Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Asi všichni, co kdy přičuchli k UNIXu nebo Linuxu, znají otřepaný vtip s #rm -rf /
. Já se dnes přesvědčil, že lomítko může dělat problémy i jinde.
Poslední dobou nakupuji věci, které nepotřebuji hned, v internetových zásilkových obchodech. A nedá mi, abych se nepodělil o zajímavou zkušenost.
Návodů na připojení se přes GPRS pod Linuxem se na webu válí myslím dost. Ale co v případě, že máme terminál/telefon pouze se sériovým (RS 232) rozhraním a počítač/notebook pouze s USB porty? Není to o nic složitější.
Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Pokus o objektivní analýzu a návrh řešení ...
Už jsem si zvykl, že asi každý ******** spammer má mé adresy, přihlášené v různých konferencích. (Také poznáte spam jen podle Subjectu? Proč to teda nedovede SpamAssassin?) Už jsem si i zvykl, že moji kamarádi, kteří mě mají v kontaktlistu, mají kradená a zavirovaná Microsoft® Windows®. Ale tohle?
Tak se rozkoukávám, co že tu přibylo, a padnul mi zrak na zápisy provokatéra BOTa (tomu jsem se smál dlouho ) Plešingera. V jednom má ale pravdu: komolit názvy komerčních produktů a přitom se čílit při slově Linuks je pitomost.
Tak mne při úpravě konfigurace Konqueroru napadlo, že by nebylo špatné se zeptat někoho dalšího, jak hledá na Síti. Protože každý to děláme jinak a s různými výsledky. A není důležité vědět, ale umět najít...
Tak jsem zase bouchnul vzteky. To když jsem si dnes poslechl výsledky své práce. Říkal jsem si totiž, že (když už nezbývá čas) zvládnu naripovat (je pro to nějaké české synonymum?) pár CD i ve škole v Windows Media Playeru. No to jsem si naběhl...
Že jsem obdivovatelem počítačů s PowerPC architekturou, ponejvíce vyráběných firmou Apple, příliš chudým, abych měl (zatím) nějaký doma, už většinou víte. Že mám už delší dobu KDE decentně upravené, aby se podobalo prostředí Aqua, také. Ale jak?
Včera večer (poštou ranní úžasné mi přišlo psaní) jsem rozdychtěně roztrhal obal DVD Mandrivy 2005 Limited Edition od QCM. Pár postřehů z instalace a prvního dne používání, ať to pak všude nehledám.
Tak jsem sem už dlouho nic nenapsal, přitom mám (přímo neodbytnou) chuť se pochlubit, na čem zrovna dělám.
Jak ukazuje Microsoftí homepage Explorer naistalovaný na mém pracovně-brigádním PC.
Tak Amarok 1.2.2 už umí správně překódovat nabodeníčka v TAGu mp3. Navíc je rychlejší, o trošku hezčí a přeložený do češtiny. Třikrát hurá!
Tak Mandrakesoft, poté, co zchramstnul Conectivu, zásadně mění distribuci.
Včera odpoledne přistál v mém mailboxu email, který mě velmi potěšil. Nedávno jsem si tu stěžoval na web NTK. Autor nezareagoval, ale správce webu STK ano (čte abíčko ), detekce prohlížečů je fuč. Děkuji mockrát.
Na to, že některé www jsou rozumně použitelné jen v IE, protože ??ML to nevidělo ani z vlaku a v ničem jiném než IE to nikdo netestoval, jsem si už u některých komerčních firem zvykl. Že se objevují nejrůznější hlášky typu používejte IE také. Ale že web budoucí Národní technické knihovny zná jen IE, Netscape a Mozillu... To je trochu moc.
Zkončilo mi zkouškové (nebyl jsem příliš úspěšný ) a po dlouhé době jsem měl možnost probrat se časopisy v STK.
Není to tak dávno, co jsem v článku pomlouval amaroK. Ó, jak pomýlený jsem byl .
Když jsem nedávno plodil článek o (mém milovaném - také nedáte dopustit na "tu svoji" distribuci?) Mandrakelinuxu, hledal jsem způsob, jak zjistit, co vlastně mám k dispozici a na kterém médiu.
Tak jsem zrovinka politoval (wintel) kamaráda na ICQ. Právě doinstaloval Okna na nový HDD, starý vypověděl službu i s 100GB dat. Škodolibě jsem mu řekl věc, kterou jak Lenin všude opakuji: zálohovat, zálohovat, zálohovat.
Tak jsem vpodvečer updatoval poslední z počítačů, které mám tu čest spravovat, maminčina Compaq Desktopu "hübner", na Mandrakelinux 10.1 (předtím tam byla 10.0). A při té příležitosti smazal i poslední partišnu s kradenými okny, které tam ještě zůstaly.
Tak se mi vrátil zpátky můj notebook Compaq Armada V300, který jsem na půl roku zapůjčil kamarádovi. A s ním přišel i malý problém.