Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
<select id="mySel"> <option value="1" myns:kod="cz">cestina</option> <option value="2" myns:kod="sk">slovenstina</option> <option value="3" myns:kod="en">anglictina</option> </select>Trochu nešikovné je, že v prohlížečích splňující standardy (postavené na Gecko, KHTML/WebKit nebo Opera) se pak používají metody
getAttributeNS
a podobné, v MSIE se musí použít getAttribute
a jako název atributu se použije prefix:název
. Ale používám wrapper, který podle potřeby použije tu správnou metodu.
Použití je podle mne v pořádku, prohlížeč, který splňuje normu HTML, musí neznámé atributy ignorovat – problémy by s tím tedy mohl mít jedině takový HTML parser, který porušuje jeden z nejdůležitějších principů HTML. A takový parser by asi moc dlouho nepřežil.
Použití je podle mne v pořádku, prohlížeč, který splňuje normu HTML, musí neznámé atributy ignorovat – problémy by s tím tedy mohl mít jedině takový HTML parser, který porušuje jeden z nejdůležitějších principů HTML. A takový parser by asi moc dlouho nepřežil.Tak tohle je přesně to, o co se mé řešení opírá. Jinak použití jiného namespace beru, je to určitě čistější, ale v podstatě to samý jako můj příklad ;)
Tak tohle je přesně to, o co se mé řešení opírá. Jinak použití jiného namespace beru, je to určitě čistější, ale v podstatě to samý jako můj příklad ;)Je tu drobný rozdíl, který počítá s tím, že někdo v budoucnosti jasně řekne, jak má webový prohlížeč zacházet se jmennými prostory, které nezná. Pokud nepoužijete jiný namespace, bude mít třeba validátor oprávněné námitky a váš dokument nebude validní XHTML dokument. Pokud ale použijete jiný namespace, zůstane XHTML validním XHTML dokumentem – pouze musí být stanoveno, zda takový dokument může obsahovat i jiné jmenné prostory. To pro XHTML zatím nikde stanoveno není, ale zakázat to by postrádalo logiku. Že to XHTML nedefinuje ale není jeho problém, ono zatím vůbec není jasné, jak s dokumenty z různými jmennými prostory zacházet. Pomocí XML schémat je sice už možné nadefinovat pro jeden dokument použití víc jmenných prostorů, ale zatím není nadefinováno to nejdůležitější – jak vytvářet dokumenty vyhovující více schématům, případně jak zacházet s rozšířenými schématy (existující schéma obohatím o nové prvky). Záměně píšu o XHTML a ne HTML, protože z HTML5 které nebude zároveň XML se mi dělá špatně, protože to konzervuje současný katastrofální stav na dalších deset patnáct let. No ale aspoň to za těch deset let bude už tak špatné, že bude chuť a vůle k radikálnímu řezu a vytvoří se něco úplně nového, co nebude muset být s HTML vůbec kompatibilní.
Z praktického hlediska lze ale říci, že XML aplikace se umí úspěšně vyrovnat s mixem jmenných prostorůNo jeste aby ne
Tiskni
Sdílej: