Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Že jsem obdivovatelem počítačů s PowerPC architekturou, ponejvíce vyráběných firmou Apple, příliš chudým, abych měl (zatím) nějaký doma, už většinou víte. Že mám už delší dobu KDE decentně upravené, aby se podobalo prostředí Aqua, také. Ale jak?
Ne, tohle teď není z mé hlavy . Dostal se mi ruky článek v Linux+ a hned jsem musel vyzkoušet, co jsem ještě neprozkoumal a porovnat o co to mám jiné/lepší
.
Takto vydapá můj desktop s Mandrivou 2005/KDE 3.4 (Thace).
A takto standardní desktop OS X 10.4 (Tiger).
Rozdíly jsou dost patrné: stále používám kicker jako hlavní menu (automaticky schovávané), různé dockery pro KDE (KXDocker, Kooldock) jsem zkoušel a byly na mém HW nepříjemně pomalé a nejsou ještě dotažené do konce a bez chybiček , tím pádem nemám menu nahoře, ale v okně (abych mohl mít na horní liště pruh úloh a přepínač ploch). Jinak si jsou obě prostředí docela podobná. Takže z čeho se to skládá?
Z stylu oken Acqua (ten se mi strašně líbí), dekorace Baghira, splashscreenu Think Linux, původních ikon Crystal, ikonek pro kurzor Silver-Xcursors, tématů Aqua pro GKrellm a XMMS a aplikace Komposé. To poslední je správná blbůstka, kterou ale přes její relativní pomalost a značnou nedotaženost používám moc rád - ideální na úklid oken na jednotlivé plochy nebo hledání toho malého dialogu, co na mne před 5 minutami někde vyskočil. Pro přepínání jasných aplikací je pochopitelně mnohem lepší pruh úloh. Co dělá Komposé? Ukáže přehledně zmenšeniny oken ze všech ploch, případně pouze aktuální plochy (to dá se nastavit).
No a takhle to vypadá u lidí, co mají dost silný počítač (na brushed metal bez Quartzu to holt chce tvrdé železo ) a nelámají si hlavu s kradením ikon a pozadí (nebo teda správněji porušováním autorských práv).
Tiskni
Sdílej: