Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Pokus o objektivní analýzu a návrh řešení ...
Nejsem vůbec spokojený se svým domácím počítačem. Mám starou PeCku AMD@750MHz, Mandriva 2005 LE, kterou používám mnoho hodin denně (Ano, jsem asi "geek". Nestydím se za to). Jenže to má řadu úskalí. Seřadme si je třeba podle závažnosti (jak moc mi to štve):
A ano, vím, že si vlastně stěžuji i na svojí neschopnost. Mohl bych při troše štěstí a _spoustě_ času všechno výše vyřešit. Jenže nežijeme věčně a sedět pořád u počítače není zrovna prospěšné tělu i duši. A venku je hezky, krásný podzim...
Tiskni
Sdílej:
Bezpecnost.Ano, to chapu. Ale troufam si tvrdit, ze tohle je velmi okrajova zalezitost pro lidi, kterym vadi, ze si musi shanet samostatne ovladace modemu (kteri vubec provozuji takovy "divny" modem v dobe wi-fi spotu - zvlaste v univerzitnich sitich). Zkratka mi prisla trochu podivna touha pohybovat se na jedne strane na spicce technologie a zaroven si stezovat, ze tam jeste nedorazil mainstream v oblasti druhe. Tohle myslim nebude vyreseno nikdy.
Solution: Update to version 2.6.13. http://kernel.org/
Ale kdez. Ovladace grafiky mam porad stejnou verzi. Jenze s updatem jadra uz nefunguji.Jo to chapu, mne se dokonce prihodilo, ze "nove ovladace" uz moji kartu "zapomnely"... a tim padem nejak nepracuji ani s novymi jadry (momentalne 2.6.12-r10). Mam ale dojem, ze cim starsi bude HW, tim vice takovych potizi s novym SW bude, cili ten problem je jen relativni a vyresi se, az si koupite cim dal tim levnejsi novy HW. Uz vubec bych to nesrovnaval s "jinymi systemy", kde je momentalne ten vychozi SW predpotopni. Ano, taky by se mi libilo, kdyby delali vsichni vyrobci HW plnou podporu pro Linux, coz o to :) Tuhle touhu nekritizuju :)
jo, dokazu se do tebe vzit i kdyz nemam presne ty problemy co ty. To s tim suspendem je fakt. Muze mi nekdo ukazat distribuci, ve ktere funguje sleep out of the box nebo alespon po nainstalovani nejakeho baliku?To samozrejme zalezi, o jaky suspend se jedna, jestli o suspend-to-ram nebo suspend-to-disk, coz v cele diskuzi nebylo zmineno, nebo jsem si toho nevsim. Je pravda, ze situace ohledne cehokoli, co pouziva ACPI, je dost zoufala. Na notebookovem hardwaru to povetsinou bezi, kdyz clovek vyhodi pred pokusem o suspend par problemovych modulu. jako je treba USB a zvukovka, ktere delaji problemu nejvic, na desktopovem hardwaru jsem jeste suspend-to-ram fungovat nevidel, suspend-to-disk jen velmi malokdy. Teda, ono se to uspi skoro vzdycky, ale uz se to neprobere
IR port nemám, pokouším se místo něj používat bluetooth, zatím se mi ale nepodařilo dostat smsky z mobilu - v MSW prý je třeba pro novou verzi Logo managera i nový fw v Nokii. Tak zatím čekám, zda to půjde bez něj.
Jinak s postřehy souhlasím, ovšem řekl bych, že je to daň za možnost tvořit si vše sám = občas je to i nutnost.
Clovece, jak vidim, tak polovina tvych problemu je zpusobena updatem jadra. Proc to delas? Bezpecnost je blbost - pokud se pohybujes v cizich sitich, tak si uvedom, ze v jadre uz hoooodne dlouho nebyl zadny remote-exploit, takze to nepotrebujes resit.Aha, bezpecnost je blbost a protoze nebyl dlouho remote exploit, tak se to nemusi resit. To mi pripomina takovy ten klasicky pristup managementu malych az strednich firem - bezpecnost neni potreba, protoze se na ni neda vytezit penize a "nam se to prece stat nemuze". Vetsina tech managoru mluvi jinak o par dnu pozdeji ve chvili, kdy maj na stole incident. To, ze nebyl zverejnen nejaky remote exploit neznamena, ze v kernelu neni remote chyba. Dobre, fajn, predpokladejme tedy, ze v nejakem 2.2 kernelu, pro ktery jsou binarni moduly k radobymodemum casto k sehnani, neexistuje zadna remote chyba. To ale preci ani trochu neznamena, ze stroj je zcela odolny vuci remote utokum. On i takovej local root v kombinaci s chybou rekneme v mailovem klientu nebo webovem prohlizeci cloveku dokaze zatopit. A local rootu ve starem kernelu je skutecne pozehnane, treba takovy ptrace... mlask. I kdyz pocitame, ze by mel autor clanku ten stroj zcela zatlucenej firewallem a nebezel tam zadny servery, stahovani posty je pomerne casta a bezna aktivita. A podobnych rizik existuje vic. Nespolehejte na to, ze kdyz jste jedinej uzivatel na stroji, ze vam local root vulnerability nemuze ublizit. Muze.
Bud si kompiluj jadro (a pak musis nest nasledky) nebo system pouzivej k praci. Ja si nemuzu vynachvalit Fedoru, kde mi staci napsal "yum -y update" a mam updatovane jadro vc. ovladacu na nVidia (staci pouzit externi repository a do par hodin po uvolneni noveho jadra RedHatem je tam RPMko i s nVidia ovladaci).Vyborne, kazda distribuce ma dneska svuj upgradovaci nastroj. Jen jsem jaksi nevidel zadnej, kterej by byl schopnej vzit binarni modul pro 5 let stary jadro a prekompilovat ho na to aktualni distribucni.
Ja ti rozumiem... ale jedine ty musíš vedieť, kedy je čas to zabaliť!
Pozri, aspoň niesi zlodej a ušetril si na OS+SW pár drobných pre svoje deti (na školu, vreckové a tak...).
Na tohle proste musim reagovat. Mam vpodstate stejny pocitac jako ty (deska s KT266A, duron 800). 4) Jak uz jsem psal, via KT266A, infrak slape jak z praku. Ostatne vsechny VIA copsety od KT266 vyse jsou bezproblemove. KT133 byl smejd, na tom padaj i windows.Mam ABIT KT7A - t.j. chipset KT 133...
5) Nesvadej chyby nekvalitniho HW na Linux. Ja uz jsem se neco nakompiloval... Pada to kdyz se pretaktuje.Ja taky, pretaktovany to neni, dela mi to jen posledni verze Mandrivy, ve vsech predeslych nebyl problem. Koukal jsem do BIOSu na teploty, ty jsou taky OK (BTW - dalsi vec, ktera mi nechodi - kontrola HW - teploty, otacky vetraku, napeti... lm_sensors nejak nepodporuje tenhle chipset).
6) Ale jak znamo, MS Word neni kompatibilni ani sam se sebou.Je to jak pupecni snura - maji ho vsichni a jsou na nem zavisli
7) O upgrade pres internet jsi neslysel? Nevim jak mandrake, ale slackware to maJo, bezne to resim ve skole. Ono tahat vetsi mnozstvi dat pres GPRS, "modem" nebo CDMA (to je, k cemu mam nejblize) je silenstvi.![]()
Mam ABIT KT7A - t.j. chipset KT 133...
Ja taky, pretaktovany to neni, dela mi to jen posledni verzeKromě přetaktování a přehřívání (procesor, chipset) bývá častou příčinou tuhnutí také vadný chipset. Konkrétně například KT133 nezvládá přenos většího množství dat po IDE (stačí kopírovat disk/disk) a/nebo PCI (povedlo se mi ho vytuhnout příjmem po gigové síťovce do /dev/null). Proč to dříve nedělalo a nyní ano je téma pro nárčný forenzní výzkum. Prostě vyměnit HW. Linux-compatible není problém (dokonce o něco menší než Windows-compatible, kde člověk může podlehnout iluzi že "je ovladač, tak to pojede"). Ale vybrat a sehnat zcela funkční, bezproblémový HW, to problém je a velký. Bohužel.
Pada to kdyz se pretaktuje.Když vynecháme chyby mezi nebem a zemí. Teď třeba překládám 2.4 jádro a předchozí kompilace se zasekla u ext3 modulu, tak jsem musel udělat make clean a nová kompilace skončila bez problémů. Vzhledem k tomu, že jsem měl Slackware a teď mám Gentoo, tak můj počítač už taky pár kompilací zažil
LINGUAS
z make.conf
a předělat LC_XXX na C, ať jsem geek Celkové řešení: Pokud Vám linux nevyhovuje, pak jej nepoužívejte, není to povinné.
Já bych naopak řekl, že mi použití unixového systému mnoho času šetří. Mnoho věcí se dá nascriptovat, anacron dělá údržbu za mě, mám mnohem raději klávesnici než myš.