Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Že jsem obdivovatelem počítačů s PowerPC architekturou, ponejvíce vyráběných firmou Apple, příliš chudým, abych měl (zatím) nějaký doma, už většinou víte. Že mám už delší dobu KDE decentně upravené, aby se podobalo prostředí Aqua, také. Ale jak?
Ne, tohle teď není z mé hlavy . Dostal se mi ruky článek v Linux+ a hned jsem musel vyzkoušet, co jsem ještě neprozkoumal a porovnat o co to mám jiné/lepší
.
Takto vydapá můj desktop s Mandrivou 2005/KDE 3.4 (Thace).
A takto standardní desktop OS X 10.4 (Tiger).
Rozdíly jsou dost patrné: stále používám kicker jako hlavní menu (automaticky schovávané), různé dockery pro KDE (KXDocker, Kooldock) jsem zkoušel a byly na mém HW nepříjemně pomalé a nejsou ještě dotažené do konce a bez chybiček , tím pádem nemám menu nahoře, ale v okně (abych mohl mít na horní liště pruh úloh a přepínač ploch). Jinak si jsou obě prostředí docela podobná. Takže z čeho se to skládá?
Z stylu oken Acqua (ten se mi strašně líbí), dekorace Baghira, splashscreenu Think Linux, původních ikon Crystal, ikonek pro kurzor Silver-Xcursors, tématů Aqua pro GKrellm a XMMS a aplikace Komposé. To poslední je správná blbůstka, kterou ale přes její relativní pomalost a značnou nedotaženost používám moc rád - ideální na úklid oken na jednotlivé plochy nebo hledání toho malého dialogu, co na mne před 5 minutami někde vyskočil. Pro přepínání jasných aplikací je pochopitelně mnohem lepší pruh úloh. Co dělá Komposé? Ukáže přehledně zmenšeniny oken ze všech ploch, případně pouze aktuální plochy (to dá se nastavit).
No a takhle to vypadá u lidí, co mají dost silný počítač (na brushed metal bez Quartzu to holt chce tvrdé železo ) a nelámají si hlavu s kradením ikon a pozadí (nebo teda správněji porušováním autorských práv).
Tiskni
Sdílej: