Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Předně iPod podporuje USB mass storage pro ukládání souborů. Vlastně se ani moc neliší od běžných USB klíčů a Flash pamětí. Ve Windows se po připojení dají přetáhnout hudební soubory v iTunes, data normálně přes Explorera, obojí zeje na stejné partition, jen tu hudební část iTunes před uživatelem schovávají. Dá se i nastavit kvóta, kolik místa může být použito pro data a kolik pro muziku. Ve fóru na Mujmacu jsem četl, že bez iTunes nejdou do iPodu nahrát MP3. Jak to tedy je?
Výpis ze syslogu po připojení zde.
[root@hubner tomas]# lsusb Bus 002 Device 003: ID 05ac:1300 Apple Computer, Inc.
No a protože v Linuxu se před uživatelem nic netají, mám na /dev/sda1 následující strukturu:
/iPod_Control/iTunes/iTunesControl /iTunesDB /iTunesPlaylists /iTunesPrefs /iTunesPState /iTunesSD /iTunesShuffle /iTunesStats /winPrefs /Music/f00/azka.mp3 /bmcv.mp3 /eqze.m4a /fliu.mp3 /fmaq.mp3 ......... /f01/....... /f02/....... .....
Do které by nebyl problém přidat další soubory. Jenže je potřeba správně modifikovat i iTunesDB, aby byl iPod schopný je přehrát. To umí třeba grafický GTKpod. Bohužel podpora pro Shuffle ve verzi 0.88.2, kterou mám v Mandrivě 2005LE (QCM 2006 pěkně protahuje) zatím k dispozici, není. Program dokáže správně přečíst a interpretovat databázi nahranou v iPodu, ale přidat písničky už nezvládne. Další možnost je použít CLI GNUpod, ten mám ve verzi 0.98, která by Shuffle měla umět. OK, ale jak se s tím zachází? man gnupod nemám. Napadlo mne podívat se na seznam souborů v balíčku.
[root@hubner tomas]# rpm -ql gnupod /usr/bin/gnupod_INIT.pl /usr/bin/gnupod_addsong.pl /usr/bin/gnupod_check.pl /usr/bin/gnupod_convert_FLAC.pl /usr/bin/gnupod_convert_MIDI.pl /usr/bin/gnupod_convert_OGG.pl /usr/bin/gnupod_otgsync.pl /usr/bin/gnupod_search.pl /usr/bin/mktunes.pl /usr/bin/tunes2pod.pl /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FileMagic.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FooBar.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/QTfile.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/XMLhelper.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/iTunesDB.pm /usr/share/doc/gnupod-0.98 /usr/share/doc/gnupod-0.98/CHANGES /usr/share/doc/gnupod-0.98/fdl.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.info /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupodrc.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnutunesdb.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/ipod.svg /usr/share/doc/gnupod-0.98/mkspl.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/slack-desc_RAW /usr/share/doc/gnupod-0.98/version.texi /usr/share/info/gnupod.info.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_INIT.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_addsong.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_check.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_otgsync.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_search.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/mktunes.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/tunes2pod.pl.1.bz2
Takže je potřeba spouštět man s celou cestou příkazu, např. man gnupod_addsong.pl. Nicméně daleko radši používám HTML dokumentaci (odsazený řádek), přijde mi přehlednější. Naimportoval jsem si tedy pár písniček, updatoval dabázi a ... ono to nehraje
Všechno špatně, zpátky na stromy. RPM.pbone.net mi našel, že v Mandrivě 2006 je už gtkpod-0.94.0-2mdk.i586. A ten funguje!
Je diskutabilní, k čemu potřebuje mít přehrávač bez LCD s podporou jediného playlistu podrobnou databázi. Co jsem zkoušel iTunes 6, tak se při synchonizaci do programu přidávají informace, které skladby iPod přehrál celé. Možná proto. Já to ale těžko využiji.
Tiskni
Sdílej: