Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nejjednodussi napad prinest disk s jiz nainstalovanym Gentoo jsem zavrhl a zacal hledat liveCD. Je to paradox, ale prestoze je nekolik set live distribuci zadna v sobe nema JRE 1.5, takze nic. Nakonec jsem se dostal az k instalaci noveho systemu.
A zde padla kosa na kamen. Ctyrhodinovou instalaci + plus kompilaci pres noc mi nebyla dovolena. Padala slova jako produktivita, plytvani a podobne. Takze jsem musel sahnout po jine distribuci.
A hadejte, ktera to byla? Uz jsem utekl od Mandrake(malo slozity), Debianu (moc slozity), Suse(moc hloupy), Slackware(moc stary), FreeBSD (nejsou drivery) az ke Gentoo. Na radu kamarada jsem zkusil Arch Linux. Nevim jak toto distro popsat, asi jako Slackware na steroidech.
A bum, zase jsem se zamiloval. Presne ty veci ktere me na Gentoo vadily Arch resi a navic pridava par veci, ktere se mi libily na Slackware. Behem jednoho tydne letelo Gentoo i z meho domaciho pocitace.
Prvni a jednoznacne nejlepsi je rychlost celeho systemu. Rychlost je primo dabelska a ja si nedokazi vysvetlit proc. Binarky v Archu jsou kompilovane pro i686 + nejake dalsi upravy, detaily neznam. Je rozhodne stejne rychly, ne li rychlejsi jako Gentoo s vyladenymi flagy a optimalizovanym kernelem.
Dalsi veci je jednoduchost celeho systemu. Prijde mi ze Gentoo zacina mit bordel v /etc. Uz se mi parkrat stalo ze Gentoo presunolo nektery konfiguracni soubor, nebo zmenilo startovaci skript a ja to zjistil az po dlouhem hledani. Take nechapu proc nemuze mazat needitovane soubory pri odinstalovanim package.
Arch zde vychazi ze Slacku, veskerou konfiguraci systemu (vcetne site, rout, hostname a startovacich skriptu)) ma v jednom prehlednem souboru /etc/rc.conf. Pouziva BSD like init script, a bootuje tak 2x rychleji nez Gentoo se stejnymi daemony.
Dalsi kapitola je pacman versus portage. Prijde mi ze kvalita ebuildu sla posledni dobou hodne dolu. Binarky v pacmanu mi prijdou rozhodne lepsi nez to co leze z portage. Pacmanu je sice o dost mensi, ale vse dulezite vcetne Mplayeru a ms fontu v nem je. Ohledne javy (jre, knihovny, eclipsa) si vse odjakziva instaluji sam, takze zde mi mohutnost portage nepomuze.
A hlavni vyhoda je rychlost pacmana. Instalace celeho systemu od nuly do funkcnich KDE mi trvala 10 minut, pulku z toho zabralo stahovani baliku z netu.
Par typu
PS: nechci vyvolat flame, kazdemu se hodi jina distribuce. Gentoo mi hodne dalo, ale proste uz nemam tolik casu se hrabat v systemu.
Tiskni
Sdílej:
modprobe --show-depend
či modinfo
...) a hotplug vyhodil Na šéfov sa musíš vždy dobre pripraviť. Maj v peňaženke malé cdrw s upraveným Slaxom a nainštalovaným testovacím prostredím.
Predpriprav si 128 "flash cards" (papierik, na jednej strane otázka, na druhej odpoveď). Na jednu stanu zapisuj tie najzákernejšie šéfove otázky a na druhú 2-3 prešibané odpovede, potom sa s nich uč.
Stále pred ním rozprávaj, že Windows má na to, ale M$ sa musí viac snažiť a nedávať toľko peňazí na marketing a do grafikov. Potom si šéf nebude myslieť, že si len fanatik.
$pppd call cdma
$segmentation fault