Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak se nejak probiram ruznymi frameworky a koukam jak to tam pekne perou by OOP a zajimalo me teda jak je to stou dedicnosti v jsku. Ano namitnete jsku ma nativne prototypovou dedicnost. Ale co kdyz potrebujeme komplexnejsi a provazanejsi model mezi objekty.
Nasel sem tento clanek, shodou okolnosti, byl nekde na webu docela i zkritizovan(negativne), ze to az zas tak neni dobra cesta. Hm, co si o tom myslite, popr. jake mate zkusenosti, pripadne pridejte link
dedicnost v jsku - dle Douglas(e) Crockford(a)(en - crockford.com)
Snazší práce s objekty v JavaScriptu (Dagblog)
Objektove orient. programovani v jsku (interval.cz)
Rethinking JavaScript Objects (en - sitepoint.com)
Updated 15.8.2007 08:40
Nasel jsem velmi pekny clanek o dedicnosti mezi jednotlivymi objekty v jsku (zdroj).
Vytah z clanku
- zde je napr. jak zdedit vlastnosti(pouze vlast. nikoli metody) z jedne tridy A do tridy B (technika - object masquerading):
function ClassA () {
}
function ClassB() {
}
ClassB.prototype = new ClassA;
- abychom mohli podedit vse vcetne metod je nutny tento zapis:
function ClassA () {
}
function ClassB() {
this.superclass = ClassA;
this.superclass();
delete this.superclass;
}
ClassB.prototype = new ClassA;
Moc pekny clanek - mrknete na nej, jako bonbonek prinasi jednoduchou metodu pro dedeni mezi jednotlivy classes... zdroj
Updated 13.08.2007 16:55
...v tom pripade doporucuji jeste jeden krok.... podivat se na funkcionalni programovani a funkce vyssich radu... leccos vam to z JS osvetli.... (prispevek)link via google
...to jako na plichtění webovek člověk potřebuje víc než na napsání kompilátoru a runtimu pro Self?(prispevek)link via diskuze
Tiskni
Sdílej:
Jen doplním:
http://research.sun.com/self/
http://www.gliebe.de/self/index.html
Self je super (minimalističnost dotakl skoro k Lispu), jen škoda že už ho nikdo nevyvíjí.
Ale pro jistotu, priklad:
function God(name,way){
this.name = name.toString();
this.way = way.toString();
this.getFce = writeToAlert;
}
//jak chapete tuto fci - myslim, urcite je pouzitelna kdekoli v kontextu jska,
//kazda fce ji muze tedy zavolat,... je to tak?
function writeToAlert(){
var msq = "";
for(var i=0; i < arguments.length;i++){
msq +=arguments[i];
}
alert(msq);
}
var x = new God("Allah","fire");
x.getFce(x.name,x.way);
//a co tento zapis?
var y = new God("God","water");
y.prototype.getFce = writeToAlert;
jestli dobre chapu prototype-dedicnost, tak x.getFce je sice public, a muze byt pouzita jakoukoli jinou fci, ale pokazde musi byt vytvorena nova kopie teto fce. Kdezto u y.getFce s vytvorenim kazde instance, je v prototypu kazde znich jiz fce writeToAlert zdedena (a pri samotnem volani jiz nedochazi k jejimu kopirovani do pameti) - je to tak?
Zadam o feedback, kazdemu dekuji....
Musim se opravit:
function init(){
var x = new God("Allah","fire");
x.getFce(x.name,x.way);
}
function init2(){
var y = new God("God","water");
God.prototype.getFce = writeToAlert;
y.getFce(y.name,y.way);
}
window.onload = init;
document.getElementById("btn_test").onclick = init2;
Jo a jeste sem se chtel zeptat, toto jsou vlastne vlastnosti a metody samotne instance, ale k cemu jsou dobre vlastnosti/metody samotne tridy/fce
God.isExist = new String("Existence prozatim neprokazana...");
Muzete mi vysvetlit tento/tyto terminy:
na IDEckovost ani enterprise style nekoukejte...
- http://www.fit.vutbr.cz/study/courses/TJD/public/0304TJD-Svec.pdf