Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »<select id="mySel"> <option value="1" myns:kod="cz">cestina</option> <option value="2" myns:kod="sk">slovenstina</option> <option value="3" myns:kod="en">anglictina</option> </select>Trochu nešikovné je, že v prohlížečích splňující standardy (postavené na Gecko, KHTML/WebKit nebo Opera) se pak používají metody
getAttributeNS
a podobné, v MSIE se musí použít getAttribute
a jako název atributu se použije prefix:název
. Ale používám wrapper, který podle potřeby použije tu správnou metodu.
Použití je podle mne v pořádku, prohlížeč, který splňuje normu HTML, musí neznámé atributy ignorovat – problémy by s tím tedy mohl mít jedině takový HTML parser, který porušuje jeden z nejdůležitějších principů HTML. A takový parser by asi moc dlouho nepřežil.
Použití je podle mne v pořádku, prohlížeč, který splňuje normu HTML, musí neznámé atributy ignorovat – problémy by s tím tedy mohl mít jedině takový HTML parser, který porušuje jeden z nejdůležitějších principů HTML. A takový parser by asi moc dlouho nepřežil.Tak tohle je přesně to, o co se mé řešení opírá. Jinak použití jiného namespace beru, je to určitě čistější, ale v podstatě to samý jako můj příklad ;)
Tak tohle je přesně to, o co se mé řešení opírá. Jinak použití jiného namespace beru, je to určitě čistější, ale v podstatě to samý jako můj příklad ;)Je tu drobný rozdíl, který počítá s tím, že někdo v budoucnosti jasně řekne, jak má webový prohlížeč zacházet se jmennými prostory, které nezná. Pokud nepoužijete jiný namespace, bude mít třeba validátor oprávněné námitky a váš dokument nebude validní XHTML dokument. Pokud ale použijete jiný namespace, zůstane XHTML validním XHTML dokumentem – pouze musí být stanoveno, zda takový dokument může obsahovat i jiné jmenné prostory. To pro XHTML zatím nikde stanoveno není, ale zakázat to by postrádalo logiku. Že to XHTML nedefinuje ale není jeho problém, ono zatím vůbec není jasné, jak s dokumenty z různými jmennými prostory zacházet. Pomocí XML schémat je sice už možné nadefinovat pro jeden dokument použití víc jmenných prostorů, ale zatím není nadefinováno to nejdůležitější – jak vytvářet dokumenty vyhovující více schématům, případně jak zacházet s rozšířenými schématy (existující schéma obohatím o nové prvky). Záměně píšu o XHTML a ne HTML, protože z HTML5 které nebude zároveň XML se mi dělá špatně, protože to konzervuje současný katastrofální stav na dalších deset patnáct let. No ale aspoň to za těch deset let bude už tak špatné, že bude chuť a vůle k radikálnímu řezu a vytvoří se něco úplně nového, co nebude muset být s HTML vůbec kompatibilní.
Z praktického hlediska lze ale říci, že XML aplikace se umí úspěšně vyrovnat s mixem jmenných prostorůNo jeste aby ne
Tiskni
Sdílej: