Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak se nejak probiram ruznymi frameworky a koukam jak to tam pekne perou by OOP a zajimalo me teda jak je to stou dedicnosti v jsku. Ano namitnete jsku ma nativne prototypovou dedicnost. Ale co kdyz potrebujeme komplexnejsi a provazanejsi model mezi objekty.
Nasel sem tento clanek, shodou okolnosti, byl nekde na webu docela i zkritizovan(negativne), ze to az zas tak neni dobra cesta. Hm, co si o tom myslite, popr. jake mate zkusenosti, pripadne pridejte link
dedicnost v jsku - dle Douglas(e) Crockford(a)(en - crockford.com)
Snazší práce s objekty v JavaScriptu (Dagblog)
Objektove orient. programovani v jsku (interval.cz)
Rethinking JavaScript Objects (en - sitepoint.com)
Updated 15.8.2007 08:40
Nasel jsem velmi pekny clanek o dedicnosti mezi jednotlivymi objekty v jsku (zdroj).
Vytah z clanku
- zde je napr. jak zdedit vlastnosti(pouze vlast. nikoli metody) z jedne tridy A do tridy B (technika - object masquerading):
function ClassA () {
}
function ClassB() {
}
ClassB.prototype = new ClassA;
- abychom mohli podedit vse vcetne metod je nutny tento zapis:
function ClassA () {
}
function ClassB() {
this.superclass = ClassA;
this.superclass();
delete this.superclass;
}
ClassB.prototype = new ClassA;
Moc pekny clanek - mrknete na nej, jako bonbonek prinasi jednoduchou metodu pro dedeni mezi jednotlivy classes... zdroj
Updated 13.08.2007 16:55
...v tom pripade doporucuji jeste jeden krok.... podivat se na funkcionalni programovani a funkce vyssich radu... leccos vam to z JS osvetli.... (prispevek)link via google
...to jako na plichtění webovek člověk potřebuje víc než na napsání kompilátoru a runtimu pro Self?(prispevek)link via diskuze
Tiskni
Sdílej:
Jen doplním:
http://research.sun.com/self/
http://www.gliebe.de/self/index.html
Self je super (minimalističnost dotakl skoro k Lispu), jen škoda že už ho nikdo nevyvíjí.
Ale pro jistotu, priklad:
function God(name,way){
this.name = name.toString();
this.way = way.toString();
this.getFce = writeToAlert;
}
//jak chapete tuto fci - myslim, urcite je pouzitelna kdekoli v kontextu jska,
//kazda fce ji muze tedy zavolat,... je to tak?
function writeToAlert(){
var msq = "";
for(var i=0; i < arguments.length;i++){
msq +=arguments[i];
}
alert(msq);
}
var x = new God("Allah","fire");
x.getFce(x.name,x.way);
//a co tento zapis?
var y = new God("God","water");
y.prototype.getFce = writeToAlert;
jestli dobre chapu prototype-dedicnost, tak x.getFce je sice public, a muze byt pouzita jakoukoli jinou fci, ale pokazde musi byt vytvorena nova kopie teto fce. Kdezto u y.getFce s vytvorenim kazde instance, je v prototypu kazde znich jiz fce writeToAlert zdedena (a pri samotnem volani jiz nedochazi k jejimu kopirovani do pameti) - je to tak?
Zadam o feedback, kazdemu dekuji....
Musim se opravit:
function init(){
var x = new God("Allah","fire");
x.getFce(x.name,x.way);
}
function init2(){
var y = new God("God","water");
God.prototype.getFce = writeToAlert;
y.getFce(y.name,y.way);
}
window.onload = init;
document.getElementById("btn_test").onclick = init2;
Jo a jeste sem se chtel zeptat, toto jsou vlastne vlastnosti a metody samotne instance, ale k cemu jsou dobre vlastnosti/metody samotne tridy/fce
God.isExist = new String("Existence prozatim neprokazana...");
Muzete mi vysvetlit tento/tyto terminy:
na IDEckovost ani enterprise style nekoukejte...
- http://www.fit.vutbr.cz/study/courses/TJD/public/0304TJD-Svec.pdf