Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
<select id="mySel"> <option value="1" myns:kod="cz">cestina</option> <option value="2" myns:kod="sk">slovenstina</option> <option value="3" myns:kod="en">anglictina</option> </select>Trochu nešikovné je, že v prohlížečích splňující standardy (postavené na Gecko, KHTML/WebKit nebo Opera) se pak používají metody
getAttributeNS
a podobné, v MSIE se musí použít getAttribute
a jako název atributu se použije prefix:název
. Ale používám wrapper, který podle potřeby použije tu správnou metodu.
Použití je podle mne v pořádku, prohlížeč, který splňuje normu HTML, musí neznámé atributy ignorovat – problémy by s tím tedy mohl mít jedině takový HTML parser, který porušuje jeden z nejdůležitějších principů HTML. A takový parser by asi moc dlouho nepřežil.
Použití je podle mne v pořádku, prohlížeč, který splňuje normu HTML, musí neznámé atributy ignorovat – problémy by s tím tedy mohl mít jedině takový HTML parser, který porušuje jeden z nejdůležitějších principů HTML. A takový parser by asi moc dlouho nepřežil.Tak tohle je přesně to, o co se mé řešení opírá. Jinak použití jiného namespace beru, je to určitě čistější, ale v podstatě to samý jako můj příklad ;)
Tak tohle je přesně to, o co se mé řešení opírá. Jinak použití jiného namespace beru, je to určitě čistější, ale v podstatě to samý jako můj příklad ;)Je tu drobný rozdíl, který počítá s tím, že někdo v budoucnosti jasně řekne, jak má webový prohlížeč zacházet se jmennými prostory, které nezná. Pokud nepoužijete jiný namespace, bude mít třeba validátor oprávněné námitky a váš dokument nebude validní XHTML dokument. Pokud ale použijete jiný namespace, zůstane XHTML validním XHTML dokumentem – pouze musí být stanoveno, zda takový dokument může obsahovat i jiné jmenné prostory. To pro XHTML zatím nikde stanoveno není, ale zakázat to by postrádalo logiku. Že to XHTML nedefinuje ale není jeho problém, ono zatím vůbec není jasné, jak s dokumenty z různými jmennými prostory zacházet. Pomocí XML schémat je sice už možné nadefinovat pro jeden dokument použití víc jmenných prostorů, ale zatím není nadefinováno to nejdůležitější – jak vytvářet dokumenty vyhovující více schématům, případně jak zacházet s rozšířenými schématy (existující schéma obohatím o nové prvky). Záměně píšu o XHTML a ne HTML, protože z HTML5 které nebude zároveň XML se mi dělá špatně, protože to konzervuje současný katastrofální stav na dalších deset patnáct let. No ale aspoň to za těch deset let bude už tak špatné, že bude chuť a vůle k radikálnímu řezu a vytvoří se něco úplně nového, co nebude muset být s HTML vůbec kompatibilní.
Z praktického hlediska lze ale říci, že XML aplikace se umí úspěšně vyrovnat s mixem jmenných prostorůNo jeste aby ne
Tiskni
Sdílej: