Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Nejjednodussi napad prinest disk s jiz nainstalovanym Gentoo jsem zavrhl a zacal hledat liveCD. Je to paradox, ale prestoze je nekolik set live distribuci zadna v sobe nema JRE 1.5, takze nic. Nakonec jsem se dostal az k instalaci noveho systemu.
A zde padla kosa na kamen. Ctyrhodinovou instalaci + plus kompilaci pres noc mi nebyla dovolena. Padala slova jako produktivita, plytvani a podobne. Takze jsem musel sahnout po jine distribuci.
A hadejte, ktera to byla? Uz jsem utekl od Mandrake(malo slozity), Debianu (moc slozity), Suse(moc hloupy), Slackware(moc stary), FreeBSD (nejsou drivery) az ke Gentoo. Na radu kamarada jsem zkusil Arch Linux. Nevim jak toto distro popsat, asi jako Slackware na steroidech.
A bum, zase jsem se zamiloval. Presne ty veci ktere me na Gentoo vadily Arch resi a navic pridava par veci, ktere se mi libily na Slackware. Behem jednoho tydne letelo Gentoo i z meho domaciho pocitace.
Prvni a jednoznacne nejlepsi je rychlost celeho systemu. Rychlost je primo dabelska a ja si nedokazi vysvetlit proc. Binarky v Archu jsou kompilovane pro i686 + nejake dalsi upravy, detaily neznam. Je rozhodne stejne rychly, ne li rychlejsi jako Gentoo s vyladenymi flagy a optimalizovanym kernelem.
Dalsi veci je jednoduchost celeho systemu. Prijde mi ze Gentoo zacina mit bordel v /etc. Uz se mi parkrat stalo ze Gentoo presunolo nektery konfiguracni soubor, nebo zmenilo startovaci skript a ja to zjistil az po dlouhem hledani. Take nechapu proc nemuze mazat needitovane soubory pri odinstalovanim package.
Arch zde vychazi ze Slacku, veskerou konfiguraci systemu (vcetne site, rout, hostname a startovacich skriptu)) ma v jednom prehlednem souboru /etc/rc.conf. Pouziva BSD like init script, a bootuje tak 2x rychleji nez Gentoo se stejnymi daemony.
Dalsi kapitola je pacman versus portage. Prijde mi ze kvalita ebuildu sla posledni dobou hodne dolu. Binarky v pacmanu mi prijdou rozhodne lepsi nez to co leze z portage. Pacmanu je sice o dost mensi, ale vse dulezite vcetne Mplayeru a ms fontu v nem je. Ohledne javy (jre, knihovny, eclipsa) si vse odjakziva instaluji sam, takze zde mi mohutnost portage nepomuze.
A hlavni vyhoda je rychlost pacmana. Instalace celeho systemu od nuly do funkcnich KDE mi trvala 10 minut, pulku z toho zabralo stahovani baliku z netu.
Par typu
PS: nechci vyvolat flame, kazdemu se hodi jina distribuce. Gentoo mi hodne dalo, ale proste uz nemam tolik casu se hrabat v systemu.
Tiskni
Sdílej:
modprobe --show-depend
či modinfo
...) a hotplug vyhodil Na šéfov sa musíš vždy dobre pripraviť. Maj v peňaženke malé cdrw s upraveným Slaxom a nainštalovaným testovacím prostredím.
Predpriprav si 128 "flash cards" (papierik, na jednej strane otázka, na druhej odpoveď). Na jednu stanu zapisuj tie najzákernejšie šéfove otázky a na druhú 2-3 prešibané odpovede, potom sa s nich uč.
Stále pred ním rozprávaj, že Windows má na to, ale M$ sa musí viac snažiť a nedávať toľko peňazí na marketing a do grafikov. Potom si šéf nebude myslieť, že si len fanatik.
$pppd call cdma
$segmentation fault