plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak jsem sem už dlouho nic nenapsal, přitom mám (přímo neodbytnou) chuť se pochlubit, na čem zrovna dělám.
Ten název je trochu zavádějící. Nepatřím totiž k lovičům nejnovějšího a nejdražšího HW, ale pomáhám bráškovi s jinou šíleností: vestavět PC do jeho auta.
Bohužel se mi trošku nepodařilo si obnovit doménu, takže obrázky jsem nalil na sweb. Snad to bude fungovat.
Mějme tedy jeden už trochu obstarožní sedan,
Celé je to sranda veliká. Kdo někdy měl zkušenost s taháním drátů po autě, ví, o čem mluvím. Museli jsme vyndat komplet celý interiér kromě předních sedaček, rozebrat středovou konzoli, přičemž na takovýhle stroj pochopitelně nejsou příručky k opravám svépomocí v českém jazyce. Naštěstí nejsme první ani poslední blázni tohoto druhu, takže na webu už je spousta komentářů, návodů a fotografií, jak na to.
Nebudu tu nudit zdlouhavým popisem, k tomu uděláme vlastní web, až to bude celé hotové. To opravdu zajímavé bude totiž uvnitř, SW. Část kvůli dodržení licence zveřejníme. Interface k systémové sběrnici auta (aby se to dalo ovládat i tlačítky na volantu, přistupovalo k repro soustavě, prostě bylo opravdu naintegrováno) je totiž sice pro Microsoft Windows, ale zato pod GNU/GPL, což mě nesmírně těší.
Stávající progress: HW zkompletován, vyzkoušen a namontován. Jestě pár foteček:
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Tiskni
Sdílej: