abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:11 | Zajímavý článek

    Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než

    … více »
    karkar | Komentářů: 6
    včera 13:00 | Zajímavý projekt

    Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.5. 23:55 | Zajímavý článek

    Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    16.5. 22:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.5. 12:55 | Nová verze

    CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.

    jardaIT | Komentářů: 3
    15.5. 12:22 | Bezpečnostní upozornění

    Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.5. 17:22 | Komunita

    Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    14.5. 16:55 | Zajímavý software

    Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    14.5. 14:00 | Zajímavý projekt

    Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.

    Pinhead | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1650 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Save Our Souls, evil is here!

    2.2.2005 18:43 | Přečteno: 1090× | Od pantáty vedou dráty. (telekomunikace) | poslední úprava: 3.2.2005 15:55

    .../---/... Bill Gates včera přijel do ČR. Na tom by nebylo nic divného. Promluvil na konferenci (o použití informačních technologií ve školství a státní správě - jak jinak než s jeho produkty), pokecal s premiérem, setkal se s prezidentem. No co, Gates je osobnost, musí prezentovat, kdekdo se chce s ním vidět. Podepsal také pár smluv: s NBÚ o poskytnutí kódu Windows, s Čekým Telecomem o spolupráci na "Digitální domácnosti". To poslední mě zvedlo ze židle.

    Podle Technetu má nový produkt být cosi jako televize, která umí hrát hry, číst poštu, a ovládat na dálku zařízení v domácnosti. Fakt cool. Až na pár detailů - malé pobočkové ústředny, které umí po autorizaci přepnout libovolné relé, mají modul pro kontrolu dveří a třeba pro alarm (a dá se tak s nimi dělat spousta věcí) existují už dávno - pro analogové linky. Plně digitální ISDN, které posouvá možnosti koncových zařízení daleko dopředu, se u nás díky cenové politice ČT neprosadilo. Na stahování videa, hraní her, čtení pošty a koukání na televizi je potřeba jen počítač a pevná linka. A rozhodně teda nemám potřebu to spojovat dohromady.

    "Lidi nezajímají technologie, proto je s tím nemá cenu zatěžovat. Budou mít prostě jen to, co chtějí. Třeba kino, e-mail a hry nebo kompletní menu," vysvětluje Berdár.
    OK. Doufám, že to nebude jako s funkčností a bezpečností jiných Billovo "dětí". Ty jsou přece v pohodě, vždyť fakt, že MicroSoft oddaluje vydání další verze svého hlavního produktu - operačního systému Longhorn a angažuje všechny vývojáře, co má (a skupuje konkurenční firmy, které se tím zabývají), v zabezpečení starší verze XP (SP2, MS antivir a anti-spyware), určitě nic neznamená. Představa, že se nejen k mým informacím, ale i ke mně domů někdo dostane jen proto, že mé "digitální domácí centrum" obsahuje chyby, se kterými já nebudu moci nic dělat, je opravdu lákavá. :-)

    Lidé, modlete se. Snad to dopadne jako s tím ISDN...

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.2.2005 19:16 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše No jo, BIll
    Tak by mě zajímalo, jako duchovní otec čeho od nás odjede tentokrát.

    S tím digidomem, ČTc má AFAIK celou síť až na účastnické linky digitální, takže pro něj má smysl něco takového prosazovat. Nelíbí se mi myšlenka všechno spojit do blbého, jednoúčelového zařízení. Nechci mít v baráku šrot, který umí jenom to co do něj výrobce naprogramoval a které budu muset až skončí nějaký v M$ a ČTc počítaný životní cyklus vyhodit, abych se tak postaral o odběr nějaké továrně v Číně.

    Smrt jednoúčelovým zařízením pro domácnosti. Nechci je.
    Copak toho není dost?
    2.2.2005 19:33 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: No jo, BIll
    Souhlasím.

    Ale na XBoxu (nebo jak se to jmenuje) už taky běží linux...;-) Takže flinty do žita rozhodně neházet!
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.