Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak jsem se rozhodl podruhe zkusit rozchodit FreeBSD. V GNU/Linuxu se orientuji pomerne solidne, tak jsem si rikal proc nepricichnout take k necemu jinemu. Clovek se porad uci. A proc podruhe? No, protoze posledne, kdyz jsem to zkousel, mi zamrzal notak (Acer TM-4601LCi) a nasledkem rebootu se rozsypal filesystem tak, ze jsem na nejaky cas prisel o chut.
Nuze, tohle uz pisu z FreeBSD 6.0, ktere jsem se rano jal instalovat. Povedlo se mi par peknych pokroku i par konin. Jednou z nich je, ze po zvyku z linuxovyc distribuci jsem rootovi dal ve vipw shell /bin/bash, netuse ze se skryva v /usr/local/bin/bash a pak jsem pekne dlouho sasil, nez jsem prisel na to, jak se na roota zase dostat. Idea nabootovat z CD a primountit se nejak nedarila, krom toho se sypal filesystem, neb se mu nelibily resety potrebne k oziveni pocitace (Hint: hw.psm.synaptics_support="1" v loader.conf nefunguje a zpusobuje zamrzani scotu pri sahnuti na touchpad, na coz jsem nemohl a nemohl prijit, neb to zamrzalo naprosto "nedeterministicky". Az me to trklo.)
Dalsi radosti je rozchodit Xka. To slo pomerne hladce, xorgcfg si s tim jakz takz poradil, bohuzel stale svistim na VESA, protoze i810 nejak nechce zabrat. Zato rozliseni 1400x1050 jsem z toho vyrazil diky programu 915resolution. Aspon neco fungovalo stejne jako na debu :o))
Soucasnou radosti je problem neustaleho luftovani - uz umim notaka nataktovat na 80MHz (vivat SpeedStep), napral jsem mu "cetrojku" ale furt se mrska zahriva. V rc.conf mam (vytrhnuty jen podstatne radky):
powerd_enable="YES" powerd_flags="-a adaptive -b adaptive" performance_cx_lowest="C3" economy_cx_lowest="C3"
Jenze je to furt prd platne. Podle sysctl by to melo byt v poradku, natakteny na minimum jsme (latence az hruza), ale furt vetrame co dve minuty :(
Tiskni
Sdílej: