Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Předně iPod podporuje USB mass storage pro ukládání souborů. Vlastně se ani moc neliší od běžných USB klíčů a Flash pamětí. Ve Windows se po připojení dají přetáhnout hudební soubory v iTunes, data normálně přes Explorera, obojí zeje na stejné partition, jen tu hudební část iTunes před uživatelem schovávají. Dá se i nastavit kvóta, kolik místa může být použito pro data a kolik pro muziku. Ve fóru na Mujmacu jsem četl, že bez iTunes nejdou do iPodu nahrát MP3. Jak to tedy je?
Výpis ze syslogu po připojení zde.
[root@hubner tomas]# lsusb Bus 002 Device 003: ID 05ac:1300 Apple Computer, Inc.
No a protože v Linuxu se před uživatelem nic netají, mám na /dev/sda1 následující strukturu:
/iPod_Control/iTunes/iTunesControl /iTunesDB /iTunesPlaylists /iTunesPrefs /iTunesPState /iTunesSD /iTunesShuffle /iTunesStats /winPrefs /Music/f00/azka.mp3 /bmcv.mp3 /eqze.m4a /fliu.mp3 /fmaq.mp3 ......... /f01/....... /f02/....... .....
Do které by nebyl problém přidat další soubory. Jenže je potřeba správně modifikovat i iTunesDB, aby byl iPod schopný je přehrát. To umí třeba grafický GTKpod. Bohužel podpora pro Shuffle ve verzi 0.88.2, kterou mám v Mandrivě 2005LE (QCM 2006 pěkně protahuje) zatím k dispozici, není. Program dokáže správně přečíst a interpretovat databázi nahranou v iPodu, ale přidat písničky už nezvládne. Další možnost je použít CLI GNUpod, ten mám ve verzi 0.98, která by Shuffle měla umět. OK, ale jak se s tím zachází? man gnupod nemám. Napadlo mne podívat se na seznam souborů v balíčku.
[root@hubner tomas]# rpm -ql gnupod /usr/bin/gnupod_INIT.pl /usr/bin/gnupod_addsong.pl /usr/bin/gnupod_check.pl /usr/bin/gnupod_convert_FLAC.pl /usr/bin/gnupod_convert_MIDI.pl /usr/bin/gnupod_convert_OGG.pl /usr/bin/gnupod_otgsync.pl /usr/bin/gnupod_search.pl /usr/bin/mktunes.pl /usr/bin/tunes2pod.pl /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FileMagic.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FooBar.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/QTfile.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/XMLhelper.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/iTunesDB.pm /usr/share/doc/gnupod-0.98 /usr/share/doc/gnupod-0.98/CHANGES /usr/share/doc/gnupod-0.98/fdl.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.info /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupodrc.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnutunesdb.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/ipod.svg /usr/share/doc/gnupod-0.98/mkspl.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/slack-desc_RAW /usr/share/doc/gnupod-0.98/version.texi /usr/share/info/gnupod.info.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_INIT.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_addsong.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_check.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_otgsync.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_search.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/mktunes.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/tunes2pod.pl.1.bz2
Takže je potřeba spouštět man s celou cestou příkazu, např. man gnupod_addsong.pl. Nicméně daleko radši používám HTML dokumentaci (odsazený řádek), přijde mi přehlednější. Naimportoval jsem si tedy pár písniček, updatoval dabázi a ... ono to nehraje
Všechno špatně, zpátky na stromy. RPM.pbone.net mi našel, že v Mandrivě 2006 je už gtkpod-0.94.0-2mdk.i586. A ten funguje!
Je diskutabilní, k čemu potřebuje mít přehrávač bez LCD s podporou jediného playlistu podrobnou databázi. Co jsem zkoušel iTunes 6, tak se při synchonizaci do programu přidávají informace, které skladby iPod přehrál celé. Možná proto. Já to ale těžko využiji.
Tiskni
Sdílej: