Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pročítám web a nemůžu se rozhodnout, jakým způsobem zálohovat SVNko. Jsou dvě cesty, teda co sem našel. Buď pomocí svnadmin dump anebo pomocí hot-backup.py. Jaký je mezi nimi rozdíl? Budu rád, za každou radu. Ke konci článku bych chtěl udělat malý závěr na toto téma.
Co poskytuje hot-backup.py navíc? V článku pod tímto odstavcem sem našel velmi zajímavou věc, že během spuštění hot-backup.py nelze commitovat. Což je z praktického hlediska velmi užitečné. Vím, zdá se, že by to mohlo být samozřejmé, ale taková situace může nastat, kdy během zálohy může kolega commitovat. Nutno dodat, že script dle článku je spustitelný po commitu (post-commit).
SVN Backups Documentation
Ahoj, tak se zas hrabu v kubuntu, a rad bych si nainstaloval firewall. Nasel jsem dva Guarddog a iptables. Tak ktery si mam nainstalovat a zacit konfigurovat.
Otazka do pranice, hodna ankety....
Diky za hlas, popr. za nazory...
Podarilo se mi nastavit iptables. Mam doma dva PC na jednom jede kubuntu a slouzi jako router a na druhem mam windows.
Zde je nastaveni iptables
Teda nainstaloval sem Kubuntu 6.10 a nejede mi zvuk, prehravace jedou, visualni equlizer bezi, ale ten zvuk, by byl docela fajn... hledal sem manualy, ...
Rozhodl sem se, že napíšu internetovou aplikaci. kt. bude obsluhovat zápisy z porad, analýz a závěrů z různých interních podnikových porad(nebaví mě ty zápisy ve wordu, kt. jsou neustále aktualizované, ale nepřehledné...).