plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak jsem se rozhodl podruhe zkusit rozchodit FreeBSD. V GNU/Linuxu se orientuji pomerne solidne, tak jsem si rikal proc nepricichnout take k necemu jinemu. Clovek se porad uci. A proc podruhe? No, protoze posledne, kdyz jsem to zkousel, mi zamrzal notak (Acer TM-4601LCi) a nasledkem rebootu se rozsypal filesystem tak, ze jsem na nejaky cas prisel o chut.
Nuze, tohle uz pisu z FreeBSD 6.0, ktere jsem se rano jal instalovat. Povedlo se mi par peknych pokroku i par konin. Jednou z nich je, ze po zvyku z linuxovyc distribuci jsem rootovi dal ve vipw shell /bin/bash, netuse ze se skryva v /usr/local/bin/bash a pak jsem pekne dlouho sasil, nez jsem prisel na to, jak se na roota zase dostat. Idea nabootovat z CD a primountit se nejak nedarila, krom toho se sypal filesystem, neb se mu nelibily resety potrebne k oziveni pocitace (Hint: hw.psm.synaptics_support="1" v loader.conf nefunguje a zpusobuje zamrzani scotu pri sahnuti na touchpad, na coz jsem nemohl a nemohl prijit, neb to zamrzalo naprosto "nedeterministicky". Az me to trklo.)
Dalsi radosti je rozchodit Xka. To slo pomerne hladce, xorgcfg si s tim jakz takz poradil, bohuzel stale svistim na VESA, protoze i810 nejak nechce zabrat. Zato rozliseni 1400x1050 jsem z toho vyrazil diky programu 915resolution. Aspon neco fungovalo stejne jako na debu :o))
Soucasnou radosti je problem neustaleho luftovani - uz umim notaka nataktovat na 80MHz (vivat SpeedStep), napral jsem mu "cetrojku" ale furt se mrska zahriva. V rc.conf mam (vytrhnuty jen podstatne radky):
powerd_enable="YES" powerd_flags="-a adaptive -b adaptive" performance_cx_lowest="C3" economy_cx_lowest="C3"
Jenze je to furt prd platne. Podle sysctl by to melo byt v poradku, natakteny na minimum jsme (latence az hruza), ale furt vetrame co dve minuty :(
Tiskni
Sdílej: