Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Potrebuji poradit skoleni pro zaklady prace s linuxem SUSE SLES + praci s apache a tomcat. V zavorce jsou oblasti v kterych mam mezery. Limit je 10.000,-.
Pročítám web a nemůžu se rozhodnout, jakým způsobem zálohovat SVNko. Jsou dvě cesty, teda co sem našel. Buď pomocí svnadmin dump anebo pomocí hot-backup.py. Jaký je mezi nimi rozdíl? Budu rád, za každou radu. Ke konci článku bych chtěl udělat malý závěr na toto téma.
Co poskytuje hot-backup.py navíc? V článku pod tímto odstavcem sem našel velmi zajímavou věc, že během spuštění hot-backup.py nelze commitovat. Což je z praktického hlediska velmi užitečné. Vím, zdá se, že by to mohlo být samozřejmé, ale taková situace může nastat, kdy během zálohy může kolega commitovat. Nutno dodat, že script dle článku je spustitelný po commitu (post-commit).
SVN Backups Documentation
Ahoj, tak se zas hrabu v kubuntu, a rad bych si nainstaloval firewall. Nasel jsem dva Guarddog a iptables. Tak ktery si mam nainstalovat a zacit konfigurovat.
Otazka do pranice, hodna ankety....
Diky za hlas, popr. za nazory...
Podarilo se mi nastavit iptables. Mam doma dva PC na jednom jede kubuntu a slouzi jako router a na druhem mam windows.
Zde je nastaveni iptables
Tak se nejak probiram ruznymi frameworky a koukam jak to tam pekne perou by OOP a zajimalo me teda jak je to stou dedicnosti v jsku. Ano namitnete jsku ma nativne prototypovou dedicnost. Ale co kdyz potrebujeme komplexnejsi a provazanejsi model mezi objekty.
Nasel sem tento clanek, shodou okolnosti, byl nekde na webu docela i zkritizovan(negativne), ze to az zas tak neni dobra cesta. Hm, co si o tom myslite, popr. jake mate zkusenosti, pripadne pridejte link
dedicnost v jsku - dle Douglas(e) Crockford(a)(en - crockford.com)
Snazší práce s objekty v JavaScriptu (Dagblog)
Objektove orient. programovani v jsku (interval.cz)
Rethinking JavaScript Objects (en - sitepoint.com)
Updated 15.8.2007 08:40
Nasel jsem velmi pekny clanek o dedicnosti mezi jednotlivymi objekty v jsku
Uz me stval neustale mazani spamu od serveru novymobil.cz. Format posty jako html, ale zadny odkaz - zruste si odesilani obchodnich podminek.
Jednoho dne sem jim napsal, ale zadna reakce. Inu tak sem se nas***al a presel sem do stavu jisteho defektu s cilem dosahnout sveho, no jo cerno pred ocima - a logika sla stranou....
Tady je komunikace s oddelenim technicke podpory zakaznikum:
Komunikujeme s kolegou ve firme a dostali sme se do diskuze, zda zneuzit HTML tag a pomoct si non-html-dtd-atributem.
Zde je konkretni zapis:
Rozumej
<select id="mySel">
<option value="1" kod="cz">cestina</option>
<option value="2" kod="sk">slovenstina</option>
<option value="3" kod="en">anglictina</option>
</select>
mySel = document.getElementById('mySel');
kod = mySel.options[mySel.selectedIndex].kod;
mySel
je odkaz na html.selectbox a kod
je prave vybrany "option", kt. ma mimo jine definovany extra atribut kod, kt. v sobe nese dalsi info potrebnou pro dalsi logiku jsfce, kt. muzeme napr. definovat polozku pro preklady....
Jeste musim upozornit, ze value je jiz dale pouzita, takze jedna se o to, ze je nutne do "option" proste narvat jeste dalsi nosnou info pro onchange.js.fci.
Po dlouhe dobe sem byl na festivalu, a byl sem velmi prekvapen. 4 Stage - reggae/ska, rock, reggea-techno, sado-maso-stan. Vrele doporucuji prijet na pristi rocnik. I cena neni nijak velmi vysoka - az 630,-(maximalni cena - na miste na 3 dny) jinak dle poctu dni a samozrejme zalezi do kdy si ji poridis a zdali v predprodeji anebo na miste.
Teda kdyz sem videl, co vse jQuery umi - hazim do pranice, kaslete na vlastni jskovani a jdete pod Velkeho bratra. At uz se jedna o mensi ci stredni web - jednoznacne jdete do toho!
Doporucuji mrknout na dokumentaci, kde zjistite zaklady. Dalsi info naleznete na intervalu.cz.
Jenom mensi nastin:jQuery('#idObj','.classObj')
-> no tak tohle vraci napr. objekty s id a class a vrati je... narez, ale tohle ma jeste jednu perlicku - XPATH!!
Teda nainstaloval sem Kubuntu 6.10 a nejede mi zvuk, prehravace jedou, visualni equlizer bezi, ale ten zvuk, by byl docela fajn... hledal sem manualy, ...
Rozhodl sem se, že napíšu internetovou aplikaci. kt. bude obsluhovat zápisy z porad, analýz a závěrů z různých interních podnikových porad(nebaví mě ty zápisy ve wordu, kt. jsou neustále aktualizované, ale nepřehledné...).
Tak se mi poštěstilo a firma mě pošle na školení (XML/XSL), vybral sem si firmu Cleverance.... Neb je někdo, kdo mi může podat nějaké reference, tak sem s nimi, máte někdo nějaké s Cleverance zkušenosti?
Tak nějak sem se vrhnul při studiu na zpracovávání dat z xml pomocí xsl. Ale upřímně - nevím, jak to rozběhnout doma....
Mám Apache2.0.52+MySQL5.0, a nevím jak nato.
Tedy..mám to řešit na straně serveru, anebo až na klientovy? Abych to nějak upřesnil - bude se jednat o pár desítek řádků z databáze,
kt. bych rád touto cestou upravoval. Nebo je to zbytečně náročné (xslt) - jak jsem se někde dočetl (tato technologie je použitelná až na veliké množství dat).
Inu, když jsem něco hledal, zřejmě sem našel, co jsem potřeboval (www.mod-xslt2.com), ale kde najdu (Instalace) tyto soubory: libxml2-dev a libxslt-dev (uvedeno hnedle v prvním kroku).
Problem je v tom, ze nevim, jak to nakonfigurovat...lze li to... bez make install....
Je důležitá lokalizace?
Angličtinu docela zvládám, nabízím pomoct či spolupráci...
Pobídkou je projekt Neoficiální průvodce UBUNTU.. - odkaz
Tímto článkem chci podrobně a srozumitelně nápomoci při instalaci Apache serveru. Zdejší článek budu postupně modifikovat souběžně, jak Apache poroste (modules growing...)
Popřeji si hodně štěstí...:)
Přikládám zde link na forum,z kt. přesouvám diskuzi do lama_log blogu - Python, JAVA? Pro radost ci profesionalne?
Dnes jsem započal s instalací českého prostředí do KUBUNTU - bohužel k mé smůle vlastním verzi 5.04, a chyba v instalaci mi nedovolila nastavit češtinu.
Diskuze byla zmrazena!
Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...
Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).