Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Předně iPod podporuje USB mass storage pro ukládání souborů. Vlastně se ani moc neliší od běžných USB klíčů a Flash pamětí. Ve Windows se po připojení dají přetáhnout hudební soubory v iTunes, data normálně přes Explorera, obojí zeje na stejné partition, jen tu hudební část iTunes před uživatelem schovávají. Dá se i nastavit kvóta, kolik místa může být použito pro data a kolik pro muziku. Ve fóru na Mujmacu jsem četl, že bez iTunes nejdou do iPodu nahrát MP3. Jak to tedy je?
Výpis ze syslogu po připojení zde.
[root@hubner tomas]# lsusb Bus 002 Device 003: ID 05ac:1300 Apple Computer, Inc.
No a protože v Linuxu se před uživatelem nic netají, mám na /dev/sda1 následující strukturu:
/iPod_Control/iTunes/iTunesControl /iTunesDB /iTunesPlaylists /iTunesPrefs /iTunesPState /iTunesSD /iTunesShuffle /iTunesStats /winPrefs /Music/f00/azka.mp3 /bmcv.mp3 /eqze.m4a /fliu.mp3 /fmaq.mp3 ......... /f01/....... /f02/....... .....
Do které by nebyl problém přidat další soubory. Jenže je potřeba správně modifikovat i iTunesDB, aby byl iPod schopný je přehrát. To umí třeba grafický GTKpod. Bohužel podpora pro Shuffle ve verzi 0.88.2, kterou mám v Mandrivě 2005LE (QCM 2006 pěkně protahuje) zatím k dispozici, není. Program dokáže správně přečíst a interpretovat databázi nahranou v iPodu, ale přidat písničky už nezvládne. Další možnost je použít CLI GNUpod, ten mám ve verzi 0.98, která by Shuffle měla umět. OK, ale jak se s tím zachází? man gnupod nemám. Napadlo mne podívat se na seznam souborů v balíčku.
[root@hubner tomas]# rpm -ql gnupod /usr/bin/gnupod_INIT.pl /usr/bin/gnupod_addsong.pl /usr/bin/gnupod_check.pl /usr/bin/gnupod_convert_FLAC.pl /usr/bin/gnupod_convert_MIDI.pl /usr/bin/gnupod_convert_OGG.pl /usr/bin/gnupod_otgsync.pl /usr/bin/gnupod_search.pl /usr/bin/mktunes.pl /usr/bin/tunes2pod.pl /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FileMagic.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FooBar.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/QTfile.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/XMLhelper.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/iTunesDB.pm /usr/share/doc/gnupod-0.98 /usr/share/doc/gnupod-0.98/CHANGES /usr/share/doc/gnupod-0.98/fdl.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.info /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupodrc.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnutunesdb.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/ipod.svg /usr/share/doc/gnupod-0.98/mkspl.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/slack-desc_RAW /usr/share/doc/gnupod-0.98/version.texi /usr/share/info/gnupod.info.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_INIT.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_addsong.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_check.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_otgsync.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_search.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/mktunes.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/tunes2pod.pl.1.bz2
Takže je potřeba spouštět man s celou cestou příkazu, např. man gnupod_addsong.pl. Nicméně daleko radši používám HTML dokumentaci (odsazený řádek), přijde mi přehlednější. Naimportoval jsem si tedy pár písniček, updatoval dabázi a ... ono to nehraje
Všechno špatně, zpátky na stromy. RPM.pbone.net mi našel, že v Mandrivě 2006 je už gtkpod-0.94.0-2mdk.i586. A ten funguje!
Je diskutabilní, k čemu potřebuje mít přehrávač bez LCD s podporou jediného playlistu podrobnou databázi. Co jsem zkoušel iTunes 6, tak se při synchonizaci do programu přidávají informace, které skladby iPod přehrál celé. Možná proto. Já to ale těžko využiji.
Tiskni
Sdílej: