pomlouvání MS", "s pohrdáním říkáte BFU", "odpuzujou články podobného ražení"Mám pocit, že jste ten spot vůbec nečetl. Není v něm jediná pomluva Microsoftu, nelze z něj vyčíst odpor k BFU. Jednoduše proto, že získání BFU je jedním z vyhlédnutých cílů. A snažím se naznačovat, že k tomuto cíli lze dojít jedině respektováním jejich požadavků.
Články podobného ražení tedy nečtěte. Pokus více či méně zanalyzovat příčiny cizího úspěchu a vlastního selhání nemohu považovat za projev fanatismu, naopak reakce podobné té vaši ano.
Lidem často vadí nesmyslné názvy linuxových programů, mě osobně také. Ono nějaké XMMS těžko někomu prozradí o co vlastně jde.Marně hledám nějaký rozdíl oproti programům jinde. Krom toho jméno programu nikdo vědět nepotřebuje, prostě si ho najde v menu, kde je napsáno přehravač hudby. Iluze…
Mnoha lidem určitě vadí že linux vlastně "nikdy není hotový". Co půl roku na ně totiž vypadne z internetu hromada článků že "už zase vyšlo nové vydání Mandrivy, Fedory nebo třeba SUSE"…Opět iluze co šíří zejména hlasité menšiny gentooistů.
Hodně lidem vadí i to že je X různých distribucí a oni se v tom jednoduše nevyznají.Ještě si přečíst článek na který reaguju, ale to dá asi moc práce, lépe napsat dvakrát tak dlouhý komentář. Záložku na Slashdot máte vedle… Na distribuci moc nesejde, stačí si vybrat jednu. Třeba kostkou.
Nejvíc lidi ale určitě odpuzujou články podobného ražení jako je ten na který jsem se rozhodl reagovat. Toto je mnoha lidmi považováno za něco podobného jehovistickému obcházení baráků a otravování nájemníků v nich.Podobné plány tvoří i pánové z Microsoftu nebo čehokoliv jiného, jenom to dělají za zavřenýma dveřma, což je zčásti ten rozdíl.
Dokonalé není nic, ale v GNU snad je vidět snaha.
Hry (už) nehraju, vím, že třeba Quake aréna jde (má jít) po linuxem spustit = i manželka se může vyřádit a nemusí být pod MSW.
Programy sehnat jdou, pod MSW i pod GNU, aniž by se muselo krást. Ale ten, kdo je už shání, tak spíš přemýšlí proč a ten snad jednou u linuxu (nebo jinde u free softwaru) skončí (mé přání). A kdyby ne - jsou tu dva tábory a mohou se obohacovat.
Mizerná pověst linuxu na veřejnosti? Když už, tak pomluvit jde vše. Mne linux přesvědčil, když ho mé okolí vidí, tak přesvědčí i je. (A děti asi dostanou na hry herní konzoli, přinejhorším.
Zase jak vidím někdo vypotil blbost na téma zlého MS a dokonalého GNU! Nechápu proč to lidi den co den píšou a stále okecávají, když je výsledek jasný už předem!Jak vidno, tak jste zapis bud necetl, nebo nepochopil. Oboji vylucuje, abyste napsal kvalifikovany komentar, coz se taky nestalo. Spis se zamyslete nad tim, ze dokazete vypotit vy tolik radku uplne zbytecne o necem uplne jinem, nez ceho se tyka puvodni zapis, protoze to je to, co nechapu zase ja.
Ti kteří na tom jsou ještě o hodně hůř se znalostmi, ti co si ani ten COMPUTER nepřečtou, těm to je srdečně jedno co mají na HDD, hlavně aby to fungovalo a aby jim to ti poučenější uměli dát do kupy když něco zase jako obyčejně smažou a nejde jim proto pustit hra.A o tom ten zapis je, zamysleni, jak by to mohli ti poucenejsi (tvurci distribuci) dat do kupy.
Tady http://games.tiscali.cz/ se podívejte co se dnes hraje a porovnejte to s nabídkou her pro linux. Dost vážně pochybuju že by někoho z BFU napadlo patlat se s rozbíháním některé z těch her v emulaci woken, když pro něho je jednoduchá cesta hrát to rovnou z nich.No hlavně jestli si tu hru ten BFU koupil. Pravda je, že her vychází spousta (pro platformu Windows), avšak ve svém okolí jsem zatím nikoho neviděl kdo by si nějakou koupil. Jinak BFU se nebude patlat s Linuxem, natož s nějakým rozcházením v nějakém Wine (nebo v Cedega).
Nemusí se tedy krást když se nechce.Hrajme open-source hry. (A zapomeňme na to, jak jsem sháněl soubor s levely do Quake3.)
Z urciteho pohledu je skutecne opruz se neustale po upgradech shanet po balicich pro tu kterou verzi distribuce. Je pravda, ze - ve srovnani se svetem Windows - tato vec leckoho muze otravit. Snad uz to nekterym firmam, tvoricim komercni distribuce, dochazi...A proto je tu Gentoo.
To, že je někde pár bezvýznamných nezobrazitelných stránek nebo banka s nefungujícím internetovým bankovnictvím, nepovažuji za problém.tak to mozna ty, divil by ses, kolik BFU to pouziva. Jinak: mnoho tech myslenek o linuxu je pravdivych, ale casto je prechod zbrzden prave tou image linuxove komunity, i kdyz si to odmitate uvedomovat :) Az zacnete smyslet o BFU jako o "beznem Frantovi uzivateli", mozna to pujde lepe :) Proste jak napsal jeden typek na fedoraforum.org: "Its not the lack of hardware support that is keeping people away from Linux, it is not even the vast difference between Linux and Windows that is stopping more people from moving to Linux; its the lack of focus on user space that is stopping more people from switching to Linux entirely or further adopting Linux to their computing." btw: Tady je pekny clanek o jednom z duvodu, proc neni Linux masove rozsiren.
Tiskni
Sdílej: