Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj, tak se zas hrabu v kubuntu, a rad bych si nainstaloval firewall. Nasel jsem dva Guarddog a iptables. Tak ktery si mam nainstalovat a zacit konfigurovat.
Otazka do pranice, hodna ankety....
Diky za hlas, popr. za nazory...
Podarilo se mi nastavit iptables. Mam doma dva PC na jednom jede kubuntu a slouzi jako router a na druhem mam windows.
Zde je nastaveni iptables
Chain INPUT (policy DROP 517 packets, 126K bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination 0 0 ACCEPT 0 -- lo any anywhere anywhere 0 0 ACCEPT tcp -- eth0 any anywhere anywhere tcp dpt:ftp 0 0 ACCEPT tcp -- eth1 any anywhere anywhere tcp dpt:ftp 0 0 ACCEPT tcp -- ppp0 any anywhere anywhere tcp dpt:ftp 2173 1927K ACCEPT 0 -- any any anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 4 240 ACCEPT icmp -- eth1 any anywhere anywhere 0 0 ACCEPT icmp -- eth2 any anywhere anywhere 0 0 ACCEPT icmp -- ppp0 any anywhere anywhere Chain FORWARD (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp flags:!FIN,SYN,RST,ACK/SYN state NEW 93 7970 ACCEPT 0 -- eth0 any anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 0 0 DROP 0 -- eth0 any anywhere anywhere 88 36708 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:www 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:https 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:smtp 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:pop3 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:domain 4 229 ACCEPT udp -- any eth0 anywhere anywhere udp dpt:domain 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:ftp 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:ssh 0 0 ACCEPT tcp -- any eth0 anywhere anywhere tcp dpt:aol 3 180 ACCEPT icmp -- any eth0 anywhere anywhere 0 0 ACCEPT 0 -- any eth0 anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 0 0 DROP 0 -- any eth0 anywhere anywhere 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:microsoft-ds 0 0 DROP udp -- any any anywhere anywhere udp dpt:microsoft-ds 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:loc-srv 0 0 DROP udp -- any any anywhere anywhere udp dpt:loc-srv 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:69 0 0 DROP udp -- any any anywhere anywhere udp dpt:tftp 0 0 DROP tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:ircd Chain OUTPUT (policy ACCEPT 2263 packets, 609K bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination
Pomohl mi clanek na Linux jako gateway(root.cz)
Otazkou je zdali nemam neco zbytecne povolene, cilem bylo zpristupnit windowsy na net.
Tiskni
Sdílej:
Jiste si proskenoval sit, nasel si me, a po ensim ohledani si zjistil, ze ma stanice je docela ochranena, nehodna dalsiho zabezpeceniNe, nic z toho jsem neudělal. Prostě jsem si tipnul, protože většina počítačů s linuxem firewall nepotřebuje.
jak si to myslel, linux-user firewall nepotrebuje?Jo, firewall je nastroj pro odborniky. Pokud nevis ktery z techto dvou, pak nejsi odbornik a nepotrebujes ho. Zatim jsem narazil na mnohem vic problemu zpusobenych tim, ze nekde byly spatne nastavene firewally, nez tim, ze nekde firewally nebyly a mely by byt.
Pokud nevis ktery z techto dvou, pak nejsi odbornik a nepotrebujes ho...Se vsi uctou si tipnu... iptables. Souhlasim, ze neznalost dokaze nadelat peknou paseku..., ale zacit nejak musim, ale lepsi paseka u me na desktopu, nez v praci na serveru...