Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ahoj, tak se zas hrabu v kubuntu, a rad bych si nainstaloval firewall. Nasel jsem dva Guarddog a iptables. Tak ktery si mam nainstalovat a zacit konfigurovat.
Otazka do pranice, hodna ankety....
Diky za hlas, popr. za nazory...
Podarilo se mi nastavit iptables. Mam doma dva PC na jednom jede kubuntu a slouzi jako router a na druhem mam windows.
Zde je nastaveni iptables
Chain INPUT (policy DROP 517 packets, 126K bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination 0 0 ACCEPT 0 -- lo any anywhere anywhere 0 0 ACCEPT tcp -- eth0 any anywhere anywhere tcp dpt:ftp 0 0 ACCEPT tcp -- eth1 any anywhere anywhere tcp dpt:ftp 0 0 ACCEPT tcp -- ppp0 any anywhere anywhere tcp dpt:ftp 2173 1927K ACCEPT 0 -- any any anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 4 240 ACCEPT icmp -- eth1 any anywhere anywhere 0 0 ACCEPT icmp -- eth2 any anywhere anywhere 0 0 ACCEPT icmp -- ppp0 any anywhere anywhere Chain FORWARD (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp flags:!FIN,SYN,RST,ACK/SYN state NEW 93 7970 ACCEPT 0 -- eth0 any anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 0 0 DROP 0 -- eth0 any anywhere anywhere 88 36708 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:www 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:https 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:smtp 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:pop3 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:domain 4 229 ACCEPT udp -- any eth0 anywhere anywhere udp dpt:domain 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:ftp 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:ssh 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:aol 3 180 ACCEPT icmp -- any eth0 anywhere anywhere 0 0 ACCEPT 0 -- any eth0 anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 0 0 DROP 0 -- any eth0 anywhere anywhere 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:microsoft-ds 0 0 DROP udp -- any any anywhere anywhere udp dpt:microsoft-ds 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:loc-srv 0 0 DROP udp -- any any anywhere anywhere udp dpt:loc-srv 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:69 0 0 DROP udp -- any any anywhere anywhere udp dpt:tftp 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:ircd Chain OUTPUT (policy ACCEPT 2263 packets, 609K bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination
Pomohl mi clanek na Linux jako gateway(root.cz)
Otazkou je zdali nemam neco zbytecne povolene, cilem bylo zpristupnit windowsy na net.
Tiskni
Sdílej:
Jiste si proskenoval sit, nasel si me, a po ensim ohledani si zjistil, ze ma stanice je docela ochranena, nehodna dalsiho zabezpeceniNe, nic z toho jsem neudělal. Prostě jsem si tipnul, protože většina počítačů s linuxem firewall nepotřebuje.
jak si to myslel, linux-user firewall nepotrebuje?Jo, firewall je nastroj pro odborniky. Pokud nevis ktery z techto dvou, pak nejsi odbornik a nepotrebujes ho. Zatim jsem narazil na mnohem vic problemu zpusobenych tim, ze nekde byly spatne nastavene firewally, nez tim, ze nekde firewally nebyly a mely by byt.
Pokud nevis ktery z techto dvou, pak nejsi odbornik a nepotrebujes ho...Se vsi uctou si tipnu... iptables. Souhlasim, ze neznalost dokaze nadelat peknou paseku..., ale zacit nejak musim, ale lepsi paseka u me na desktopu, nez v praci na serveru...