Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V březnovém čísle jsem m.j. narazil na článek: "Linuxy na desktopu".
Název mě více než zaujal, na množné číslo jsem, podobně jako Robert, alergický. Článek sám pokračuje v obdobném duchu, takže jsem se rozhodl pořídit si kopii a podělit se o tu "švandu" s vámi.
Tomáš Vostrý píše opravdu o dvou distribucích, Mandrakelinuxu (verzi 10.1, krabicovém CZ balení) a SUSE (Professional 9.2 CZ). A hned v úvodu pokládá šalamounskou otázku, pro kterou distribuci Linuxu se rozhodnout, na níž v závěru (správně) odpovídá.
Má trošku zmatek v termínech - používá výrazy: zaváděč, PalmPC, "evangelizace" (přechod na Linux), linuxový souborový systém (čímž myslí ext3, raiserfs, apod.).
Pár (komentovaných) úryvečků, které stojí za to:
V závěru článku doporučuje vyzkoušet obě distribuce, což je jedině správně. Jenže o free downloadech ani slovo. Věta: Jedno je však jisté - Linux se už stal plnohodnotnou náhradou Windows... potěší. Celkově nevím, jestli se mám radovat, že píší o tom, co dobře znám (a mám rád), nebo nadávat, že tam mají spoustu chyb.
Tiskni
Sdílej:
a bývalé SUSE CZ je co?
Co je myšleno oním SUSE CZ nevím, SUSE CR, s.r.o. je vývojářská firma, výrobcem produktu je opravdu Novell, Inc.
Já třeba šílím, když vidím neuzavřené závorky... jako treba me neprekreslovane smajliky :).
(a tak to jo :)
Nebo úplně nejhorší jsou závorkové supersmajlíky :)))). Ty už nezvládám Hm, co je prvním slovem naší hymny?Volně parafrázováno jako "V KDE jsem jako doma"?