Byl vydán Mozilla Firefox 146.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 146 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Před rokem převzala Digitální a informační agentura (DIA) vlastnictví a provoz jednotné státní domény gov.cz. Nyní spustila samoobslužný portál, který umožňuje orgánům veřejné moci snadno registrovat nové domény státní správy pod doménu gov.cz nebo spravovat ty stávající. Proces nové registrace, který dříve trval 30 dní, se nyní zkrátil na několik minut.
IBM kupuje za 11 miliard USD (229,1 miliardy Kč) firmu Confluent zabývající se datovou infrastrukturou. Posílí tak svoji nabídku cloudových služeb a využije růstu poptávky po těchto službách, který je poháněný umělou inteligencí.
Nejvyšší správní soud (NSS) podruhé zrušil pokutu za únik zákaznických údajů z e-shopu Mall.cz. Incidentem se musí znovu zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Samotný únik ještě neznamená, že správce dat porušil svou povinnost zajistit jejich bezpečnost, plyne z rozsudku dočasně zpřístupněného na úřední desce. Úřad musí vždy posoudit, zda byla přijatá opatření přiměřená povaze rizik, stavu techniky a nákladům.
Organizace Free Software Foundation Europe (FSFE) zrušila svůj účet na 𝕏 (Twitter) s odůvodněním: "To, co mělo být původně místem pro dialog a výměnu informací, se proměnilo v centralizovanou arénu nepřátelství, dezinformací a ziskem motivovaného řízení, což je daleko od ideálů svobody, za nimiž stojíme". FSFE je aktivní na Mastodonu.
Paramount nabízí za celý Warner Bros. Discovery 30 USD na akcii, tj. celkově o 18 miliard USD více než nabízí Netflix. V hotovosti.
Nájemný botnet Aisuru prolomil další "rekord". DDoS útok na Cloudflare dosáhl 29,7 Tbps. Aisuru je tvořený až čtyřmi miliony kompromitovaných zařízení.
Iced, tj. multiplatformní GUI knihovna pro Rust, byla vydána ve verzi 0.14.0.
FEX, tj. open source emulátor umožňující spouštět aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64, byl vydán ve verzi 2512. Před pár dny FEX oslavil sedmé narozeniny. Hlavní vývojář FEXu Ryan Houdek v oznámení poděkoval společnosti Valve za podporu. Pierre-Loup Griffais z Valve, jeden z architektů stojících za SteamOS a Steam Deckem, v rozhovoru pro The Verge potvrdil, že FEX je od svého vzniku sponzorován společností Valve.
Byla vydána nová verze 2.24 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Mám nový, krásný, úžasný, pekelně drahý, notebook, slovy jednoho velmi populárního českého blogisty odpad ze světa HW (zastaralý CPU, nemožné gr. karty), se systémem (omalovánkami) tak akorát pro teplouše, prostě PowerBook G4@1.67GHz, 15" a jsem naprosto spokojený.
Už jsem tu popisoval, co mi na mém předchozím HW+SW pilo krev. Po měsíci a půl používání můžu říci, že jsem se drtivé většiny těhle hloupých problémů zbavil. Konečně.
Sice jsem si původně říkal, že na něj asi přijde časem dualboot s nějakým tím PPC Linuxem, ale nějak už nemám potřebu... Tohle je vcelku pohodlné a funkční.
Jen jsem se tu teď stal zcela off-topic. 
Tiskni
Sdílej:
)
já raději střídmou grafiku a čistý design než zvětšující se ikonky a průhlednost??? ...stridma grafika a cisty design jsou jednim z nejmarkantnejsich plusu masoxu oproti vsem ostatnim operacnim systemum na trhu.
iBook 12'' u nás stojí 37000...No, z neceho se preci musi platit vsichni ti komisari pro prava tehotnych delfinu, transexualu a pro ochranu pred slunecnim zarenim. V USA stoji 18.000, u nas 37.000, kdyz jsi ho koupis, muze Te tesit, ze jsi prispel 19.000,- socialistickym sibalum na budovani lepsich zitrku.
Stejně si to neodpustím a rýpnu si o topení.No, ony stare dobre PowerPC stroje jsou trochu jina trida nez nove Intel-based Macy. Jak z hlediska architektury, tak z hlediska kvality vyroby. Bohuzel
iBook topi velice malo a ventilator jsem na plny vykon slysel snad jednou a ani to rozhodne nebylo nijak hlucne.
ono to ma ventilator? ja ho asi jeste neslysel.Ma. Ja jsem mu tehdy omylem necim zakryl pristup vzduchu, tak se asi zahral a zacal na me bzucet (tusim zezadu, jak je odklapeni a takova ta zebra). Sam o sobe by to asi nedelal. Je to bily G3 iBook (co vypada uz jako G4ky).
Ovládání je taky diskutabilní - oproti Linuxu je méně nastavitelná a aspoň pro mě nedostatečná práce s okny. Možnost změnit správce oken není, virtuální plochy se sice dají doplnit, ale taky to není dokonalé (Exposé hezky vypadá, ale neřeší všechno, hlavně ne na malém 12" displeji). "Focus follows mouse" chování tam v přijatelné podobě snad ani nejde dostat
Prostě oproti třeba i starému FVWM je to o několik tříd slabší.
Taky spotřeba paměti (a s tím související pokles rychlosti při jejím nedostatku) je celkem problém. Člověk by čekal, že 384 MB bude pro masox a pár aplikací (Safari a iTunes) dost a ono ne
Tak jsem si trochu zanadával
Ale PowerBooka stejně závidím!
A OpenOffice 2.0 (nemám je rád, ale občas musím produkovat texty i v tomhle formátu) mi pod Linuxem chodí dle mých představ samy, zatímco v masoxu ani náhodou (čeština, fonty, klávesnice apod. :-/) a jediná kompletní náhrada pod masox je drahý balík od jedné maloměkké firmyJá mám zatím NeoOffice, to je bez X a vcelku v pohodě, ale plánuji nákup MaloMěkkého SW - mám to i na práci a jsem docela rád, že pro to ty Officy jsou...![]()
Ovládání je taky diskutabilní - oproti Linuxu je méně nastavitelná a aspoň pro mě nedostatečná práce s okny.Nastavit jde opravdu jen minimum věcí, jenže (je to divný) ale já nějak nemám potřebu v tom měnit něco víc, prostě mi to vyhovuje, jak to je...
Možnost změnit správce oken není,Je. Ale ne na první pohled...
Taky spotřeba paměti (a s tím související pokles rychlosti při jejím nedostatku) je celkem problém. Člověk by čekal, že 384 MB bude pro masox a pár aplikací (Safari a iTunes) dost a ono neJá mám 1.5 GB, bez toho to opravdu nejde. V základu je hrozně málo paměti... Zkus na tom pustit GarageBand a uvidíš, jak to krásně swapuje![]()
(pro neznalé, je to aplikace na míchání stop - dělání muziky, z hlavy nevím ekvivalenty (RoseGarden?) a její nároky jsou třeba i 800MB...)
Já mám zatím NeoOffice, to je bez X a vcelku v pohoděNeoOffice me moc neoslovil (tedy, pouzivam ho, co mam delat...), kvuli nizsi "kompatibilite" s tim malomekkym SW (Neo prece jen vychazi ze starsi rady OO 1.x), taky jsem tam nejak neuchodil rozumne fonty (to se mi na OO 1.x ani 2.x na Linuxu nestalo aspon 5 let).
Nastavit jde opravdu jen minimum věcí, jenže (je to divný) ale já nějak nemám potřebu v tom měnit něco víc, prostě mi to vyhovuje, jak to je...To je asi otazka zpusobu prace a potreb uzivatele. Ja bych potreboval zmenit dost veci, protoze moznosti a nabizene postupy v Mac OSu mi proste brani v rozletu
Je. Ale ne na první pohled...Jak? Nemyslim zmenu spravce oken v X11, ale tu vec, ktera se stara o okna v nativni rozhrani.
Já mám 1.5 GB, bez toho to opravdu nejde.At se na me nikdo nezlobi, ale tady je neco spatne :-/
Zkus na tom pustit GarageBand a uvidíš, jak to krásně swapujeTo me ani nenapadne![]()
Uplne mi staci, kdyz vidim swapovat Safari :-/
Kazdopadne, XFCE chodi na OS X krasne a nikomu nikdo nebrani zkompilovat si vlastni jadro, Darwin je otevreny. Problem lezi trochu nekde jinde...To mě těší, abych ale přidal nějaký argument, tak o Linuxu si myslím, je více "odborných" informací, ne jen něco jako "jak si naklikat galerii".
).
Idealni system s idealnimi aplikacemi neexistuje, bohuzel.
) v mire vice nez vrchovate.
Pokud se tyka hudby, tj. meho konika, dlouho jsem se snazil kopat Rosegarden/FluidSynth/Ardour/LADSPA do zadku, aby se alespon trochu priblizily tomu, na co jsem si zvykl pred n+5 lety u Cakewalk (sic!). Dosla mi trpelivost. ZaWINovat si domacnost nechci, takze volba je (vyloucim-li samostatne HW sekvencery/synthy/samplery) jasna.
u Cakewalk... Dosla mi trpelivost. ...takze volba je (vyloucim-li samostatne HW sekvencery/synthy/samplery) jasna.Takze Cakewalk v DOSEMU/DOSboxu?


