V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...
Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).
Poslední dobou se hodně mluví o standartech - validita stránek, a to i přesto, že jsem tvůrcem malých projektů, chci je dodržovat, a možná zde otevírám, a musím přiznat osobně, že ještě ne dokonale naštudovanou problematiku, ale kolikrát se mi stalo, že Javascript se musí psát pro 2 rozdílné prohlížeče! Jistě každý ví o čem mluvím. A právě odtud otázka pochází - Je nutné stránky rozšiřovat, neustále nabalovat technologiema?
Není právě lepší cesta - psát jednoduchý a přehledný kód?. Já vím, zde se nabízí další větev - Co CSS a "hacks CSS"? Ano věřte, že to řeším i já, a jsem vášnivý čtenář a badatel, jak psát kód jednoduše a pro celou komunitu - "Internet". Neustále naštěvuji spoustu webů, kde je tato problematika řešena (např. Pixyho blogg, Stopdesign.com,Quirksmode,A List Apart).
Touto otázkou jsem sledoval, při mém používání Javascriptu - je jistě nahraditelný, ale.... co jsem očekával od diskuze - přinejmenším nesouhlas, ale ať už s posměškem, ironií nebo i s radostí mě uvést v omyl, že je jistě mnoho jistě další věcí, kt. jdou napsat (O tom Google... to mě překvapilo)!! A na základě Vašich odpovedí si ucelit názor - a má-li to tak být, když teď pročítám zpětně tento článek - nabízí se krásná myšlenka: "Získejte zpět člověka, kt. bude opět používat Javascript!"
Nahráda za Javascript? - další větev.... jistě ještě upřesním
Ten dodatok by som radšej videl pridaný do zápisu. Mohol si vyznačiť, že sa jedná o update napríklad takto:
JavaScript je hlavne dobrým prototypovým jazykom. To prináša mnoho možností a s nimi spojených nepríjemností, napr. debugovanie.
JavaScript nie je jazykom interaktívnych html stránok, sú v ňom napísané celé aplikácie (Mozilla Suite/Firefox/Thunderbird/..., ale aj iné).
Ak je JavaScript na nejakej stránke, nesmie zabezpečovať funkčnosť, bez ktorej stránku prehliadať nemôžete (v Lynxe, alebo v Dille).
Používanie XMLHttpRequest (a pod.) sa nazýva používanie AJAXu (čo nie je technológia). AJAX znefunkčnuje vytváraniu histórie a preto by malo buyť použité len na získavanie naozaj dynamických dát, dôležitých len v momente, keď ich užívateľ žiada.
Robí sa to takto:
<p>Odstavec, pútač.</p>
<break>
<p>Ďalší odstavec</p>
<p>A ďalší</p>
...
Tiskni
Sdílej: