Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Pročítám web a nemůžu se rozhodnout, jakým způsobem zálohovat SVNko. Jsou dvě cesty, teda co sem našel. Buď pomocí svnadmin dump anebo pomocí hot-backup.py. Jaký je mezi nimi rozdíl? Budu rád, za každou radu. Ke konci článku bych chtěl udělat malý závěr na toto téma.
Co poskytuje hot-backup.py navíc? V článku pod tímto odstavcem sem našel velmi zajímavou věc, že během spuštění hot-backup.py nelze commitovat. Což je z praktického hlediska velmi užitečné. Vím, zdá se, že by to mohlo být samozřejmé, ale taková situace může nastat, kdy během zálohy může kolega commitovat. Nutno dodat, že script dle článku je spustitelný po commitu (post-commit).
SVN Backups Documentation
Dle dokumentace a příspěvků níže uvedených je primárním problémem při zálohování konzistence zálohy. Je možné říct, že nejbezpečnějším způsobem je spuštnění jakéhokoli scriptu pro zálohování, v době, kdy nedojde ke commitu.
Nabízí se otázka, na kterou momentálně nedovedu odpovědět, zda je možné tento proces ošetřit, např. cron spustí proces, kt. upozorní emailem tým o času, kdy dojde k záloze s předstihem, s tím, že po doběhnutí tohoto časového předstihu zamknout repositář a provést zálohu. Je však zamknutí repositáře možné?
Dle oficiálního manuálu lze zálohovat SVN:
Tiskni
Sdílej:
svnsync
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
[...] ručně provedené "po pracovní době" [...]Jsi málo línej. K tomuhle máme cron.
Jasně, ale přemýšlím o nějakém sofistikovaném řešení, kt. sem uvedl v článku (nepravidelně jej rozšiřuji) problémy se zálohováním.
Prozatím jde o přenesení zálohy na jiný server, takže v tento moment dojde k jediné záloze s tím, že na druhém serveru, chci vytvořit výše uvedené řešení, zdali to bude možné.
Prostá kopie repozitáře nemusí být přenositelná na jiné systémy/verze.Zapoměl sem říct podstatnou informaci. Tento repositář není pro mě pro domácí použití slouží pro tým vývojářů.
svnadmin dump
. Mám na to takovýto skript:
#!/bin/bash if [ `id -u` -ne 0 ]; then echo 1>&2 "This script must be executed under root" exit 1 else if [ ! -d subversion ]; then mkdir subversion fi rm -f ubversion/svn.localhost.dump.bz2 rm -f subversion.dmg svnadmin dump /opt/local/var/db/subversion/repos/ | bzip2 -9 > subversion/svn.localhost.dump.bz2 chown -R petr:petr subversion/ echo -n "${DMG_PASSWORD}" | hdiutil create -srcfolder subversion/ -fs HFS+ -volname 'SubVersion Backup' -uid 99 -gid 99 -stdinpass -encryption CEncryptedEncoding subversion.dmg rm -rf subversion/ chown petr:petr subversion.dmg fiProstě to všechno zazálohuje a pak to "zabalí" do kryptovaného DMG souboru. Je to na jistotu, ale trvá to dlouho, pakliže toho v repozitory máte poměrně dost. To mi ale nevadí, protože mám repozitory sám pro sebe
Pročítám stránky Git. Na první pohled se mi to jeví, jako přenést kompletně repositář SVN pod GIT a tím změnit správu pomocí SVN.
Anebo si myslel provést zálohu skrze nástoje GIT - pak se ptám, zda je možné tento formát převést zpět na SVN.
svnadmin dump
nemá cenu kontrolovat nějaké adresáře, protože výstupem programu je jeden stream (a tedy i jeden soubor cp -a
nemusí být nejlepší. Protože tak ale subversion repozitáře zálohuju, chtěl jsem se dovědět víc. Našel jsem pěkné vysvětlení zálohování subversion repozitáře.