plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Asi všichni, co kdy přičuchli k UNIXu nebo Linuxu, znají otřepaný vtip s #rm -rf /
. Já se dnes přesvědčil, že lomítko může dělat problémy i jinde.
Poslední dobou nakupuji věci, které nepotřebuji hned, v internetových zásilkových obchodech. A nedá mi, abych se nepodělil o zajímavou zkušenost.
Návodů na připojení se přes GPRS pod Linuxem se na webu válí myslím dost. Ale co v případě, že máme terminál/telefon pouze se sériovým (RS 232) rozhraním a počítač/notebook pouze s USB porty? Není to o nic složitější.
Přišla mi poštou moje kartička registrovaného dárce krve a koukám, že je na ní mimo jiné i napsáno, že mám získávat dárce mezi svými přáteli. Tak jsem se rozhodl popsat svou zkušenost do blogu. No, nejsem si jist, jestli je to ten nejlepší způsob, publikovat "agitaci" na portále o Linuxu, ale myslím si, že do opravdu nebezpečných zpráv tohoto typu to má daleko. Kdyžtak mě proprdněte v diskuzi pod zápisem.
Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Mezi jednu z mých nejoblíbenějších knih patří i Saturnin - a na jednu větu, kterou Zdeněk Jirotka vložil do úst doktoru Vlachovi, vzpomínám teď často: "Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat, a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně ven na mráz. Pak bychom nevzpomínali na to, že kamna trochu kouřila, nýbrž na to, že hřála. A na to, že bylo koneckonců v naší moci, aby jenom hřála."
Myslím si, že to docela trefně vystihuje, čím zrovna procházím.
Pokus o objektivní analýzu a návrh řešení ...
Už jsem si zvykl, že asi každý ******** spammer má mé adresy, přihlášené v různých konferencích. (Také poznáte spam jen podle Subjectu? Proč to teda nedovede SpamAssassin?) Už jsem si i zvykl, že moji kamarádi, kteří mě mají v kontaktlistu, mají kradená a zavirovaná Microsoft® Windows®. Ale tohle?
Tak se rozkoukávám, co že tu přibylo, a padnul mi zrak na zápisy provokatéra BOTa (tomu jsem se smál dlouho ) Plešingera. V jednom má ale pravdu: komolit názvy komerčních produktů a přitom se čílit při slově Linuks je pitomost.
Tak mne při úpravě konfigurace Konqueroru napadlo, že by nebylo špatné se zeptat někoho dalšího, jak hledá na Síti. Protože každý to děláme jinak a s různými výsledky. A není důležité vědět, ale umět najít...
Tak jsem zase bouchnul vzteky. To když jsem si dnes poslechl výsledky své práce. Říkal jsem si totiž, že (když už nezbývá čas) zvládnu naripovat (je pro to nějaké české synonymum?) pár CD i ve škole v Windows Media Playeru. No to jsem si naběhl...
Tak jsem se projevil jako nekompromisní vesnický buran. Ale "našeho" milovaného ptáka nedáme!
Že jsem obdivovatelem počítačů s PowerPC architekturou, ponejvíce vyráběných firmou Apple, příliš chudým, abych měl (zatím) nějaký doma, už většinou víte. Že mám už delší dobu KDE decentně upravené, aby se podobalo prostředí Aqua, také. Ale jak?
Včera večer (poštou ranní úžasné mi přišlo psaní) jsem rozdychtěně roztrhal obal DVD Mandrivy 2005 Limited Edition od QCM. Pár postřehů z instalace a prvního dne používání, ať to pak všude nehledám.
Dobře jste mě varovali před Eurotel Data Nonstop, či jak je ten obchodní název. Ovšem problémy nemám se službami, ale se zařízením. CDMA modem Gtrans GPC-6420 je prostě poklad.
Tak jsem sem už dlouho nic nenapsal, přitom mám (přímo neodbytnou) chuť se pochlubit, na čem zrovna dělám.
Jak ukazuje Microsoftí homepage Explorer naistalovaný na mém pracovně-brigádním PC.
Dnešek, už od půlnoci, kdy vycházejí články na e-zinech, je opravdu veselým dnem. ABClinuxu se Aprílový žertík povedl. Ostatní nezůstali pozadu, jak Živě se svým otevřením kódu Windows, i Administrátor (kterého mám stále v RSS) s televizním bankovnictvím. Jeden vtip, který se odehrál...
Tak Amarok 1.2.2 už umí správně překódovat nabodeníčka v TAGu mp3. Navíc je rychlejší, o trošku hezčí a přeložený do češtiny. Třikrát hurá!
Tak Mandrakesoft, poté, co zchramstnul Conectivu, zásadně mění distribuci.
Včera toho na mne bylo nějak moc. Den blbec, vůbec nic se mi nedařilo a večer, cestou domů, jsem málem srazil autem dívku na kole.
Včera odpoledne přistál v mém mailboxu email, který mě velmi potěšil. Nedávno jsem si tu stěžoval na web NTK. Autor nezareagoval, ale správce webu STK ano (čte abíčko ), detekce prohlížečů je fuč. Děkuji mockrát.
Dneska proběhl již druhý můj pokus o zapsání zápočtu ze Základů elektrotechniky do indexu. I tentorát jsem neuspěl.
Na to, že některé www jsou rozumně použitelné jen v IE, protože ??ML to nevidělo ani z vlaku a v ničem jiném než IE to nikdo netestoval, jsem si už u některých komerčních firem zvykl. Že se objevují nejrůznější hlášky typu používejte IE také. Ale že web budoucí Národní technické knihovny zná jen IE, Netscape a Mozillu... To je trochu moc.
Zkončilo mi zkouškové (nebyl jsem příliš úspěšný ) a po dlouhé době jsem měl možnost probrat se časopisy v STK.
Není to tak dávno, co jsem v článku pomlouval amaroK. Ó, jak pomýlený jsem byl .
Protože jsem na tom nebyl o nic lépe. Jen to bylo trochu dříve. Včerejší TOP v diskuzích:
Když jsem nedávno plodil článek o (mém milovaném - také nedáte dopustit na "tu svoji" distribuci?) Mandrakelinuxu, hledal jsem způsob, jak zjistit, co vlastně mám k dispozici a na kterém médiu.
.../---/... Bill Gates včera přijel do ČR. Na tom by nebylo nic divného. Promluvil na konferenci (o použití informačních technologií ve školství a státní správě - jak jinak než s jeho produkty), pokecal s premiérem, setkal se s prezidentem. No co, Gates je osobnost, musí prezentovat, kdekdo se chce s ním vidět. Podepsal také pár smluv: s NBÚ o poskytnutí kódu Windows, s Čekým Telecomem o spolupráci na "Digitální domácnosti". To poslední mě zvedlo ze židle.
Do mé mailové schánky dorazilo násedující varování o nebezpečnosti redialerů:
Tak jsem zrovinka politoval (wintel) kamaráda na ICQ. Právě doinstaloval Okna na nový HDD, starý vypověděl službu i s 100GB dat. Škodolibě jsem mu řekl věc, kterou jak Lenin všude opakuji: zálohovat, zálohovat, zálohovat.
Tak jsem vpodvečer updatoval poslední z počítačů, které mám tu čest spravovat, maminčina Compaq Desktopu "hübner", na Mandrakelinux 10.1 (předtím tam byla 10.0). A při té příležitosti smazal i poslední partišnu s kradenými okny, které tam ještě zůstaly.
Mamince se před nedávnem stala velmi nepříjemná věc - při okopávání záhrádky se píchla do oka jukou - jedovaným ozdobným keřem. No a následovala menší anabáze po lékařích.
Za tu dobu, co používám Internetovou síť sítí, pozoruju na sobě nepříjemné důsledky. Jeden z nich, který mě hodně štve, je, že začínám strašlivě komolit náš krásný jazyk.
Tak se mi vrátil zpátky můj notebook Compaq Armada V300, který jsem na půl roku zapůjčil kamarádovi. A s ním přišel i malý problém.