plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
S tou instalací to byl porod. Uz dříve mi bylo jasné, že nahrávat na FTP 3,1MB skriptů přes GPRS je pitomost. Tak jsem vyrazil do školy, že to musím za pár minutek sfouknout. No, data sice tečou rychlostí nevídanou - 6,5Mbit/s, upload mám za 3s místo dvou hodin, ale zamýšlená subdoména nějak nedoménuje. Po půl hodině (To tam má ten apache nějaký obnovovací skript? Bóže.) už vidím doménu, ale ne do adresáře. Přitom vylistování mám povoleno. Po změně práv (což zabralo další půlhodinu strávenou hledáním ve fóru) už jedu instalaci. Po nastavení dle manuálu (15 min), výrobě postgreSQL databáze (mySQL na pipni zase nejede :-/ ) mi ten instační PHP skript generuje stránku, že vše je OK, a odkaz na weblog. Hurá! Kliknu a dostávám jen 500 Internal server eror.
To jen prohlubuje mojí touhu mít doma nějaký ten tlustodrát s serverem, ve kterém bych se mohl povrtat...
Tak jsem zvedav, jak to tady pošlape. Akorát si to nebudu moci dát do rámce - po 2 letech vlastnění domény jsem se konečně naučil, co že to vlastně ty frames jsou. Teda chtěli to po nás ve škole Ještě pár desetiletí a budu umět i to PHP.
Tak mnoho zdaru s blogem!
Tiskni
Sdílej: