Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Tak se mi vrátil zpátky můj notebook Compaq Armada V300, který jsem na půl roku zapůjčil kamarádovi. A s ním přišel i malý problém.
Počítač jsem půjčoval o prázdninách totální lamě s tím, že je na něm plně funkční Mandrakelinux v. 10.0 Comm., bez hesla superuživatele, a výhrůžkou, že jestli se na to pokusí instalovat nějaký warez, přerazím ho. No, kupodivu si zvykl bez problémů, naopak chlálil KDE (které je na tomhle HW pěkně pomalé ). Dokonce po mně chtěl instalační média, že to zkusí na svém novém desktopu. Třeba to i dobře dopadne
Jako poslední krok, než jsem mu to předal, jsem zahesloval BIOS a zakázal boot z DVD i FDD.
Samosřejmě, heslo jsem zvolil nejaké pro mně nezvyklé, a za tu dobu zapomněl. Co s tím? Napadlo mě jednoduché řešení jako u desktopu: zkratovat (smazat) CMOS. Jenže NTB samozřejmě nemá žádný resetovací jumper. Tak jsem se rozhodl, že ho rozeberu, najdu baterii a odpojím.
Je to pěkná skládačka.
Trvalo mi to 2 hodiny, a na půl hoďky jsem mu uřízl baterku. (Kdybyste to snad někdo potřeboval, je úpně vzadu před porty, ale kontakt je dostupný hned po vyndání klavesnice; rozebírat to celé opravdu není potřeba.)
Hezký pohled je na procesor - je na něm pěkně silná vrstva teplovodivé pasty.
Jenže co naplat, ta mrcha po mně chce pořád heslo do BIOSu...
Tak ho nechám jestě par dní bez "zdroje potravy", snad si to jestě rozmyslí.
Tiskni
Sdílej: