Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Včera odpoledne přistál v mém mailboxu email, který mě velmi potěšil. Nedávno jsem si tu stěžoval na web NTK. Autor nezareagoval, ale správce webu STK ano (čte abíčko ), detekce prohlížečů je fuč. Děkuji mockrát.
www.stk.cz/ntk/
(Hasala Jan, Wed Mar 9 15:25:54 2005)
Dobry den,
zaregistroval jsem v diskusi na abclinuxu.cz vasi kritiku www stranek projektu Narodni
Technicke knihovny. Vami zminovanou chybu (znepristupneni stranek alternativnim
prohlizecum) jsem dnes odstranil. Website neni primo nasim dilem (kontakt uvedeny na
strankach je na autora webu), byl vytvaren na zakazku v roce 2001, kdy prohlizece s
nedostatecnou podporou JS byly pomerne rozsirene.
Jinou veci je samozrejme skutecnost, ze stranky dosud nikdo neprepracoval - za upozorneni vam dekuji. K zasadnejsim upravam soucasne verze stranek se nicmene nechystame, hodlame naopak vytvorit stranky zcela nove (ty stavajici byly v podstate urceny pouze k prezentaci vysledku architektonicke souteze na novou budovu knihovny a neumoznuji dalsi rozvoj). Nove stranky budou samozrejme splnovat pravidla pristupneho webu vcetne standardu W3C.
Pokud byste ovsem narazil na nejaky dalsi, zasadni problem v pristupnosti, privitam, kdyz
mi date vedet.
Dekuji a preji pekny den.
Jan Hasala
(webmaster www.stk.cz)
Bude mě to sice stát nějaké to pivo, ale to mi tak moc nevadí...
Tiskni
Sdílej: