Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Že jsem obdivovatelem počítačů s PowerPC architekturou, ponejvíce vyráběných firmou Apple, příliš chudým, abych měl (zatím) nějaký doma, už většinou víte. Že mám už delší dobu KDE decentně upravené, aby se podobalo prostředí Aqua, také. Ale jak?
Ne, tohle teď není z mé hlavy . Dostal se mi ruky článek v Linux+ a hned jsem musel vyzkoušet, co jsem ještě neprozkoumal a porovnat o co to mám jiné/lepší
.
Takto vydapá můj desktop s Mandrivou 2005/KDE 3.4 (Thace).
A takto standardní desktop OS X 10.4 (Tiger).
Rozdíly jsou dost patrné: stále používám kicker jako hlavní menu (automaticky schovávané), různé dockery pro KDE (KXDocker, Kooldock) jsem zkoušel a byly na mém HW nepříjemně pomalé a nejsou ještě dotažené do konce a bez chybiček , tím pádem nemám menu nahoře, ale v okně (abych mohl mít na horní liště pruh úloh a přepínač ploch). Jinak si jsou obě prostředí docela podobná. Takže z čeho se to skládá?
Z stylu oken Acqua (ten se mi strašně líbí), dekorace Baghira, splashscreenu Think Linux, původních ikon Crystal, ikonek pro kurzor Silver-Xcursors, tématů Aqua pro GKrellm a XMMS a aplikace Komposé. To poslední je správná blbůstka, kterou ale přes její relativní pomalost a značnou nedotaženost používám moc rád - ideální na úklid oken na jednotlivé plochy nebo hledání toho malého dialogu, co na mne před 5 minutami někde vyskočil. Pro přepínání jasných aplikací je pochopitelně mnohem lepší pruh úloh. Co dělá Komposé? Ukáže přehledně zmenšeniny oken ze všech ploch, případně pouze aktuální plochy (to dá se nastavit).
No a takhle to vypadá u lidí, co mají dost silný počítač (na brushed metal bez Quartzu to holt chce tvrdé železo ) a nelámají si hlavu s kradením ikon a pozadí (nebo teda správněji porušováním autorských práv).
Tiskni
Sdílej: