Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zkončilo mi zkouškové (nebyl jsem příliš úspěšný ) a po dlouhé době jsem měl možnost probrat se časopisy v STK.
Lednový CHIP populárně rozebírá bezpečnost. Připouští dokonce, že "studie" zaplacené M$, říkající, že Windows jsou bezpečnější než GNU/Linux, nemusí být pravdivé. Pochybuje i o oblíbených TCO - celkových nákladech na vlastnictví a provoz. Docela mě pobavila tvrzení o dírách v SP2. Hurá, hurá.
Jako jeden z možných řešení sice autor nabízí přechod na GNU/Linux či k Applu, ovšem nějak zapomněl dodat, že Mac OSX potřebuje trošku jiný HW. Když jsi vzpomenu, jak jsem svému bývalému šéfovi (který o počítačích neměl páru a ve firmě měl jen warez) vysvětloval, co že je to ten Apple, kolik to stojí, a že OS X na PC opravdu nejde... A taky o Linuxu, který je sice zadarmo, ale je "trošku víc jiný" než Windows a že .exe jen tak nepůjde spustit (ono to "přece není stejné"?). Navíc vůbec nechápal, proč se s spešl mega giga super hyper SQL klientem, který přes události ve woknech ovládá IE opravdu nedá nic dělat...
Linux je však podle autora nevhodný na desktop. Ach jo.
Co neopoměl, je srovnávat nadcházející verzi systému z Cupretina (10.4 - Tiger) s Longhornem. To mě opravdu rozesmálo. O Longhornu se jen a pouze mlží, vydání se odkládá o roky a srovnávat ho s OSX (to už má také zpoždění, ale pro vývojáře je k dispozici) je absolutní nesmysl. To je jak dávat dohromady hrušky (pardon, okna) s jablky.
Podobně se o to pokoušeli před půl rokem - to vydali velké srovnání bezpečnosti WXP/OSX 10.3/SUSE 9.?, ze kterého překvapivě vyšel jako vítěz ten prvně jmenovaný. Sice s konstatováním, že "out of the box" to neplatí, s tím, že je do něj potřeba kromě aktuálních záplat i antivir, ale pak je nejlepší...
Jsem zvědavý, co se dočtu za rok. Třeba si to autoři do té doby vyzkouší a naučí se něco o SW, o kterém píší...
Tiskni
Sdílej: