Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Gratuluji k umění použít tučné písmo a kurzívu.Grafomanie - je jednou z mnoha diagnoz, na me osobe prokazanych....
) (co prelozit tiez chvilu trva).
Myslim, ze by autory jQuery nezabilo, kdyby pouzili nejakou standalone knihovnu implementujici kompletni XPath (ajaxslt?).
A kdyz uz jsme u XPath. CSS working group by mohla zapracovat na standardizaci pouziti XPath selektoru v CSS (i kdyz nekdy jsou klasicke CSS selektory lepsi). Bylo by to brutalni combo. A vzhledem k tomu, ze prakticky kazdy mainstream prohlizec XPath umi, nemuselo by s tim byt tolik prace. Ale to je asi moc radikalni navrh...
Výsledky pro mozillu firefox 2:
0.093 ms/pass for benchmark_direct() /* přímé adresování elementu přes globální namespace JS (nestandardní, původně jen MSIE) */
0.049 ms/pass for benchmark_getelementbyid() /* W3C getElementById */
0.103 ms/pass for benchmark_document_all() /* document.all (původně jen MSIE) */
5.218 ms/pass for benchmark_jquery()
Výsledky pro mozillu msie 7:
0.422 ms/pass for benchmark_direct()
1.187 ms/pass for benchmark_w3c()
2.469 ms/pass for benchmark_document_all()
3.156 ms/pass for benchmark_jquery()
Výsledky pro konqueror 3.5.6:
0.075 ms/pass for benchmark_direct() /* překvapení, konqueror 3.5.6 uz tedy přímé adresování zvládá */
0.086 ms/pass for benchmark_getelementbyid()
0.078 ms/pass for benchmark_document_all()
3.637 ms/pass for benchmark_jquery()
Kód scriptu:
============
var PASSES = 1000;
function benchmark()
{
var time = new Date();
var ms = time.getTime();
for(var i = 0; i < PASSES; i++)
benchmark_direct();
var time = new Date();
document.getElementById('result').innerHTML += ((time.getTime() - ms)/PASSES + ' ms/pass for benchmark_direct()
');
var ms = time.getTime();
for(var i = 0; i < PASSES; i++)
benchmark_getelementbyid();
var time = new Date();
document.getElementById('result').innerHTML += ((time.getTime() - ms)/PASSES + ' ms/pass for benchmark_getelementbyid()
');
var ms = time.getTime();
for(var i = 0; i < PASSES; i++)
benchmark_document_all();
var time = new Date();
document.getElementById('result').innerHTML += ((time.getTime() - ms)/PASSES + ' ms/pass for benchmark_document_all()
');
var ms = time.getTime();
for(var i = 0; i < PASSES; i++)
benchmark_jquery();
var time = new Date();
document.getElementById('result').innerHTML += ((time.getTime() - ms)/PASSES + ' ms/pass for benchmark_jquery()
');
}
function benchmark_direct()
{
var elm1 = Licenses__$settings_license__lic_pap;
var elm2 = User__usr_username;
}
function benchmark_document_all()
{
var elm1 = document.all.Licenses__$settings_license__lic_pap;
var elm2 = document.all.User__usr_username;
}
function benchmark_getelementbyid()
{
var elm1 = document.getElementById('Licenses__$settings_license__lic_pap');
var elm2 = document.getElementById('User__usr_username');
}
function benchmark_jquery()
{
var elm1 = $('#Licenses__$settings_license__lic_pap');
var elm2 = $('#User__usr_username');
}
Hm, vida - dekuji za vasi ochotu..., zajimave,...
...,myslim si, ze jiste najdeme i jine duvody proc nemit rad MSIE. 
Tiskni
Sdílej: