Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Předně iPod podporuje USB mass storage pro ukládání souborů. Vlastně se ani moc neliší od běžných USB klíčů a Flash pamětí. Ve Windows se po připojení dají přetáhnout hudební soubory v iTunes, data normálně přes Explorera, obojí zeje na stejné partition, jen tu hudební část iTunes před uživatelem schovávají. Dá se i nastavit kvóta, kolik místa může být použito pro data a kolik pro muziku. Ve fóru na Mujmacu jsem četl, že bez iTunes nejdou do iPodu nahrát MP3. Jak to tedy je?
Výpis ze syslogu po připojení zde.
[root@hubner tomas]# lsusb Bus 002 Device 003: ID 05ac:1300 Apple Computer, Inc.
No a protože v Linuxu se před uživatelem nic netají, mám na /dev/sda1 následující strukturu:
/iPod_Control/iTunes/iTunesControl /iTunesDB /iTunesPlaylists /iTunesPrefs /iTunesPState /iTunesSD /iTunesShuffle /iTunesStats /winPrefs /Music/f00/azka.mp3 /bmcv.mp3 /eqze.m4a /fliu.mp3 /fmaq.mp3 ......... /f01/....... /f02/....... .....
Do které by nebyl problém přidat další soubory. Jenže je potřeba správně modifikovat i iTunesDB, aby byl iPod schopný je přehrát. To umí třeba grafický GTKpod. Bohužel podpora pro Shuffle ve verzi 0.88.2, kterou mám v Mandrivě 2005LE (QCM 2006 pěkně protahuje) zatím k dispozici, není. Program dokáže správně přečíst a interpretovat databázi nahranou v iPodu, ale přidat písničky už nezvládne. Další možnost je použít CLI GNUpod, ten mám ve verzi 0.98, která by Shuffle měla umět. OK, ale jak se s tím zachází? man gnupod nemám. Napadlo mne podívat se na seznam souborů v balíčku.
[root@hubner tomas]# rpm -ql gnupod /usr/bin/gnupod_INIT.pl /usr/bin/gnupod_addsong.pl /usr/bin/gnupod_check.pl /usr/bin/gnupod_convert_FLAC.pl /usr/bin/gnupod_convert_MIDI.pl /usr/bin/gnupod_convert_OGG.pl /usr/bin/gnupod_otgsync.pl /usr/bin/gnupod_search.pl /usr/bin/mktunes.pl /usr/bin/tunes2pod.pl /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FileMagic.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/FooBar.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/QTfile.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/XMLhelper.pm /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.8.6/GNUpod/iTunesDB.pm /usr/share/doc/gnupod-0.98 /usr/share/doc/gnupod-0.98/CHANGES /usr/share/doc/gnupod-0.98/fdl.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.info /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupod.texi /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnupodrc.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/gnutunesdb.example /usr/share/doc/gnupod-0.98/ipod.svg /usr/share/doc/gnupod-0.98/mkspl.html /usr/share/doc/gnupod-0.98/slack-desc_RAW /usr/share/doc/gnupod-0.98/version.texi /usr/share/info/gnupod.info.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_INIT.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_addsong.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_check.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_otgsync.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/gnupod_search.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/mktunes.pl.1.bz2 /usr/share/man/man1/tunes2pod.pl.1.bz2
Takže je potřeba spouštět man s celou cestou příkazu, např. man gnupod_addsong.pl. Nicméně daleko radši používám HTML dokumentaci (odsazený řádek), přijde mi přehlednější. Naimportoval jsem si tedy pár písniček, updatoval dabázi a ... ono to nehraje
Všechno špatně, zpátky na stromy. RPM.pbone.net mi našel, že v Mandrivě 2006 je už gtkpod-0.94.0-2mdk.i586. A ten funguje!
Je diskutabilní, k čemu potřebuje mít přehrávač bez LCD s podporou jediného playlistu podrobnou databázi. Co jsem zkoušel iTunes 6, tak se při synchonizaci do programu přidávají informace, které skladby iPod přehrál celé. Možná proto. Já to ale těžko využiji.
Tiskni
Sdílej: