Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Rozhodl sem se, že napíšu internetovou aplikaci. kt. bude obsluhovat zápisy z porad, analýz a závěrů z různých interních podnikových porad(nebaví mě ty zápisy ve wordu, kt. jsou neustále aktualizované, ale nepřehledné...).
Problém je v tom,že jakoby programátor neznám většinu požadavků na dané téma, tj. nevím, co vše potřebuje analityk, metodik anebo manager projektu.... pár inspirací sem nasbíral, např. gforge, interni email s dotazy na kolegy, dokonce sem si pořídil knihu na téma "managovani projektu"....
Otázka zní, jak k tomuto dle mého rozsáhlemu projektu přistupovat, neznáte nějaké linky, kde se dozvim, jak se řídí IT projekt a s nim spojené aktivity managera, analytika a metodika, kt. by mi pomohly při navrhu databázového modelu... atd.
Sem mladej zajíc, bez zkušeností, takže stahuji různé managerske manuály, ale vetšina serveru nabizí, jakýsi free účty s templaty vedení, ale vetšinou jsou to kusé info, např. z 10 krokového manuálu jenom 5 krok atd..., takže pro mě naprosto nedostačující....
Máte někdo nějaký zkušenosti, nasměrujte , link apod.... diky
Tiskni
Sdílej:
Rozhodl sem seTo moc nechapu, ty delas ve firme a rozhodl ses, ze pro ni neco napises? Muzete si ve firme sami vymyslet co budete delat?...to je dobry
Muzete si ve firme sami vymyslet co budete delat?...to je dobry
No, mám-li být upřímný, tak když mému vedoucímu nevadí, furt dohledávát wordy a excely s analýzama,metodickými pokyny či zápisy z porad uloženené někde na serveru. Mě a dalším kolegům to vadí,... jsem nováčkem v této firmě a tento problém, je asi dlouhodobější, ale jakoby všichni mě to vadí, ale nemam čas....! "Je potřeba se k tomu stavět trochu uvědoměle..."
Copak vy nekopete za společný věci, kt. jsou přínosem pro firmu,ale hlavně Vás a Vaše kolegy? Dělám to ve svém volném přesčase....
No, mám-li být upřímný, tak když mému vedoucímu nevadí, furt dohledávát wordy a excely s analýzama,metodickými pokyny či zápisy z porad uloženené někde na serveru.Tak tohle konkretne je u nas v pohode, jedeme na Lotus Notes, ktery dobre zabezpecuje spravu veskerych dokumentu a dost dalsich veci (ale moloch je to peknej). Ja jsem taky novackem a v podobnem duchu taky nekdy delam vice nez co presne mi sef zada. Vetsinou proto, abych v budoucnu sam sobe usetril cas.
Muzete si ve firme sami vymyslet co budete delat?...to je dobry
No, mám-li být upřímný, tak když mému vedoucímu nevadí, furt dohledávát wordy a excely s analýzama,metodickými pokyny či zápisy z porad uloženené někde na serveru. Mě a dalším kolegům to vadí,... jsem nováčkem v této firmě a tento problém, je asi dlouhodobější, ale jakoby všichni mě to vadí, ale nemam čas....! "Je potřeba se k tomu stavět trochu uvědoměle..."
Copak vy nekopete za společný věci, kt. jsou přínosem pro firmu,ale hlavně Vás a Vaše kolegy? Dělám to ve svém volném přesčase....
aj poslal sem to omylem 2x,ale hlavně díky za radu....
KTDMS není špatná volba. Je zadarmo - to je největší výhoda. Pokud ale máte hodně dokumentů, nebo chcete efektivnější práci, doporučuji také webově orientovanou aplikaci správa dokumentů IS ALeX. Umí běžet komplet na Linuxu s MySQL. U nás v tom leží 250.000 dokumentů (projektová dokumentace, obchodní dokumenty, ISO dokumentace, atd.). Jednoduché použití a je to také dost levné.