Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Zkončilo mi zkouškové (nebyl jsem příliš úspěšný ) a po dlouhé době jsem měl možnost probrat se časopisy v STK.
Lednový CHIP populárně rozebírá bezpečnost. Připouští dokonce, že "studie" zaplacené M$, říkající, že Windows jsou bezpečnější než GNU/Linux, nemusí být pravdivé. Pochybuje i o oblíbených TCO - celkových nákladech na vlastnictví a provoz. Docela mě pobavila tvrzení o dírách v SP2. Hurá, hurá.
Jako jeden z možných řešení sice autor nabízí přechod na GNU/Linux či k Applu, ovšem nějak zapomněl dodat, že Mac OSX potřebuje trošku jiný HW. Když jsi vzpomenu, jak jsem svému bývalému šéfovi (který o počítačích neměl páru a ve firmě měl jen warez) vysvětloval, co že je to ten Apple, kolik to stojí, a že OS X na PC opravdu nejde... A taky o Linuxu, který je sice zadarmo, ale je "trošku víc jiný" než Windows a že .exe jen tak nepůjde spustit (ono to "přece není stejné"?). Navíc vůbec nechápal, proč se s spešl mega giga super hyper SQL klientem, který přes události ve woknech ovládá IE opravdu nedá nic dělat...
Linux je však podle autora nevhodný na desktop. Ach jo.
Co neopoměl, je srovnávat nadcházející verzi systému z Cupretina (10.4 - Tiger) s Longhornem. To mě opravdu rozesmálo. O Longhornu se jen a pouze mlží, vydání se odkládá o roky a srovnávat ho s OSX (to už má také zpoždění, ale pro vývojáře je k dispozici) je absolutní nesmysl. To je jak dávat dohromady hrušky (pardon, okna) s jablky.
Podobně se o to pokoušeli před půl rokem - to vydali velké srovnání bezpečnosti WXP/OSX 10.3/SUSE 9.?, ze kterého překvapivě vyšel jako vítěz ten prvně jmenovaný. Sice s konstatováním, že "out of the box" to neplatí, s tím, že je do něj potřeba kromě aktuálních záplat i antivir, ale pak je nejlepší...
Jsem zvědavý, co se dočtu za rok. Třeba si to autoři do té doby vyzkouší a naučí se něco o SW, o kterém píší...
Tiskni
Sdílej: