Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
No, ta roura = jehla mi taky není příjemná (psychicky), nedívám se na ni. Stejně jako se nedokážu dívat zubaři do obličeje face to face a dělám mrtvého brouka (skoro). Umrtvování zubu je pro mne ještě nepříjemnější, snad tím, že je to pocit, dotyk v místě skoro nedotčeném zdravotnictvím.
Tak to, co se mnou dělá, to bych taky rád viděl. A třeba si to i nechal natočit a pak to pouštěl vlastním dětem, aby věděly PROČ.
Krev dávám taky, jmenovitě na ÚHKT, líbí se mi tam velice. Jako socialistické mi to tam moc nepřijde, je to tam stejné (skoro) jako všude jinde ve zdravotnictví? Poprvé je to nejdelší, to je pravda. Celková délka odběru záleží i na tom, kdy přijdete, zda v pátek nebo jindy, vzhledem k tomu dni volna, zda jsou prázdniny nebo něco jiného extra. Mám pocit, že do 2 hodin se vejdu v pohodě, neměřím to, jelikož mi tam je fajn, ona atmosféra a akce na mne působí tak, že si dělám převážně srandu skoro ze všeho.
Ztráty energie jsem si sice všiml, ale vím co s tím, jsem více než kdy jindy vděčný za kafe. Kdysi na brigádě jsem šel na odběr při brigádě v pekárně - byl jsem mladší Jura - i když nyní něco snesu, jako třeba nějaký sport (inlajny
), ale radši se šetřím.
Táta má už něco ke stovce odběrů, vzhledem ke zdravotním problémům už asi nic nedá - ale byl pro mne dobrou motivací a příkladem, díky němu jsem se nestyděl tam jít.
Nárok na volno je, u bezplatného odběru máte za každý odpočet asi 2000, u placeného je taky nějaká odměna. Odběr krve může být u muže 1x za 3 měsíce, u ženy 1x za 4 měsíce. U odběru destiček asi jednou do měsíce (?).
Zdravím,
a hlavně smekám před každým, kdo alespoň jednou daroval. Mám také takové předsevzetí. Bohužel mě pohled na (vlastní) krev přivádí ke stavu blízkému mdlobám. Když si pak ještě přečtu výraz "roura", běhá mi mráz po zádech.
Netuším, čím to je. Asi jsem jen srab, doufám že to časem překonám. V nejbližší době to ale moc nevidím...
P.S. Krev mi brali u doktora naposled když mi bylo asi 10.
Tiskni
Sdílej: