Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Bezpecnost.Ano, to chapu. Ale troufam si tvrdit, ze tohle je velmi okrajova zalezitost pro lidi, kterym vadi, ze si musi shanet samostatne ovladace modemu (kteri vubec provozuji takovy "divny" modem v dobe wi-fi spotu - zvlaste v univerzitnich sitich). Zkratka mi prisla trochu podivna touha pohybovat se na jedne strane na spicce technologie a zaroven si stezovat, ze tam jeste nedorazil mainstream v oblasti druhe. Tohle myslim nebude vyreseno nikdy.
Solution: Update to version 2.6.13. http://kernel.org/
Ale kdez. Ovladace grafiky mam porad stejnou verzi. Jenze s updatem jadra uz nefunguji.Jo to chapu, mne se dokonce prihodilo, ze "nove ovladace" uz moji kartu "zapomnely"... a tim padem nejak nepracuji ani s novymi jadry (momentalne 2.6.12-r10). Mam ale dojem, ze cim starsi bude HW, tim vice takovych potizi s novym SW bude, cili ten problem je jen relativni a vyresi se, az si koupite cim dal tim levnejsi novy HW. Uz vubec bych to nesrovnaval s "jinymi systemy", kde je momentalne ten vychozi SW predpotopni. Ano, taky by se mi libilo, kdyby delali vsichni vyrobci HW plnou podporu pro Linux, coz o to :) Tuhle touhu nekritizuju :)
jo, dokazu se do tebe vzit i kdyz nemam presne ty problemy co ty. To s tim suspendem je fakt. Muze mi nekdo ukazat distribuci, ve ktere funguje sleep out of the box nebo alespon po nainstalovani nejakeho baliku?To samozrejme zalezi, o jaky suspend se jedna, jestli o suspend-to-ram nebo suspend-to-disk, coz v cele diskuzi nebylo zmineno, nebo jsem si toho nevsim. Je pravda, ze situace ohledne cehokoli, co pouziva ACPI, je dost zoufala. Na notebookovem hardwaru to povetsinou bezi, kdyz clovek vyhodi pred pokusem o suspend par problemovych modulu. jako je treba USB a zvukovka, ktere delaji problemu nejvic, na desktopovem hardwaru jsem jeste suspend-to-ram fungovat nevidel, suspend-to-disk jen velmi malokdy. Teda, ono se to uspi skoro vzdycky, ale uz se to neprobere
IR port nemám, pokouším se místo něj používat bluetooth, zatím se mi ale nepodařilo dostat smsky z mobilu - v MSW prý je třeba pro novou verzi Logo managera i nový fw v Nokii. Tak zatím čekám, zda to půjde bez něj.
Jinak s postřehy souhlasím, ovšem řekl bych, že je to daň za možnost tvořit si vše sám = občas je to i nutnost.
Clovece, jak vidim, tak polovina tvych problemu je zpusobena updatem jadra. Proc to delas? Bezpecnost je blbost - pokud se pohybujes v cizich sitich, tak si uvedom, ze v jadre uz hoooodne dlouho nebyl zadny remote-exploit, takze to nepotrebujes resit.Aha, bezpecnost je blbost a protoze nebyl dlouho remote exploit, tak se to nemusi resit. To mi pripomina takovy ten klasicky pristup managementu malych az strednich firem - bezpecnost neni potreba, protoze se na ni neda vytezit penize a "nam se to prece stat nemuze". Vetsina tech managoru mluvi jinak o par dnu pozdeji ve chvili, kdy maj na stole incident. To, ze nebyl zverejnen nejaky remote exploit neznamena, ze v kernelu neni remote chyba. Dobre, fajn, predpokladejme tedy, ze v nejakem 2.2 kernelu, pro ktery jsou binarni moduly k radobymodemum casto k sehnani, neexistuje zadna remote chyba. To ale preci ani trochu neznamena, ze stroj je zcela odolny vuci remote utokum. On i takovej local root v kombinaci s chybou rekneme v mailovem klientu nebo webovem prohlizeci cloveku dokaze zatopit. A local rootu ve starem kernelu je skutecne pozehnane, treba takovy ptrace... mlask. I kdyz pocitame, ze by mel autor clanku ten stroj zcela zatlucenej firewallem a nebezel tam zadny servery, stahovani posty je pomerne casta a bezna aktivita. A podobnych rizik existuje vic. Nespolehejte na to, ze kdyz jste jedinej uzivatel na stroji, ze vam local root vulnerability nemuze ublizit. Muze.
Bud si kompiluj jadro (a pak musis nest nasledky) nebo system pouzivej k praci. Ja si nemuzu vynachvalit Fedoru, kde mi staci napsal "yum -y update" a mam updatovane jadro vc. ovladacu na nVidia (staci pouzit externi repository a do par hodin po uvolneni noveho jadra RedHatem je tam RPMko i s nVidia ovladaci).Vyborne, kazda distribuce ma dneska svuj upgradovaci nastroj. Jen jsem jaksi nevidel zadnej, kterej by byl schopnej vzit binarni modul pro 5 let stary jadro a prekompilovat ho na to aktualni distribucni.
Ja ti rozumiem... ale jedine ty musíš vedieť, kedy je čas to zabaliť!
Pozri, aspoň niesi zlodej a ušetril si na OS+SW pár drobných pre svoje deti (na školu, vreckové a tak...).
Na tohle proste musim reagovat. Mam vpodstate stejny pocitac jako ty (deska s KT266A, duron 800). 4) Jak uz jsem psal, via KT266A, infrak slape jak z praku. Ostatne vsechny VIA copsety od KT266 vyse jsou bezproblemove. KT133 byl smejd, na tom padaj i windows.Mam ABIT KT7A - t.j. chipset KT 133...
5) Nesvadej chyby nekvalitniho HW na Linux. Ja uz jsem se neco nakompiloval... Pada to kdyz se pretaktuje.Ja taky, pretaktovany to neni, dela mi to jen posledni verze Mandrivy, ve vsech predeslych nebyl problem. Koukal jsem do BIOSu na teploty, ty jsou taky OK (BTW - dalsi vec, ktera mi nechodi - kontrola HW - teploty, otacky vetraku, napeti... lm_sensors nejak nepodporuje tenhle chipset).
6) Ale jak znamo, MS Word neni kompatibilni ani sam se sebou.Je to jak pupecni snura - maji ho vsichni a jsou na nem zavisli
7) O upgrade pres internet jsi neslysel? Nevim jak mandrake, ale slackware to maJo, bezne to resim ve skole. Ono tahat vetsi mnozstvi dat pres GPRS, "modem" nebo CDMA (to je, k cemu mam nejblize) je silenstvi.![]()
Mam ABIT KT7A - t.j. chipset KT 133...
Ja taky, pretaktovany to neni, dela mi to jen posledni verzeKromě přetaktování a přehřívání (procesor, chipset) bývá častou příčinou tuhnutí také vadný chipset. Konkrétně například KT133 nezvládá přenos většího množství dat po IDE (stačí kopírovat disk/disk) a/nebo PCI (povedlo se mi ho vytuhnout příjmem po gigové síťovce do /dev/null). Proč to dříve nedělalo a nyní ano je téma pro nárčný forenzní výzkum. Prostě vyměnit HW. Linux-compatible není problém (dokonce o něco menší než Windows-compatible, kde člověk může podlehnout iluzi že "je ovladač, tak to pojede"). Ale vybrat a sehnat zcela funkční, bezproblémový HW, to problém je a velký. Bohužel.
Pada to kdyz se pretaktuje.Když vynecháme chyby mezi nebem a zemí. Teď třeba překládám 2.4 jádro a předchozí kompilace se zasekla u ext3 modulu, tak jsem musel udělat make clean a nová kompilace skončila bez problémů. Vzhledem k tomu, že jsem měl Slackware a teď mám Gentoo, tak můj počítač už taky pár kompilací zažil
LINGUAS
z make.conf
a předělat LC_XXX na C, ať jsem geek Celkové řešení: Pokud Vám linux nevyhovuje, pak jej nepoužívejte, není to povinné.
Já bych naopak řekl, že mi použití unixového systému mnoho času šetří. Mnoho věcí se dá nascriptovat, anacron dělá údržbu za mě, mám mnohem raději klávesnici než myš.
Tiskni
Sdílej: