Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Že jsem obdivovatelem počítačů s PowerPC architekturou, ponejvíce vyráběných firmou Apple, příliš chudým, abych měl (zatím) nějaký doma, už většinou víte. Že mám už delší dobu KDE decentně upravené, aby se podobalo prostředí Aqua, také. Ale jak?
Ne, tohle teď není z mé hlavy . Dostal se mi ruky článek v Linux+ a hned jsem musel vyzkoušet, co jsem ještě neprozkoumal a porovnat o co to mám jiné/lepší
.
Takto vydapá můj desktop s Mandrivou 2005/KDE 3.4 (Thace).
A takto standardní desktop OS X 10.4 (Tiger).
Rozdíly jsou dost patrné: stále používám kicker jako hlavní menu (automaticky schovávané), různé dockery pro KDE (KXDocker, Kooldock) jsem zkoušel a byly na mém HW nepříjemně pomalé a nejsou ještě dotažené do konce a bez chybiček , tím pádem nemám menu nahoře, ale v okně (abych mohl mít na horní liště pruh úloh a přepínač ploch). Jinak si jsou obě prostředí docela podobná. Takže z čeho se to skládá?
Z stylu oken Acqua (ten se mi strašně líbí), dekorace Baghira, splashscreenu Think Linux, původních ikon Crystal, ikonek pro kurzor Silver-Xcursors, tématů Aqua pro GKrellm a XMMS a aplikace Komposé. To poslední je správná blbůstka, kterou ale přes její relativní pomalost a značnou nedotaženost používám moc rád - ideální na úklid oken na jednotlivé plochy nebo hledání toho malého dialogu, co na mne před 5 minutami někde vyskočil. Pro přepínání jasných aplikací je pochopitelně mnohem lepší pruh úloh. Co dělá Komposé? Ukáže přehledně zmenšeniny oken ze všech ploch, případně pouze aktuální plochy (to dá se nastavit).
No a takhle to vypadá u lidí, co mají dost silný počítač (na brushed metal bez Quartzu to holt chce tvrdé železo ) a nelámají si hlavu s kradením ikon a pozadí (nebo teda správněji porušováním autorských práv).
Tiskni
Sdílej: