Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tak jsem se rozhodl podruhe zkusit rozchodit FreeBSD. V GNU/Linuxu se orientuji pomerne solidne, tak jsem si rikal proc nepricichnout take k necemu jinemu. Clovek se porad uci. A proc podruhe? No, protoze posledne, kdyz jsem to zkousel, mi zamrzal notak (Acer TM-4601LCi) a nasledkem rebootu se rozsypal filesystem tak, ze jsem na nejaky cas prisel o chut.
Nuze, tohle uz pisu z FreeBSD 6.0, ktere jsem se rano jal instalovat. Povedlo se mi par peknych pokroku i par konin. Jednou z nich je, ze po zvyku z linuxovyc distribuci jsem rootovi dal ve vipw shell /bin/bash, netuse ze se skryva v /usr/local/bin/bash a pak jsem pekne dlouho sasil, nez jsem prisel na to, jak se na roota zase dostat. Idea nabootovat z CD a primountit se nejak nedarila, krom toho se sypal filesystem, neb se mu nelibily resety potrebne k oziveni pocitace (Hint: hw.psm.synaptics_support="1" v loader.conf nefunguje a zpusobuje zamrzani scotu pri sahnuti na touchpad, na coz jsem nemohl a nemohl prijit, neb to zamrzalo naprosto "nedeterministicky". Az me to trklo.)
Dalsi radosti je rozchodit Xka. To slo pomerne hladce, xorgcfg si s tim jakz takz poradil, bohuzel stale svistim na VESA, protoze i810 nejak nechce zabrat. Zato rozliseni 1400x1050 jsem z toho vyrazil diky programu 915resolution. Aspon neco fungovalo stejne jako na debu :o))
Soucasnou radosti je problem neustaleho luftovani - uz umim notaka nataktovat na 80MHz (vivat SpeedStep), napral jsem mu "cetrojku" ale furt se mrska zahriva. V rc.conf mam (vytrhnuty jen podstatne radky):
powerd_enable="YES" powerd_flags="-a adaptive -b adaptive" performance_cx_lowest="C3" economy_cx_lowest="C3"
Jenze je to furt prd platne. Podle sysctl by to melo byt v poradku, natakteny na minimum jsme (latence az hruza), ale furt vetrame co dve minuty :(
Tiskni
Sdílej: