Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Na to, že některé www jsou rozumně použitelné jen v IE, protože ??ML to nevidělo ani z vlaku a v ničem jiném než IE to nikdo netestoval, jsem si už u některých komerčních firem zvykl. Že se objevují nejrůznější hlášky typu používejte IE také. Ale že web budoucí Národní technické knihovny zná jen IE, Netscape a Mozillu... To je trochu moc.
Přitom to je velmi zajímavý projekt: současná Státní technická knihovna sídlí v prostorách Klementina - fascinující místo, nejen svojí historií, ovšem volá po zásadní rekonstrukci. STK se tedy přestěhuje do nové budovy v "campusu" v Dejvicích a spojí svůj fond s fondy některých knihoven fakult ČVUT a VŠCHT v Národní technickou knihovnu. Národní knihovna zmizí do nové budovy na Letné a začne rozsáhlá oprava areálu. (Alespoň ty cenné svazky nespláchne zase nějaká voda.)
Vzhledem k povaze zainteresovaných institucí by ale admin takového webu neměl být ignorant a nevítat návštěvníky s alternativními browsery javascriptovým pop-up oknem:
U N S U P P O R T E D P L A T F O R M A N D / O R B R O W S E R ! ! ! Please upgrade to Mozilla. (or Microsoft Internet Explorer or Netscape Navigator)
a nesměrovat je na mozilla.org. No, naštěstí lze změnit identifikaci, takže v nastavení v mém Konqueroru (jádro KHTML) má nyní doména stk.cz záznam IE6.0/WXP. Web jde naprosto bez problémů. Ale ten admin zasluhuje nakopat.
Tiskni
Sdílej:
povedla se vam pekna vec. zverejnit v blogu pro hodne ctenaru, ze neumite reportovat chybyTo ovsem neni chyba... to je feature (viz ta varovna hlaska). Kdyby tam nebyla, tak bych si mohl myslet, ze o tom admin nevi a treba by mi stalo za to napsat e-mail. Ostatne, kibicovat je daleko snazsi, nez psat ignorantum jim srozumitelne reporty... ;)
bye gf
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.