Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Mimochodem (a nemučte mě, jestli plácnu kravinu, moc o tom nevim), zajímalo by mě, jak by to bylo v linuxu s instalací fontu do nějakýho font serveru (mám ten dojem, že to už se dneska nepoužívá). Myslim, že by to minimálně skončilo restartem jednoho démona, ne-li celejch Xek. Proč o tom mluvim? Z toho, co se musí provést, aby novej font ve Windows fungoval, se mi zdá, že Windows asi používaj něco více či méně vzdáleně podobnýho fontserveru.Já sem včera přidával nějaké fonty z Windows do FC4 a bylo to celkem jednoduché. V adresáři /usr/share/fonts sem vytvořil adresář windows, do něj nakopíroval patřičné ttf soubory, nastavil práva a poté spustil fc-cache a to je vše. A musím říct, že Fedora používá xfs (X font server) a nemusel jsem ho nikterak restartovat. A i kdyby ano tak napíšu service xfs restart a je to. Jinak Fedora má v Nautilusu implementované nějaké rozšíření (tuším že když se do jeho adresního řádku napíše fonts:// ), pomocí kterého si své fonty může instalovat i obyčejný uživatel.
Rozhodně pak stačí jen znovu spustit programy, v kterých je nové písmo potřeba.Tak to mi tedy nešlo... Asi jsem zapomněl hacknout registr.
kill -1 1(sighup init :)
Restart PC by samozrejme byl pomerne trapny, ze :)Ehm, te blbec chce abych to restartoval, když po startu najde, že mám myš v USB. V Linuxu jí stačilo jen zastrčit a už jela.
/etc/X11/XF86Config
, /etc/X11/xorg.conf
).
/etc/init.d/xfs restart
I kdyz nevim, jestli to bylo nutne.
Hank
mkfontscale
a mkfontdir
se hodí. Ještě se hodí fc-cache
pro ty, které jedou přes FontConfig. Nicméně bych se nedivil, kdyby se třeba fc-cache
spouštělo v některých distribucích automaticky.
Tiskni
Sdílej: